Συντριβή για Λέικερς, στην επιστροφή του Λεμπρόν (VIDEO)

Ο Τέιτουμ έβαλε 37 πόντους και οι Μπόστον Σέλτικς διέλυσαν τους Λέικερς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Μετά από 2.5 εβδομάδες εκτός δράσης, ο Λεμπρόν Τζέιμς επέστρεψε, αλλά, η επιστροφή του συνοδεύτηκε από βαριά ήττα για τους Λος Άντζελες Λέικερς, με τους Μπόστον Σέλτικς να ανατρέπουν διαφορά 14 πόντων και να επικρατούν με 130-108. Στο "TD Garden" της Βοστώνης, οι Λέικερς ξεκίνησαν με 9/12 σουτ και προηγήθηκαν 30-38 στο 12'. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +14, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά στο σκορ και ο Λεμπρόν έδωσε προβάδισμα ενός πόντου, 60-61, στους Λέικερς, στο φινάλε του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι Σέλτικς κυριάρχησαν, ξεκίνησαν με επιμέρους 14-4, για το 93-82 του 36ου λεπτού. Στο τελευταίο 12λεπτο, φόρτσαραν, έφτασαν τη διαφορά και στο +25, για την 8η νίκη σε 16 παιχνίδια. Ο Τζέισον Τέιτουμ με 37 πόντους και 11 ριμπάουντ οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Σέλτικς, με τον Μάρκους Σμαρτ να προσθέτει 22 πόντους και τον Ντένις Σρούντερ 21 πόντους. Για τους Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 31 πόντους και ο ΛεΜπρόν 23 πόντους, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να μένει στους 12 πόντους με 5/13 σουτ.

Ο Κέβιν Ντουράντ δεν αγωνίστηκε, αλλά οι Μπρούκλιν Νετς είχαν έναν εξαιρετικό Τζέιμς Χάρντεν και, έτσι, επικράτησαν 115-113 των Ορλάντο Μάτζικ για να βρεθούν στην κορυφή της Ανατολής. Οι Μάτζικ ξεκίνησαν καλύτερα και έφτασαν να προηγούνται και με +19, 39-58 στα 5:21 για το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τους Νετς να κάνουν ένα μικρό ξέσπασμα και να κατεβάζουν τη διαφορά, 53-62, στη λήξη του ημιχρόνου. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Μιλς έδωσαν στην ομάδα του Μπρούκλιν προβάδισμα, 73-72, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στη τέταρτη περίοδο με +7, 90-83. Οι Μάτζικ αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα, 92-92, 10:07 πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο, καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων, μέχρι το σημείο που ο Χάρντεν κάνει το 114-110, στα 9.2 δευτερόλεπτα. Με το σκορ στο 115-112 και 3.2 δευτερόλεπτα για το τέλος, οι Μάτζικ είχαν 2 βολές με τον Κόουλ Άντονι, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη και προσπάθησε να αστοχήσει επίτηδες στην δεύτερη αλλά έστειλε την μπάλα μόνο στο ταμπλό σβήνοντας κάθε ελπίδα στην ομάδα του. Ο Τζέιμς Χάρντεν με 36 πόντους (με 19/20 βολές) και 10 ριμπάουντ, ο Πάτι Μιλς με 22 πόντους και ο Τζέιμς Τζόνσον με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των Νετς. Για τους Μάτζικ, Τζέιλεν Σαγκς είχε 21 πόντους και οι Τσούμα Οκέκε και Φραντζ Βάγκνερ από 17 πόντους.

Για δεύτερη φορά, μέσα σε λίγες ημέρες, οι Φίνιξ Σανς νίκησαν τους Ντάλας Μάβερικς. Αυτή τη φορά, η ομάδα από την Αριζόνα επικράτησε με 112-104 και έφτασε τις 11 συνεχόμενες νίκες. Οι Σανς "καθάρισαν" το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο όταν, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 21-4, μετέτρεψαν το 82-86 εναντίον τους σε 103-90 υπέρ τους. Ο Ντέβιν Μπούκερ και ο Μίκαλ Μπρίτζες είχαν από 19 πόντους για τους νικητές, με τον Κρις Πολ να προσθέτει 18 πόντους και 14 ασίστ. Για τους Μάβερικς, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 23 πόντους και 12 ριμπάουντ και οι Τζέιλεν Μπράνσον και Τιμ Χάρνταγουεϊ από 18 πόντους.

Στο Ντένβερ, οι Σικάγο Μπουλς επέστρεψαν στις επιτυχίες, νικώντας 114-108 τους Νάγκετς, που αγωνίστηκαν χωρίς Γιόκιτς, Μάρεϊ και Πόρτερ. Παρά τα λάθη τους, οι παίκτες των Μπουλς έβαλαν τις βολές που έπρεπε για να διατηρήσουν ένα ισχνό προβάδισμα όταν το ματς πήγε στον πόντο, βελτιώνοντας έτσι το ρεκόρ τους στο 11-5. Ο Ζακ ΛαΒίν με 36 πόντους ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να προσθέτει 26 πόντους (αλλά με 7/21 σουτ) και κρίσιμες βολές στο τέλος, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ντέρικ Τζόουνς με 16 πόντους. Για τους Νάγκετς, ο Άαρον Γκόρντον είχε 28 πόντους, ο Γουίλ Μπάρτον 23 πόντους και ο Φακούντο Καμπάσο 16 πόντους.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς παρατάχθηκαν χωρίς τους Στεφ Κάρι και Ντρέιμοντ Γκριν στο Ντιτρόιτ. Παρόλα αυτά, κατάφεραν να πάρουν μία οριακή νίκη με 102-105, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 14-2. Οι Πίστονς είχαν την ευκαιρία να στείλουν τον αγώνα στην παράταση - και να ολοκληρώσουν μία ανατροπή 16 πόντων στην τέταρτη περίοδο - αλλά τα τρίποντα των Τζεράμι Γκραντ και Φρανκ Τζάκσον δεν βρήκαν στόχο στο τέλος. Ο Τζόρνταν Πουλ με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 27 πόντους. Για τους Πίστονς, ο Τζάκσον είχε 27 πόντους και οι Γκραντ και Κέιντ Κάνινγκχαμ από 19 πόντους.

Οι Σάρλοτ Χόρνετς έχασαν μία διαφορά 25 πόντων όταν οι παγκίτες των Ιντιάνα Πέισερς έφεραν τα πάνω-κάτω, αλλά τελικά επικράτησαν με 121-118, φτάνοντας τις 5 σερί νίκες, 4 εκ των οποίων στην Σάρλοτ. Ο ΛαΜέλο Μπολ με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να προσθέτει 25 πόντους και τον Κέλι Ούμπρε να ακολουθεί με 16 πόντους. Για τους Πέισερς, οι βασικοί των οποίων είδαν το ματς από τον πάγκο σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ο Τζέρεμι Λαμπ είχε 23 πόντους, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον 16 πόντους και ο Τόρεϊ Κρεγκ 14 πόντους.

Επιστρέφοντας από το -20 του πρώτου ημιχρόνου (16-36), οι Νιου Ορλινς Πέλικανς νίκησαν 94-81 τους Λος Άντζελες Κλίπερς. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζος Χαρτ να προσθέτει 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Μπράντον Ίνγκραμ 17 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ) και 12 ριμπάουντ. Για τους Κλίπερς, ο Πολ Τζορτζ είχε 19 πόντους (αλλά με 8/26 σουτ) και ο Νικολά Μπάτούμ 12 πόντους.

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, οι Τορόντο Ράπτορς επέστρεψαν στις επιτυχίες, νικώντας 108-89 τους Κινγκς, μέσα στο Σακραμέντο. Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γκάρι Τρεντ να προσθέτει 23 πόντους. Για τους Κινγκς, ο ΝτιΆρον Φοξ είχε 17 πόντους και ο Χάρισον Μπαρνς 14 πόντους.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί της Θάντερ

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Σάρλοτ Χόρνετς-Ιντιάνα Πέισερς 121-118

Ντιτρόιτ Πίστονς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 102-105

Μπόστον Σέλτικς-Λος Άντζελες Λέικερς 130-108

Μπρούκλιν Νετς-Ορλάντο Μάτζικ 115-113

Νιου Ορλινς Πέλικανς-Λος Άντζελες Κλίπερς 94-81

Ντένβερ Νάγκετς-Σικάγο Μπουλς 108-114

Φίνιξ Σανς-Ντάλας Μάβερικς 112-104

Σακραμέντο Κινγκς-Τορόντο Ράπτορς 89-108