Μαγεία η Βραζιλία με σούπερ Ραφίνια (VIDEO)

Ο 24χρονος άσος της Λιντς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο 4-1 επί της Ουρουγουάης, γκολ και ασίστ από Νεϊμάρ

Βραζιλία-Ουρουγουάη 4-1

Με κορυφαίο τον Ραφίνια, η Βραζιλία έκανε επίδειξη δύναμης, απέναντι στην Ουρουγουάη, νικώντας την 4-1 και παραμένει στην κορυφή του ομίλου, αήττητη.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου, η Βραζιλία άνοιξε το σκορ με τον Φρεντ να βρίσκει τον Νεϊμάρ και τον άσο της Παρί να προσπερνάει τον Μουσλέρα και να περνά την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κόατες, για το 1-0. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Πακετά έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Νεϊμάρ πλάσαρε, ο γκολκίπερ Μουσλέρα απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ραφίνια έκανε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη, απειλώντας με Ζεσούς και Νεϊμάρ για να έρθει το 3-0 στο 58ο λεπτό. Ο Νεϊμάρ πάσαρε στον Ραφίνια και εκείνος χρίστηκε σκόρερ. Στο 77ο λεπτό, η Ουρουγουάη μείωσε με εκτέλεση φάουλ του Λουίς Σουάρες και στο 83', με δεύτερη ασίστ Νεϊμάρ, ο Μπαρμπόσα διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Βραζιλία είναι αήττητη εδώ και 28 παιχνίδια και εδώ και δυο δεκαετίες δεν έχει γνωρίσει ήττα, κάθε φορά που αντιμετωπίζει την Ουρουγουάη.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Έντερσον, Έμερσον, Βερίσιμο, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Φρεντ (88' Εντένιλσον), Φαμπίνιο (71' Ντάγκλας Λουίς), Νεϊμάρ, Πακετά (61' Άντονι), Ραφίνια (71' Ριμπέιρο), Ζεσούς (61' Μπαρμπόσα)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Ναντέζ (46' Κάσερες), Κόατες, Γοδίν, Βίνα (46' Πικέρες), Μπεντανκούρ (71' Γκοριαράν), Βεσίνο (65' Τόρες), Βαλβέρδε, Ντε Λα Κρούζ Αρκόθα (46' Τορέιρα), Καβάνι, Σουάρες

Βολιβία-Παραγουάη 4-0

Λίγες ημέρες μετά τη σπουδαία νίκη επί του Περού (1-0), η Βολιβία πανηγύρισε ένα ακόμα τρίποντο και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 της Παραγουάης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Λατινικής Αμερικής.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ του Ραμάγιο έξω από την περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι έξι λεπτά αργότερα με τον Σανάμπρια. Στις αρχές της επανάληψης ο Βιγιαρόελ έκανε έκανε το 2-0 (53') και τον Αμπρέγκο στο 84' να δίνει διαστάσεις θριάμβου με εκπληκτικό τελείωμα. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φερνάντεθ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Βολιβία έφτασε στους 12 βαθμούς, στο -4 από την πεντάδα. Από την άλλη, η Παραγουάη έμεινε για τρίτο διαδοχικό ματς μακριά από το τρίποντο.

ΒΟΛΙΒΙΑ: Λάμπε, Ενούμπα, Κιντέρος, Ζουστινιάνο (46' Βιγιαροέλ), Σαγρέδο, Άρτσε (78' Γκονζάλες Μεχία), Ραμάγιο (60' Μπεχαράνο), Βάσα (46' Σαουσέδο), Φερνάντες, Μορένο, Αλγκαράναθ (66' Αμπρέγο)

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Σίλβα, Εσκομπάρ, Μπαλμπουένα, Γκόμες, Αλόνσο (69' Αρθαμέντια), Σάντσες, Καρντόσο (53' Όσκαρ Ρομέρο), Βιγιασάντι, Κακού (61' Γκονζάλες), Σανάμπρια (53' Άνχελ Ρομέρο), Αλμιρόν (69' Σαμούδιο)

Χιλή-Βενεζουέλα 3-0

Αναπτερώνονται οι ελπίδες της Χιλής, για πρόκριση στο Μουντιαλ 2022, μετά το 3-0 επί της Βενεζουέλας. Ο Πούλγκαρ σκόραρε δυο φορές, στο 18' και στο 37', αξιοποιώντας ισάριθμες ασίστ από τον Αλέξις Σάντσες. Η Βενεζουέλα πίεσε ελάχιστα την εστία της Χιλής και στο 78ο λεπτό ο Μπρέρετον διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Ίσλα, Μαριπάν, Μεδέλ, Βεγκας (84' Ντίας), Βιδάλ, Πούλγκαρ (78' Μπαέθα), Βαλντές Κοντρέρας (84' Γκαλδάμες), Χιμένες (67' Μενέσες), Σάντσες, Μπρέρετον

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ: Φαρίνες, Ερνάντες (46' Ροζάλες), Λουίς Μαρτίνες, Φεραρέσι, Γκονζάλες, Ρινκόν, Χοσέ Μαρτίνες (68' Κάσερες), Μπέλο (61' Τσέλις), Πενιαράντα, Ματσίς (74' Ουρτάδο), Ραμίρες (74' Αριστεγκέτα)

ΚΟΛΟΜΒΙΑ-ΕΚΟΥΑΔΟΡ 0-0

Στο 100ο λεπτό, το VAR ακύρωσε γκολ της Κολομβίας, το Εκουαδόρ έφυγε με βαθμό, 0-0, από την Μπαρανκίλα, με τις ελπίδες των Κολομβιανών για, απευθείας, πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ 2022 να μειώνονται ακόμα περισσότερο.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στο Εκουαδόρ, με τον Χιντσάπι να πιάνει τη κεφαλιά και τον γκολκίπερ Οσπίνα να διωχνει εντυπωσιακά. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με εκτέλεση φάουλ του Κουαδράδο, με τον γκολκίπερ Ντομίνγκες να αποκρούει. Ο τερματοφύλακας του Εκουαδόρ χρειάστηκε να δράσει αποτελεσματικά και γρήγορα, μετά από γύρισμα του Χιντσάπι, για να αποτρέψει αυτογκόλ. Ο Ντομίνγκες ήταν ο κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους, εξουδετερώνοντας τις προσπάθειες των Κολομβιανών και στο δευτερο ημίχρονο. Στο 90'+10', ο Γέρι Μίνα φαινόταν να λυτρώνει τους Κολομβιανούς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, αλλά, με χρήση VAR, αποδείχτηκε πως ο άσος της Έβερτον είχε χρησιμοποιήσει το χέρι, με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί και την Κολομβία να συμπληρώνει τρίτο σερί ματς με 0-0.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Κουαδράδο, Μινα, Κουέστα, Μοχίκα, Κιντέρο (70' Μουνιόθ), Μπάριος, Ουρίμπε (59' Κουέγιαρ), Ντίας, Μπόρε (59' Φαλκάο), Ζαπάτα (70' Μαρτίνες)

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Ντομίνγκες, Άνχελο Πρεσιάδο, Χιντσάπι, Τόρες, Εστουπινιάν, Γκρουέζο, Καϊσέδο, Φράνκο (87' Παλάσιος), Εστράδα, Μένα (74' Αΐρτον Πρεσιάδο, 89' Αρέγκα), Βαλέντσια (63' Πλάτα)