8 ΣΧΟΛΙΑ

Χάντμπολ: Αιφνιδιάστηκε και άργησε να μπει στο παιχνίδι η ΑΕΚ

Μέτρια εμφάνιση και δίκαιη ήττα για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ από την Καντέτεν στην Ελβετία με 30-26-Το aek365 σας μετέδωσε live το ματς

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ άργησε να μπει στο κλίμα του παιχνιδιού στην Ελβετία και τελικά γνώρισε την ήττα από την Καντέτεν για την 5η αγωνιστική του Group D του EHF European League στο «BBC-Arena».

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια έκαναν λάθη και είχαν κακή αμυντική λειτουργία, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν και να πάρουν προβάδισμα. Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ήταν αργά για να πετύχουν την απόλυτη ανατροπή.

Απίστευτη για ακόμα μια φορά η παρουσία των οπαδών της ΑΕΚ, οι οποίοι δημιούργησαν μια καυτή ατμόσφαιρα στις εξέδρες και με την φωνή τους στήριξαν τους παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια σε ακόμα μια εκτός έδρας ευρωπαϊκή «μάχη».

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ διατηρούσε μια μικρή διαφορά (3-4), ωστόσο η Καντέτεν σταδιακά βρήκε τα πατήματά της και ισοφάρισε το παιχνίδι (6-6) για κάνει ένα σερί, που της έδωσε και προβάδισμα (11-7). Οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν, καθώς αρκετές ενέργειές τους βρήκαν πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα να κολλήσει επιθετικά (14-8). Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις (16-9) και έτσι οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το 18-10.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα (20-11), με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει (22-13). Από την στιγμή που η Ένωση δεν έβρισκε λύσεις στην αμυντική λειτουργία της Καντέτεν (24-16) το σκορ συνέχισε να μένει υπέρ των γηπεδούχων (26-19). Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και ροκάνισε τη διαφορά (29-23), αλλά τελικά ήταν αργά για να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την Ελβετία (30-26).

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-7, 14-8, 16-9, 18-10 (ημίχρονο), 20-11, 22-13, 24-16, 26-19, 29-23, 30-26.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ουγκάλντε 4, Πλάθα, Δικαιούλιας, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Αραμπατζής 2, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπεριά 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος, Μόγια 6, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου, Κοτσιώνης.

Καντέτεν Σαφχάουζεν (Μαξ Μπονί): Ζέντερ 10, Μάρος 5, Κούτελ 4, Κανέγιας 7, Σμιντ 1, Γκερμπλ 2, Τόμινετς 1, Μάτζκεν, Σόπερ, Τζέρι, Λιέρ, Μάρκοβιτς, Σέλκτερ, Χέρμπουργκερ, Φιλίποβιτς, Μπιόσκα.

Διαιτητές: Μπούτζακ – Ζαράντνικ. Δίλεπτα: 6-4. Πέναλτι: 4/4 – 1/2.διονυσίου, Αραμπατζής, Μπριάτκα, Μπετζιλαλί, Αντζελιτς, Δικαιούλιας.

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξ του αγώνα.

Teodor - 30/11/2021 23:25

Δε βγάζουμε την ένταση κ τον δυναμισμό που αρμόζει..ίσως έχουμε κούραση κ κακό φεγγάρι....αλλά αυτό το τμήμα το λατρεύουμε κ πιστεύω ότι θα έρθουν πάλι τα καλά κ ωραία...ίσως κ δυοτρεις αλλαγές να χρειάζεται η ομάδα... προπονητής κ διοίκηση κ θα κάνουν τα απαιτούμενα..

AEK1924AEK1924 - 30/11/2021 23:18

Είναι πάρα πολύ δύσκολη η διοργάνωση που παίζει η ΑΕΚ μας οι νίκες που έκανε ήταν πραγματικά υπερβάσεις δηλ σαν να πάει η ΑΕΚ του ποδοσφαίρου να κερδίσει την Ρεάλ...Οπότε θέλει πολύ χρόνο και εμπειρία που δεν την έχει σε αυτό το επίπεδο σε 2 3 χρόνια σε αυτές τις διοργανώσεις και με την δουλειά οι γίνεται θα πάμε πολύ ψηλά!

tank21 - 30/11/2021 22:43

Περνάμε μια κάμψη αλλά στηρίζουμε την ομάδα κ τον Παπασταμάτη..ίσως κάποιες αλλαγές στο ρόστερ το Γενάρη να είναι κομβικές κ επιβεβλημένες...

steve21aekara - 30/11/2021 22:27

Το χειρότερο Α ημιχρονο.

Πολλα προβλήματα τραυματισμων, ομως πρεπει να αλλαξει και η εικονα των τελευταίων παιχνιδιών!

Valderama - 30/11/2021 21:53

δεν πειράζει όλα στο πρόγραμμα είναι ειδικά σε τοπ επίπεδο.

καλή επιστροφή στην ομάδα μας.

toni savefski r21 - 30/11/2021 21:39

Δε πειραζει ΑΕΚαρα ειμαστε ακομα στο κολπο της προκρισης.

Ισως σημερα να βγηκε η κουραση απο τη ταλαιπωρια της Πορτογαλιας.Δεν υπηρχε φρεσκαδα και δυστηχως οι απουσιες στους πλειμεικερ στοιχισε.Οταν πηρε μπρος ο Μογια στο τελος τους βαλαμε δυσκολα.

Το παιχνιδι με τους Ελβετους την αλλη βδομαδα θα ειναι η μιση προκριση.Και μετα απο μια βδομαδα ακολουθει το ματς με τα ιεκ.... Συνέχεια
Να γυριζει και ο Λεμος σιγα σιγα και να ανεβασουμε στροφες τωρα που ερχονται αυτα τα σημαντικα παιχνιδια.

spiros_gewrgiadis - 30/11/2021 21:33

Κρίμα πίστευα σε θετικό αποτέλεσμα. Μάγκες στον επόμενο αγώνα με αυτούς στην Χαλκίδα, όσοι μπορουμε μέσα και φυσικά μόνο νίκη!!!

Aekopliktos - 30/11/2021 21:29

Κάκιστο πρώτο ημίχρονο... εκεί χάθηκε το ματς...επίσης μερικοί νέοι παίκτες δε μας βγαίνουν... στήριξη πάντως στο τμήμα κ στον σταματαρο...