Ούτε ο Κάρι σταμάτησε τους τρομερούς Σανς (VIDEO)

17 συνεχόμενες νίκες και συνεχίζουν οι Σανς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Το καλύτερο ρεκόρ της ιστορίας τους ισοφάρισαν οι Φίνιξ Σανς, αφού, τα ξημερώματα, επικράτησαν 104-96 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, φτάνοντας τις 17 συνεχόμενες νίκες. Ήταν ένα παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες με το καλύτερο ρεκόρ στο NBA, με τους Σανς να προηγούνται 56-54 στο ημίχρονο και στην επανάληψη να περιορίζουν τους Γουόριορς στους 42 πόντους και να τους υποχρεώνουν σε 22 λάθη. Ωστόσο, καμία ομάδα δεν πήρε διψήφια διαφορά, πριν ο Λάντρι Σάμετ, με σουτ τριών πόντων, κάνει το 102-92, στα 56.1 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Ντ'Άντρε Έιτον με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Σανς, που είδαν τον Ντέβιν Μπούκερ να αποχωρεί τραυματίας στη δεύτερη περίοδο. Για τους Γουόριορς, που ηττήθηκαν μετά από επτά συνεχόμενες νικες, ο Τζόρνταν Πουλ έβαλε 28 πόντους με τον Στεφ Κάρι να περιορίζεται στους 12 πόντους με 4/21 σουτ.

Παρά το σοκ, από το γεγονός πως ο Λεμπρόν Τζέιμς μπήκε στο πρωτόκολλο υγείας, οι Λος Άντζελες Λέικερς κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Σακραμέντο, 117-92 τους Κινγκς, και να φτάσουν σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, για πρώτη φορά μετά τις αρχές Νοεμβρίου. Στο ημίχρονο, οι Σακραμέντο Κινγκς προηγήθηκαν 59-50, αλλά, το τρίτο 12λεπτο ήταν εκείνο που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Λέικερς. Η ομάδα του Λος Άντζελες βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους, 66-52, και, τότε, ξέσπασε, με ένα αδιανόητο σερί 40-8 μέχρι το 10:51 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και μετέτρεψαν το -14 σε +18, 74-92, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Με το νερό να έχει μπει στο αυλάκι, η διαφορά έφτασε και τους +27, 90-117, πριν από το τελικό 92-117. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λος Άντζελες ήταν ο Ντέιβις με 25 πόντους ενώ 23 σημείωσε ο Γουέστμπρουκ και 22 ο Μονκ. Για τους Κινγκς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χολμς με 27.

Συναρπαστικό ήταν το ντέρμπι της Νέας Υόρκης, με τους Μπρούκλιν Νετς να επικρατούν 112-110 των Νιου Γιορκ Νικς. Μπροστά σε 18.081 θεατές, οι Νικς προηγήθηκαν 60-61 στο ημίχρονο, αλλά, οι Νετς ξεκίνησαν το τρίτο 12λεπτο με σερί 14-0, για το 74-61. Με 4:07 για τη λήξη της περιόδου, η διαφορά είχε φτάσει στο +16, 84-68, με τους Νικς να την ροκανίζουν για το 88-84 του 36ου λεπτού. Στη τελευταία περίοδο, καμία από τις δυο ομάδες δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Στα τελευταία 5:45 λεπτά, ο Ντουράντ έβαλε 11 πόντους, αλλά τη νίκη για τους Νετς υπέγραψε ο Τζέιμς Τζόνσον με δυο ελεύθερες βολές, στα 2.2 δευτερόλεπτα. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 34 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 27 με 9 ασίστ. Για τους Νικς ξεχώρισαν οι Ραντλ με 24 και Μπερκς με 25 πόντους με τον Ντέρικ Ρόουζ να έχει 9 ασίστ.

Για δεύτερο σερί παιχνίδι, οι Μέμφις Γκρίζλις δεν είχαν τον τραυματία Ζα Μοράντ, ωστόσο, έφτασαν σε δεύτερη σερί νίκη, 98-91 τους Ράπτορς μέσα στο Τορόντο. Οι Γκρίζλις κατάφεραν να πάρουν διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο, 39-50, με την ομάδα του Μέμφις να προηγείται 45-56, στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου. Οι Ράπτορς μείωσαν στον πόντο, με σερί 10-0, 55-56, κάτι που συνέβη άλλες δυο φορές, στη τρίτη περίοδο. Σε καμία από τις τρεις περιπτώσεις, όμως, οι γηπεδούχοι δεν ισοφάρισαν ή προηγήθηκαν. Οι Γκρίζλις μπήκαν με προβάδισμα τριών πόντων, 67-70, στη τέταρτη περίοδο, έβαλαν τους επτά από τους εννέα πρώτους πόντους της περιόδου, 69-77, και δεν έχασαν τον έλεγχο ούτε όταν οι Ράπτορς μείωσαν σε 91-95, με 19.5 δευτερόλεπτα για το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους Γκρίζλις ήταν ο Τζάκσον Τζούνιορ με 25 πόντους ενώ ο Μπέιν είχε 23. Για τους Ράπτορς ξεχώρισε ο Σιακάμ με 20 πόντους.

Μετά από τρεις σερί ήττες, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς επέστρεψαν στις επιτυχίες, νικώντας 110-92 τους Ντιτρόιτ Πίστονς. Στο ημίχρονο, οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν 54-45 και, στη τρίτη περίοδο, ανέβασαν στροφές, 65-50, και πήγαν με προβάδισμα 22 πόντων, 83-62, στο τελευταίο 12λεπτο. Εκεί, η διαφορά έφτασε και στο +26, με τους Μπλέιζερς να φτάνουν σε δέκατη, εντός έδρας, νίκη και τους Πίστονς να γνωρίζουν την έβδομη σερί ήττα. Η ομάδα του Πόρτλαντ αγωνίστηκε χωρίς Λίλαρντ, Πάουελ και Λιτλ με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να είναι ο πρώτος σκόρερ, με 28 πόντους. Σημαντική η βοήθεια του 28χρονου Μπεν ΜακΛέμορ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 17 πόντους. Για τους Πίστονς, ο ρούκι Κέιντ Κάνινχαμ ήταν ο κορυφαίος, πετυχαίνοντας 26 πόντους με 5 τρίποντα.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατηστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Μπρούκλιν Νετς-Νιου Γιορκ Νικς 112-110

Τορόντο Ράπτορς-Μέμφις Γκρίζλις 91-98

Φίνιξ Σανς-Γκόλντεν Στειτ Γουόριορς 104-96

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Ντιτρόιτ Πίστονς 110-92

Σακραμέντο Κινγκς-Λος Άντζελες Λέικερς 92-117