55 ΣΧΟΛΙΑ

Βαριά ήττα για την ΑΕΚ στην Πάτρα

Τραγική η Ένωση μετά το πρώτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε ουσιαστικά να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έχασε δίκαια από τον Απόλλωνα με 84-68

Δύσκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ στην Πάτρα, αφού υπέστη «βαριά» ήττα από τον Απόλλωνα με 84-68 στο κλειστό της Περιβόλας, για την 3η αγωνιστική της Basket League. Η εμφάνιση των παικτών της Ένωσης ήταν τραγική, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όπου είχε το προβάδισμα και δεν κατάφερε να μπει ποτέ ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα, χάνοντας δίκαια.

Είναι ξεκάθαρο και μόνο από το τελικό σκορ, ακόμα και αν κάποιος δεν έχει δει καν τον αγώνα, ότι τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά για την ομάδα του Στέφανου Δέδα. Οι απουσίες των Μπράιαν Ανγκόλα και Δημήτρη Φλιώνη, μίκρυναν αρκετά το ροτέισον στην περιφέρεια. Από την άλλη μεριά, ο Ίαν Χάμερ έδειξε θετικά στοιχεία στο ντεμπούτο του, αλλά η γενική εικόνα της ομάδας, ήταν κάκιστη και μοιραία ήρθε η ήττα με αυτό τον άσχημο τρόπο.

Πλέον, η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 1-2 στη Basket League και θα πρέπει να αφήσει πίσω της, αυτό το ματς και μάλιστα άμεσα, με δεδομένο ότι την προσεχή Τρίτη (19/10) θα υποδεχθεί τη ΝούτριΜπούλετ Τρεβίζο στο Ολυμπιακό κλειστό των Άνω Λιοσίων, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, σε ένα παιχνίδι, που είναι πολύ σημαντικό το να έρθει η νίκη, στη μάχη της 1ης θέσης, που δίνει απευθείας πρόκριση στους «16».

Κατά τα άλλα, στο σημερινό ματς, ο Νίκος Παππάς έπαιξε συνολικά για 36 λεπτά, αφού δεν έβγαινε αλλιώς το ροτέσιον και είχε 17 πόντους και 5 ασίστ. Ο Χουάν-Πάμπλο Βαλουλέτ είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 32 λεπτά από τη μεριά του. Για 35 λεπτά έπαιξε και ο Κίνο Κολόμ, που είχε 10 πόντους και 8 ασίστ. Διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Έρικ Γκρίφιν (10π.) αλλά σε 24 λεπτά, αφού είχε θέμα με τα φάουλ, κάνοντας 4 συνολικά.

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ, περιλάμβανε τους Κολόμ, Παππά, Βαουλέτ, Γκρίφιν και Γέλοβατς. Στο πρώτο δίλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Η Ένωση προηγήθηκε με 10-5 στο 3’, ύστερα από ένα τρίποντο του Γέλοβατς. Με φόλοου του Βαουλέτ στο 6’, η Βασίλισσα έφτασε και σε νταμπλ-σκορ, με 14-7. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, αλλά οι παίκτες του Δέδα, κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την 1η περίοδο στο +5, με σκορ 22-17, με ένα τζαμπ σουτ εκτός ισορροπίας, από τον Παππά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Πατρινοί ισοφάρισαν στο 11’, σε 22-22 και στο 12’ πέρασαν και μπροστά με 25-24. Η ΑΕΚ έχασε τελείως τον ρυθμό της και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν και προβάδισμα με 8 πόντους διαφορά (32-24 στο 14’). Στο 16’, η Ένωση βρέθηκε να χάνει και με 12 πόντους διαφορά, με σκορ 38-26. Υπήρχαν σημαντικά αμυντικά προβλήματα και η Βασίλισσα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο -11 (46-35), έχοντας δεχθεί επί μέρους σκορ, 29-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Δέδα μπήκαν δυνατά και με γκολ-φάουλ του Γκρίφιν, μείωσαν σε 49-43 στο 23’. Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η ΑΕΚ έχασε τελείως τον έλεγχο και πάλι, με τον Απόλλωνα να είναι μπροστά με 59-45 στο 25’. Ξανά, οι παίκτες της Βασίλισσας μείωσαν σε 59-53 στο 28’, με καλάθι του Χάμερ. Μετά ήρθε μία περίεργη φάση. Με το σκορ στο 61-53, η Τσαρούχα χρέωσε τον πάγκο της Βασίλισσας με τεχνική ποινή και το σκορ έγινε 62-53 υπέρ του Απόλλωνα. Ο Παππάς διαμαρτυρήθηκε δικαίως για γκολ-φάουλ υπέρ του, αλλά οι δύο από τους τρεις διαιτητές, είπαν ότι δεν μετράει και μετά ακολούθησε και η τεχνική ποινή. Τελικά, η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 62-56, εις βάρος της Ένωσης.

Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μείωσε στους 4 πόντους τη διαφορά, σε 62-58, με ένα καλάθι που σημείωσε ο Χάμερ. Παρόλα αυτά, οι Αχαιοί ήταν αυτοί που αντέδρασαν και άνοιξαν τη διαφορά, με τους παίκτες του Δικεφάλου να χάνουν πλήρως τον έλεγχο. Με αυτά και με αυτά, η Ένωση βρέθηκε να χάνει και με 76-58 στο 36’. Η διαφορά των 18 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα. Τα πάντα κρίθηκαν εκεί και το τελικό σκορ ήταν 84-68 εις βάρος της ΑΕΚ.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Συμεωνίδης-Τσιμπούρης.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Κόουλμαν 13, Μπάρφιλντ 2, Τσιακμάς 3 (1), Τσαλμπούρης 15 (3), Διαμαντάκος 2, Ζούμπος 7 (1), Δίπλαρος 22 (3), Μολφέτας, ΜακΛάφλιν, Κογιώνης, Ντέιβις 13 (1), Τόμας 7 (1).

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 10 (2), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς 7 (1), Παππάς 17 (1), Γκρίφιν 10, Βαουλέτ 12, Χάμερ 9.

Η 1η ελληνική crypto πλατφόρμα έρχεται...