Ανεβαίνουν με Τέιτουμ οι Σέλτικς (VIDEOS)

Έβδομη νίκη, στα δέκα τελευταία παιχνίδια, για την ομάδα της Βοστώνης, που επιβλήθηκε και της Θάντερ- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Σε ανοδική πορεία οι Μπόστον Σέλτικς, κατέγραψαν έβδομη νίκη, στα δέκα τελευταία παιχνίδια, επικρατώντας 111-105 της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ. Με 16 πόντους του Τέιτουμ και 13 του Σρόντερ, οι Σέλτικς προηγήθηκαν 58-45 στο ημίχρονο. Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε, 68-48, και η Θάντερ προσπάθησε να μείνει όρθια με τα τρίποντα του Τζος Γκίντεϊ. Ακολούθησε, ωστόσο, ένα επιμέρους 13-2 των Σέλτικς, για το 89-74 του 36ου λεπτού, με την ομάδα της Οκλαχόμα να επιχειρεί μια τελευταία προσπάθεια και να κατεβάζει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 101-92, στα 3:53 πριν το τέλος. Η Θάντερ, παρότι μείωσε στους τέσσερις πόντους με 10.6 δευτερόλεπτα για το φινάλε, ποτέ δεν απείλησε ουσιαστικά τους Σέλτικς. Η ομάδα της Βοστώνης στην τρομερή εμφάνιση του Τζέισον Τέιτουμ που τελείωσε το ματς με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, την ώρα που ο Σρόντερ τον υποστήριζε επιθετικά με 29 πόντους. Για τη Θάντερ, ο Ντορτ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους την ώρα που ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 λεπτά συμμετοχής και δίχως να σημειώσει πόντο.

Στο ντέρμπι της Ανατολής, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς επικράτησαν 103-100 των Μαϊάμι Χιτ. Παρότι έκαναν επτά λάθη, οι Γουίζαρντς προηγήθηκαν 26-25 στο 12', με τους Χιτ να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, στη συνέχεια, και να προηγούνται 41-43 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Μαϊάμι ήταν ακόμα καλύτερη στην τρίτη περίοδο, πήρε προβάδισμα 16 πόντων, 47-63, με τους Γουίζαρντς να ροκανίζουν τη διαφορά για το 71-75 του 36ου λεπτού. Με 4:42 για το τέλος, οι Χιτ προηγούνταν 84-94, για να ακολουθήσει επιμέρους 15-2 των Γουίζαρντς για το 99-96, με 1:43 για το τέλος. Στη συνέχεια, με ευστοχία στις βολές "κλείδωσαν" την 11η νίκη σε 16 αγώνες. Για τους νικητές Γουίζαρντς, ο Μπιλ τελείωσε το ματς με 21 πόντους ωστόσο κανείς από την ομάδα δεν υστέρησε, με τον Κάιλ Κούζμα να κάνει τη δουλειά του μαζεύοντας 11 ριμπάουντ. Οι Μαϊάμι Χιτ έπεσαν στον 10-6 χωρίς να εκμεταλλευτούν την εξαιρετική εμφάνιση του Μπάτλερ (29 πόντοι) και του Χίρο (20 πόντοι).

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς σάρωσαν τα πάντα και νίκησαν 138-95 τους Μέμφις Γκρίζλις. Προηγήθηκαν στο ημίχρονο 72-43 και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και στο +45, 111-66, για τη τρίτη διαδοχική τους νίκη. Οι Έντουαρντς και Τάουνς ήταν καλοί με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα, ωστόσο ο Ράσελ ήταν ακόμα καλύτερος με 28 πόντους οδηγώντας επιθετικά τους νικητές σε μία βραδιά που δεν υστέρησε κανείς. Από την άλλη οι Γκρίζλις θέλουν να προχωρήσουν παραπέρα και να κρατήσουν μόνο τη θετική εμφάνιση του Μπάνε με 21 πόντους.

Με τον Ρούντι Γκομπέρ να πετυχαίνει πέμπτο διαδοχικό νταμπλ-νταμπλ, οι Γιούτα Τζαζ έφυγαν νικητές από το Σακραμέντο, 123-105 τους Κινγκς. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Τζαζ πήραν για τα καλά τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκαν 49-54 στο ημίχρονο και, στη τελευταία περίοδο, ξεκίνησαν με επιμέρους 12-2, για το 82-96. Η διαφορά έφτασε και τους 21 πόντους, 90-111, πριν το τελικό 105-123. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 26 πόντους, με τον Ρούντι Γκομπέρ να βάζει 21 πόντους και να κατεβάζει 14 ριμπάουντ. Ο Χολμς ήταν ο κορυφαίος για τους ηττημένους και προσπάθησε με 22 πόντους.

Στην καλύτερη, εφετινή του εμφάνιση, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ οδήγησε τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στη νίκη, 118-111 τους Φιλαδέλφεια Σίξερς. Στο ημίχρονο, οι Μπλέιζερς είχαν αποκτήσει προβάδισμα 9 πόντων, 55-46, οι Σίξερς δεν άφηναν τη διαφορά να ξεφύγει, 86-78, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από το να μειώσουν σε 97-95, με 6:18 πριν το τέλος. Ο Λίλαρντ βρήκε τον παλιό καλό του εαυτό του και με 39 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Οι Σίξερς παρά τους 28 πόντους των Χάρις και Μάξι δεν πήραν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση και πήγαν στο 9-8, το ίδιο ρεκόρ που έχουν πλέον και οι Μπλέιζερς.

Ο Άλεκ Μπερκς έκανε τρομερό τέταρτο 12λεπτο και οι Νιου Γιορκ Νικς υποχρέωσαν τους Χιούστον Ρόκετς σε 14η συνεχόμενη ήττα, 106-99. Οι Ρόκετς ξεκίνησαν με οκτώ λάθη, στα εννέα πρώτα λεπτά, αλλά, με επιμέρους 10-2, προηγήθηκαν 13-21 στο 12'. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες, 47-47, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα, 71-72, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στα μισά του τελευταίου 12λεπτου, οι Ρόκετς προηγούνταν 84-89, μέχρι που ανέλαβε δράση ο Μπερκς. Ο 30χρονος γκαρντ, που ήρθε από τον πάγκο, είχε 5/6 τρίποντα και 4κλεψίματα, βοηθώντας τους Νικς για το 101-93, 2.5 λεπτά πριν το τέλος. Οι Ρόκετς μείωσαν στους πέντε πόντους, αλλά οι βολές του Κουΐκλι δημιούργησαν απόσταση ασφαλείας για τους Νικς, 103-96. Ο Μπερκς ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους Νεοϋορκέζους (20 πόντοι) ενώ από την άλλη ο μόνος που διασώθηκε σε ακόμα μία ήττα των Ρόκετς ήταν ο Γουντ με 18 πόντους.

Σε ένα ακόμα ματς στο οποίο μίλησε η δύναμη της έδρας, οι Ιντιάνα Πέισερς πήραν δύσκολη νίκη κόντρα στους Νιου Ορλινς Πέλικανς με 111-94 βελτιώνοντας κάπως το ρεκόρ τους στο ΝΒΑ που πλέον ανέβηκε στο 7-11. Από την άλλη οι Πέλικανς πρόσθεσαν ακόμα μία ήττα στη συλλογή τους δείχνοντας πως ακόμα ψάχνουν να βρουν λύσεις και την χημεία τους σαν ομάδα. Ο Σαμπόνις ήταν κορυφαίος για τους νικητές με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Βαλαντσιούνας που συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Ατλάντα Χοκς νίκησαν 115-105 τους Σάρλοτ Χόρνετς, σε μία βραδιά που ο Μπρίτζες θα θυμάται για καιρό τόσο για την ήττα αλλά και για το career-high με 35 πόντους και 10 ριμπάουντ που σημείωσε, βοηθώντας τα μέγιστα τους Χόρνετς αλλά δίχως να τους δώσει τη νίκη. Από την άλλη πλευρά οι Χοκς δεν στηρίχτηκαν αυτή τη φορά εξ όλοκλήρου στον Γιανγκ που σταμάτησε στους 19 πόντους αλλά είχαν πρώτο σκόρερ τον Καπελά με 20 ενώ οι Χουέρτερ και Γουίλιαμς είχαν από 17 επιβεβαιώνοντας τον πλουραλισμό που είχαν οι γηπεδούχοι στο επιθετικό κομμάτι.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Μάτζικ

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Νιου Γιορκ Νικς-Χιούστον Ρόκετς 106-99

Ιντιάνα Πέισερς-Νιου Ορλινς Πέλικανς 111-94

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Μαϊάμι Χιτ 103-100

Ατλάντα Χοκς-Σάρλοτ Χόρνετς 115-105

Μπόστον Σέλτικς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 111-105

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Μέμφις Γκρίζλις 138-95

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 118-111

Σακραμέντο Κινγκς-Γιούτα Τζαζ 105-123

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!