Σοκ και μπλεξιματα για την Τότεναμ, ελπίζει η Ανόρθωση (VIDEO)

Ήττα σοκ με 2-1 γνώρισε η Τότεναμ μέσα στην έδρα της Μούρα κι έμπλεξε. ΕΔΩ όλα τα αποψινά ματς και τα γκολ

EUROPA CONFERENCE LEAGUE-5ηΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ελσίνκι-Αλασκέρτ: 1-0

(Τανάκα 48’)

Η Ελσίνκι κέρδισε με 1-0 την Αλασκέρτ σε ένα αδιάφορο ματς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τανάκα στο 48ο λεπτό.

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Λίντσερ: 0-1

(Χόρβαθ 89’)

Η Λίντσερ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μακάμπι και κλείδωσε την πρωτιά και την απ’ ευθείας πρόκριση στους «16».

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Χόρβαθ στο 89ο λεπτό.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ανόρθωση-Γάνδη: 1-0

(Χριστοδουλόπουλος 27’)

Με εκπληκτικό τέρμα του Λάζαρου Χριστοφουλόπουλου από τα 50 μέτρα, η Ανόρθωση κέρδισε 1-0 την Γάνδη και πάει Βελιγράδι για νίκη-πρόκριση!

Η Ανόρθωση έκανε 5 τους βαθμούς της στον όμιλο όσους έχει και η Φλόρα μετά τη νίκη της απόψε επί της Παρτιζάν η οποία βρίσκεται στην δεύτερη θέση του ομίλου με 7.

Με νίκη επί της Παρτιζάν και να μην κερδίσει η Φλόρα την Γάνδη στο Βέλγιο την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, η Ανόρθωση θα βρεθεί στην επόμενη φάση του θεσμού.

Με τη νίκη της απόψε η ομάδα της Αμμοχώστου βάζει στα ταμεία της μισό εκατομμύριο ευρώ που είναι το πριμ νίκης στη διοργάνωση.

Είναι την ίδια ώρα η πρώτη νίκη κυπριακής ομάδας στη διοργάνωση του Conference League.

Το χρυσό γκολ για την Ανόρθωση πέτυχε στο 27ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος με σουτ από το κέντρο.

Φλόρα Ταλίν-Παρτιζάν: 1-0

(Μίλερ 44’)

Η Φλόρα Ταλίν κέρδισε με 1-0 την Παρτιζάν κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης καθώς έφτασε τους 5 βαθμούς, με τους Σέρβους να έχουν εφτά. Την τελευταία αγωνιστική η Παρτιζάν υποδέχεται την Ανόρθωση και η Φλόρα αγωνίζεται στο Βέλγιο, μέσα στην έδρα της Γάνδης.

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Μίλερ με κεφαλιά στο 44ο λεπτό.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρόμα-Ζόρια: 4-0

(Πέρεθ 15’, Τζανιόλο 33’, Έιμπραχαμ 46’, 75’)

Η Ρόμα διέλυσε με 4-0 τη Ζόρια και κλείδωσε την πρόκριση αλλά η πρωτιά δεν είναι σίγουρη.

Η Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Τσαρλς Πέρεθ ενώ στο 33’ ο Τζανιόλο με σουτ από τα δεξιά, έκανε το 2-0. Στο 41ο λεπτό ο Βερετού έχασε πέναλτι αλλά στο 46’ ο Τζανιόλο έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από δεξιά και  ο Έιμπραχαμ σε κενό τέρμα έκανε το 3-0. Ο ίδιος διαμόρφωσε και το 4-0 στο 75ο λεπτό.

Μπόντο Γκλιμτ-ΤΣΣΚΑ Σόφιας: 2-0

(Φετ 25’, Mποθάιμ 85’)

Αγκαλιά με την πρωτιά η Μπόντο Γκλιμτ, που κέρδισε με 2-0 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

Ο Φετ άνοιξε το σκορ στο25ο λεπτό και ο Μποθάιμ έγραψε το 2-0 στο 85’.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιάμπλονετς-Αλκμαάρ: 1-1

(Kρατοτσβίλ 7’-Εβιέν 44’)

Οριστικά πρώτη η Αλκμαάρ που πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Γιάμπλονετς.

Ο Κρατοτσβίλ άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό για τη Γιάμπλονετς ενώ στο 44’ ο Εβιέν έκανε το 1-1.

Ράντερς-Κλουζ: 2-1

(Καμαρά 68’, Πίζιονγκερ 75’-Ντεάκ 72’)

Άλμα πρόκρισης έκανε η Ράντερς που κέρδισε με 2-1 την Κλουζ.

Ο Καμαρά άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό για τη Ράντερς ενώ ο Ντεάκ έκανε το 1-1 στο 72’. Όμως στο 75’ ο Πίζιγκερ διαμόρφωσε το 2-1.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Μακάμπι Χάιφα-Ουνιόν Βερολίνου: 0-1

(Ριέρσον 66’)

Η Ουνιόν πήρε μεγάλο διπλό με 1-0 στην έδρα της Μακάμπι Χάιφα κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης.. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Ριέρσον στο 66ο λεπτό.

Σλάβια Πράγας-Φέγενορντ: 2-2

(Ολαγινκά 12’, Κούχτα 66’-Ντέσερς 31’, 90+3’)

Η Φέγενορντ έμεινε όρθια στις καθυστερήσεις στην Πράγα, πήρε ισοπαλία 2-2 από τη Σλάβια και μαζί και την πρόκριση. Τελικά με την Ουνιόν θα δώσουν οι Τσέχοι για τη 2η θέση.

Στο 12ο λεπτό η Σπάρτα άνοιξε το σκορ με τον Ολαγινκά ενώ στο 31΄ο Ντέσερς έκανε το 1-1. Στο 37ο λεπτό αποβλήθηκε ο Τιλ της Φέγενορντ κι έτσι ο Κούχτα έκανε το 2-1 στο 66’. Όμως στο 90+3’ ο Ντέσερς με ακόμη ένα γκολ έκανε το 2-2.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Μούρα-Τότεναμ: 2-1

(Χόρβατ 12’, Μαρόσα 90+5’-Κέιν 72’)

Αδιανόητο σοκ για την Τότεναμ, που έχασε με 2-1 στην έδρα της Μούρα κι έμπλεξε.

Στο 11ο λεπτό ο Χόρβατ με απίθανο σουτ από το ύψος της περιοχής, άνοιξε το σκορ για τη Μούρα, ενώ στο 31’ η Τότεναμ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σεσενιόν. Ο Κέιν έφερε στα ίσα το σκορ στο 72ο λεπτό και η Τότεναμ πίεζε αλλά στο 90+5’ ο Μαρόσα έκανε το 2-1 και σόκαρε τους λονδρέζους.

Ρεν-Φίτεσε: 3-3

(Λαμπόρντ 9’, 39’, 69’-Χουισμαν 43’, 75’, Οπεντά 90’)

Απίθανο ματς ανάμεσα σε Ρεν και Φίτεσε, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 3-3 και τους Γάλλους ναν κλειδώνουν την πρόκριση.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ στο 9ο μόλις λεπτό με τον Λαμπόρντ ενώ στο 39’ ο ίδιος έκανε και το 2-0. Η Φίτεσε μείωσε με τον Χούισμαν στο 43ο λεπτό αλλά ο Λαμπόρντ πέτυχε χατ τρικ στο 69’ για το 3-1. Οι Ολλανδοί δεν το έβαλαν κάτω και στο 75’ ο Χούισμαν σκόραρε ξανά για το 3-2 και στο 90’ ο Οπεντά έκανε το 3-3.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Καραμπάχ-Ομόνοια: 2-2

(Ψάλτης 59’ αυτ., Αντράντε 88’-Ντούρις 43’ πεν., Γκόμεθ 90’)

Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε η Ομόνοια με την Καραμπάχ εκτός έδρας, παρότι αγωνιζόταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο από το 65΄, λόγω αποβολής του Κίκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρότι δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 88΄, ο αρχηγός Ζόρντι Γκόμεθ με ασύλληπτη γκολάρα πίσω από τη σέντρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Είχε προηγηθεί η ομάδα του Μπεργκ με πέναλτι του Ντούρις, για να ισοφαρίσουν προσωρινά σε 1-1 οι γηπεδούχοι με αυτογκόλ του Ψάλτη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά, στοχεύοντας να ελέγξουν το ρυθμό και να πετύχουν ένα… γρήγορο γκολ. Μέχρι και το πρώτο ημίωρο, όμως, οι Αζέροι αρκέστηκαν στην κατοχή της μπάλας, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Ουζόχο.

Από εκείνο το σημείο και για ένα επτάλεπτο είχαν κάποιες καλές στιγμές. Στο 30΄ το σουτ του Ζουμπίρ… έφυγε άουτ, ενώ στο 34΄ και στο 37΄ ο Ουζόχο σταμάτησε τις προσπάθειες του Όζομπιτς.

Από την πλευρά της, η Ομόνοια είχε μία καλή στιγμή στο 36΄, όταν το σουτ του Παναγιώτου μέσα από την περιοχή… έφυγε άουτ, ενώ στο 42΄ ήρθε η φάση που άλλαξε το παιχνίδι. Ο Χαραλάμπους εκτέλεσε κόρνερ, ο Παναγιώτου έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει σε χέρι αντιπάλου. Ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και ο Ντούρις, που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, δεν λάθεψε γράφοντας το 1-0 για τους «πράσινους» στο 43΄.

Στην επανάληψη, η Καραμπάχ μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση. Στο 48’ ο Ουζόχο έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Όζομπιτς και στην εξέλιξη της φάσης οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Ο Ψάλτης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Ουζόχο κι έτσι έγινε το 1-1.

Η Ομόνοια, ωστόσο, δεν πτοήθηκε, πέρασε μπροστά και στο 56΄, ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε δύσκολα το σουτ του Λοΐζου, ενώ ένα λεπτό αργότερα και στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Ντούρις απομάκρυνε προ της γραμμής ο Αντράντε.

Από εκεί και πέρα, η μπάλα ανεβοκατέβαινε κι έγιναν αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 58΄ το σουτ του Κάντι… έφυγε μόλις έξω, δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Κακουλλή αποκρούστηκε ασταθώς, ενώ στο 63΄ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ της Καραμπάχ.

Στο 65΄ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, λόγω αποβολής του Κίκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως η επόμενη καλή στιγμή ήταν για την Ομόνοια στο 69΄, όταν ο Κακουλλής έφυγε στην κόντρα, όμως έμεινε από δυνάμεις και το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ.

Με τη σειρά της, η Καραμπάχ, πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, όμως στο 73΄ η κεφαλιά του Μεδίνα… έφυγε άουτ, ενώ ότι καλό προσπάθησε να δημιουργήσει στο επόμενο τέταρτο δεν είχε αντίκρισμα.

Όλα αυτά μέχρι και το 88΄, όταν και πάλι στάθηκε τυχερή, αφού το σουτ του Αντράντε κόντραρε στον Γκόμεθ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ουζόχο.

Η χαρά τους, όμως, κράτησε μόλις για κάποια δευτερόλεπτα. Ο Ζόρντι Γκόμεθ το… έκανε ξανά, αφού όπως και πέρυσι, σκόραρε πίσω από τη σέντρα, ισοφαρίζοντας με ασύλληπτη γκολάρα σε 2-2, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.

Καϊράτ Αλμάτι-Βασιλεία: 2-3

(Βάγκνερ Λαβ 23’, Χοβνανισιάν 56’-Καμπράλ 45’ πεν., Σέγκροβα 69’, Κασάμι 73’)

H Βασιλεία πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Καϊράτ (3-2) και την τελευταία αγωνιστική θα παλέψουν με την Καραμπάχ για την πρωτιά του ομίλου και  την απ’ ευθείας πρόκριση στους «16».

Στο 23’ η Βασιλεία είχε δοκάρι με τον Κασάμι αλλά στην κόντρα ο Πάουλο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Βάγκνερ Λαβ με πλασέ σε κενό τέρμα, άνοιξε το σκορ για την Καϊράτ. Ωστόσο στο 45ο λεπτό η Βασιλεία έφερε στα ίσα το σκορ  με το πέναλτι του Καμπράλ.

Η Καϊράτ πίεσε στην επανάληψη και στο 56ο λεπτό ο Χοβνανσιάν στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά την είσοδό του στο ματς, έκανε το 2-1 με σουτ από κοντά. Η Καϊράτ έχασε κι άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια αλλά στο 69’ ο Ζεγκρόβα με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 2-2. Μάλιστα στο 73ο λεπτό ο Κασάμι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 2-3. Στο 90+3' αποβλήθηκε ο Βορογκόβσκι της Καϊράτ με 2η κίτρινη.