Μοιράζει πόνο και «τεσσάρες» η Μπάγερν (VIDEO)

Με δυο υπέροχα γκολ, η πρωταθλήτρια Γερμανίας άνοιξε το δρόμο για το 4-0 της Χόφενχαϊμ- Διπλό στο Μπίλεφελντ η Ντόρτμουντ, με γκολάρες Χούμελς και Μπέλιγχαμ

BUNDESLIGA- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: ALLIANZ ARENA

Από τον καναπέ του σπιτιού του, λόγω κοροναϊού, ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν είδε την ομάδα του να πετυχαίνει δυο υπέροχα γκολ, στο πρώτο ημίχρονο, και. λίγες μέρες μετά το 4-0 επί της Μπενφίκα, να επικρατεί 4-0 και της Χόφενχαϊμ.

Στο 2' ο Λεβαντόφσκι σούταρε, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Με τη συμπλήρωση 8 λεπτών στο παιχνίδι, το VAR δεν μέτρησε γκολ που πέτυχε ο Γκνάμπρι, για φάουλ που είχε προηγηθεί. Στο 16ο λεπτό, οι πρωταθλητές Γερμανίας άλλαξαν οκτώ πάσες, μέσα σε μικρό διάστημα, τελικός αποδέκτης ο Γκνάμπρι, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με οβίδα του Λεβαντόφσκι, η Μπάγερν διπλασίασε τα τέρματά της. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Πολωνός απείλησε ξανά, αλλά, αυτή τη φορά ο γκολκίπερ Μπάουμαν απέκρουσε.

Στο 52' και στο 53' οι Μουσιάλα και Ζάμπιτσερ έχασαν ευκαιρίες να ανεβάσουν το σκορ στο 3-0 και στο 72ο λεπτό η Χόφενχαϊμ έχασε την καλύτερη ευκαιρία της στο ματς, όταν ο Ρούτερ έπιασε το σουτ, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 75' ο Κομάν απείλησε, χωρίς αποτέλεσμα και στο 82ο λεπτό ο Τσούπο Μοτίνγκ έπιασε την κεφαλιά, ο γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ και, από την εκτέλεση του στημένου, ο Καμερουνέζος φορ πήρε το ριμπάουντ για το 3-0. Στο 88ο λεπτό, με εκπληκτικό τελείωμα, ο Κομάν διαμόρφωσε το τελικό 4-0, με την Μπάγερν να παραμένει πρωτοπόρος της βαθμολογίας.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκάνο, Ερνάντες (45'+4' Ζούλε), Ομάρ Ρίτσαρντς, Κίμιχ, Ζάμπιτσερ (76' Τολισό), Γκνάμπρι (76' Σανέ), Μίλερ (65' Τσούπο-Μότινγκ), Μουσιάλα (70'Κομάν), Λεβαντόφσκι

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Πος, Γκρίλιτς, Κρίστοφερ Ρίτσαρντς, Ακπογκούμα (26' Ρούτερ), Σαμασέκου (57' Ρούντι), Γκάιγκερ (87' Στίλερ), Ράουμ, Μπεμπού, Κράμαριτς, Μπρουν Λάρσεν (57' Σκοβ)

ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 1-3

ΓΗΠΕΔΟ: SCHUCO ARENA

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ξεπέρασε το σοκ της "τεσσάρας" από τον Άγιαξ, μεσοβδόμαδα, και του νέου τραυματισμού του Έρλινγκ Χάαλαντ, και επικράτησε εύκολα μέσα στο Μπίλεφελντ, 3-1 της Αρμίνια.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, στο 10ο λεπτό, με σουτ του Ρόμπιν Χακ, που απέκρουσε ο Κόμπελ. Στο 30', ο Μπέλινχαμ ανατράπηκε εντός περιοχής, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Εμρέ Τσαν εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 της Ντόρτμουντ. Στο 37ο λεπτό, ο Βολφ εξαπέλυσε πολύ δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ της Αρμίνια, τον Ορτέγκα, σε μια εξαιρετική επέμβαση. Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, από διώξιμο της άμυνας των γηπεδούχων, ο Χούμελς σούταρε με τη μια, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ, για το 0-2. Στην ανάπαυλα, η Ντόρτμουντ χρειάστηκε να αλλάξει τερματοφύλακα, με τον Χιτζ να αντικαθιστά τον Κόμπελ και στο 69' απέκρουσε δυνατό σουτ του Βίμερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ρόις κατέβασε την μπάλα, πάσαρε στον Μπέλιγχαμ, ο Άγγλος ζάλισε τους αντιπάλους με ντρίμπλες και πλάσαρε για το 0-3. Στο 86', η Αρμίνια κέρδισε πέναλτι, ο Φαμπιάν Κλος ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ: Ορτέγκα, Μπρούνερ (46' Ράμος), Πίπερ, Νίλσον, Φερνάντες (64' Βίμερ), Πρετλ, Κούνζε, Λάουρσεν (74' Ζιμπόρα), Σεπφ, Χακ (74' Κρούγκερ), Σέρα (46' Κλος)

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ (46' Χιτζ), Ακάνζι, Πόνγκρατσιτς, Χούμελς (89' Μαλόνεϊ), Βολφ, Τσαν (76' Βίτσελ), Μπέλινχαμ, Αζάρ, Μπραντ (76' Ρενιέρ), Ρόις, Μάλεν (66' Τιγκς)

ΛΕΙΨΙΑ-ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ 4-1

ΓΗΠΕΔΟ: RED BULL ARENA

Ο προπονητής της Λειψίας έπεσε... διάνα στις αλλαγές, με τους Πόουλσεν, Σομποσλάι και Όρμπαν να σκοράρουν, στη πρώτη τους επαφή με την μπάλα, και τη Λειψία να επικρατεί 4-1 της Γκρόιτερ Φιρτ.

Η Γκρόιτερ Φιρτ είχε ξαφνιάσει τους γηπεδούχους με πίεση σε όλο το γήπεδο κάτι που της έδωσε την ευκαρία να προηγηθεί στο σκορ με πέναλτι του Χργκότα στο 45ο λεπτό.

Στην επανάληψη, ωστόσο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Στο 46', ο Πόουλσεν, με σουτ από τη μικρή περιοχή ισοφάρισε και, έξι λεπτά αργότερα, κέρδισε το πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο Φόρσμπεργκ για το 2-1. Στο 65', οι παίκτες της Λειψίας άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Ενκουνκού, από δεξιά, έβγαλε σέντρα και ο Σομποζλάι με προβολή έκανε το 3-1. Ένα λεπτό πριν το 90', ο Ούγγρος έδωσε και ασίστ, αφού από δική του σέντρα, ο 18χρονος Νοβόα Ράμος, στο ντεμπούτο του με τη Λειψία, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Μουκιέλε, Όρμπαν, Γκβαρντιόλ, Χένριχς (46' Σιμακάν), Χαϊνταρά, Καμπλ (46' Πόουλσεν), Ανχελίνο, Ενκουνκού (85' Νοβόα), Φόρσμπεργκ (64' Σομποζλάι), Αντρέ Σίλβα (64' Άνταμς)

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ: Φουνκ, Μέγιερχοφερ, Μπάουερ, Φιργκέφερ, Βίλεμς (72' Ίτερ), Γκρίσμπεκ, Κρίστιανσεν, Λέβελινγκ, Ντούντζιακ (82' Ντουντζιακ), Χργκότα (72' Τίλμαν), Ίτεν (82' Αμπιάμα)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: VOLKSWAGEN ARENA

Μέσα Σεπτεμβρίου, κόντρα στη Γκρόιτερ Φιρτ, καταγράφεται η τελευταία νίκη της Βόλφσμπουργκ, η οποία μετράει τέσσερις σερί ήττες, μετά και το, εντός έδρας, 0-2 από τη Φράιμπουργκ.

Η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ πριν το ημίωρο με γκολ του Λίνχαρτ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη, αφού στο 36′ ο Ενμέτσα σημάδεψε το δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για τη Βόλφσμπουργκ.

Το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 68ο λεπτό με τον Χόλερ, η Βόλφσμπουργκ προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έτσι, η Φράιμπουργκ με την τρίτη νίκη της στα τελευταία τέσσερα ματς παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Εμπαμπού, Λακρουά, Μπρουκς (88' Μπορνό), Οτάβιο (56' Φίλιπ), Γκιλαβογκί (56' Λουκεμπάκιο), Βρανξ, Άρνολντ, Στέφεν (80' Ενμετσά), Ενμετσά, Μπακού

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Γκούλντε (69' Σέιντ), Λίνχαρτ, Σλότερμπεκ, Κούμπλερ (87' Χάμπερερ), Έγκεσταϊν, Χόφλερ, Γκούντερ, Γέονγκ (78' Ντεμίροβιτς), Χόλερ (78' Πέτερσεν), Γκρίφο (87' Σιλντίγια)