Πρώτη γκέλα για Βραζιλία (VIDEO)

Μετά από εννιά σερί νίκες, οι Βραζιλιάνοι έπεσαν πάνω στον Οσπίνα και έμειναν στο 0-0, στην Κολομβία- Τρίποντα για Χιλή, Βενεζουέλα, Βολιβία

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ-ΖΩΝΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΚΟΛΟΜΒΙΑ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ 0-0

Το σερί 9 συνεχόμενων νικών της Βραζιλίας σταμάτησε στην Κολομβία, με τους Βραζιλιάνους να μένουν στο 0-0, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Κολομβιανού γκολκίπερ Νταβίντ Οσπίνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν πρώτοι με Κιντέρο και Γέρι Μίνα. Στο 13ο λεπτό, ο Νεϊμάρ πάσαρε στον Πακετά, εκείνος σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Ο Νεϊμάρ πάσαρε και πάλι, στο 30', αυτή τη φορά με αποδέκτη τον Φρεντ, ο οποίος αστόχησε. Στην επανάληψη, οι Κολομβιανοί ζήτησαν πέναλτι, σε χέρι του Ραφίνια, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Ο Κιντέρο θέλησε να βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, αλλά ο Άλισον απέκρουσε. Με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο τέταρτο, ο Ραφίνια απείλησε, με τον Οσπίνα να διώχνει και, λίγο αργότερα, σε αντεπίθεση των Βραζιλιάνων, ο Νεϊμάρ βρήκε τον Ραφίνια, αλλά εκείνος αστόχησε. Όσες φορές χρειάστηκε, στη συνέχεια, ο Οσπίνα κράτησε ανέπαφη την εστία των Κολομβιανών, με το 0-0 να παραμένει μέχρι τέλους και τη Βραζιλία να βρίσκεται, σταθερά, στην πρώτη θέση, παρά την απώλεια των δυο πρώτων βαθμών στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Μεδίνα, Μίνα, Κουέστα, Μοχίκα, Μαρτίνες (53' Μπορε), Λέρμα (53' Ουρίμπε), Μπάριος, Ντίας, Κιντέρο (74' Σινιστέρα), Φαλκάο (74' Ζαπάτα)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Μιλιτάο (72' Τιάγκο Σίλβα), Άλεξ Σάντρο, Φρεντ, Φαμπίνιο, Πακετά, Ζεσούς (71' Άντονι), Μπαρμπόσα (61' Ραφίνια), Νεϊμάρ

ΧΙΛΗ-ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ 2-0

Με πρωταγωνιστή τον Μαουρίσιο Ίσλα, γκολ+ασίστ, και σκοράροντας δυο φορές σε διάστημα τριών λεπτών, η Χιλή επικράτησε 2-0 της Παραγουάης, βάζοντας τέλος στο σερί επτά αγώνων χωρίς νίκη.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτή του 39ου λεπτού, με τον στόπερ της Χιλής, τον Χιντσάλες να σηκώνεται για κεφαλιά και τον γκολκίπερ Σίλβα να διώχνει. Το τρίλεπτο ξέσπασμα των γηπεδούχων ξεκίνησε στο 69ο λεπτό με τον Ίσλα να πασάρει στον Μπρέρετον και εκείνος να ανοίγει το σκορ. Στο 72', ο Ίσλα με ωραίο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Η Χιλή κράτησε το προβάδισμα, παρότι από το 74ο λεπτό έπαιζε με δέκα παίκτες, αφού ο Αράνγκις δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς και η Παραγουάη, αφού, μέσα σε έξι λεπτά, 83' και 89', ο Αλντερέτε δέχτηκε δυο κίτρινες κάρτες. Το τελικό αποτέλεσμα φέρνει τη Χιλή πέντε βαθμούς μακριά από τη θέση που οδηγεί στα playoffs. Στο Σαντιάγκο τερματίστηκε το αήττητο σερί της Παραγουάης.

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Ίσλα, Μαριπάν, Χιντσάλες (44' Ρόκο), Βέγκας, Αράνγκις, Πούλγκαρ, Βιδάλ, Χιμένες (62' Μενέσες), Μπρέρετον, Αλέξις Σάντσες (90'+3' Νούνιες Εσπινόσα)

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Σίλβα, Ρόχας (73' Εσκομπάρ), Γκόμες, Αλντερέτε, Αρθαμένδια, Άνχελ Καρντόσο, Μορέλ (78' Ρίτσαρντ Σάντσες), Ρομέρο (78' Όσκαρ Καρντόσο), Αλμιρόν, Πέρες (78' Κακού), Γκονζάλες (65' Σανάμπρια)

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ-ΕΚΟΥΑΔΟΡ 2-1

Η ουραγός Βενεζουέλα έδωσε συνέχεια στο αρνητικό σερί του Εκουαδόρ, εκτός έδρας, και επικράτησε, με ανατροπή 2-1.

Στο 37' το Εκουαδόρ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλέντσια, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βενεζουέλα ισοφάρισε με τον Ματσίς. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε γκολ του Εκουαδόρ, με σκόρερ τον Καϊσέδο, έπειτα από παρέμβαση του VAR.
Η Βενεζουέλα έφτασε στην ολική ανατροπή με εκτέλεση φάουλ του Έντουαρντ Μπέλο, στο 64ο λεπτό, με το Εκουαδόρ να απειλεί τρεις φορές για την ισοφάριση. Στο 67' ο Μένα σούταρε και ο Φαρίνες απέκρουσε εύκολα, στο 75ο λεπτό ο Τόρες με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και στο 78' ο ξεμαρκάριστος Εστράδα με κεφαλιά αστόχησε.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ: Φαρίνες, Ερνάντες, Λουίς Μαρτίνες, Φεραρέσι, Γκονζάλες, Ρινκόν (79' Μορένο), Χοσέ Μαρτίνες, Μπέλο (88' Κάσερες), Πενιαράντα (88' Σάνσελορ), Ματσίς (90'+3' Ουρτάδο), Έρικ Ραμίρες (79' Αριστεγκέτα)

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Μόισες Ραμίρες, Αρμπολέδα (84' Φράνκο), Τόρες, Χιντσάπι, Άνχελο Πρεσιάδο (65' Εστράδα), Γκρουέθο (88' Έντισον Πρεσιάδο), Καϊσέδο, Εστουπινιάν, Πλάτα (83' Ανγκούλο), Βαλέντσια (65' Ρόχας), Μένα

ΒΟΛΙΒΙΑ-ΠΕΡΟΥ 1-0

Οι Βολιβιανοί είδαν έναν Βάσα να αποβάλλεται, με απευθείας κόκκινη, και έναν άλλο Βάσα να τους χαρίζει τη νίκη, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, για το 1-0 επί του Περού.

Στο 31' η Βολιβία απείλησε με τον Αλγκαράναθα να πιάνει τη κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα απο το αριστερό δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Περού να χάσει καλή ευκαιρία, με Κόστα να σουτάρει και τον γκολκίπερ Λάμπε να απομακρύνει. Ο Λάμπε αντέδρασε αποτελεσματικά και σε σουτ του Λόπες, μετά από ατομική ενέργεια, στο 36'. Επτά λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, η Βολιβία έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Μορένο ήταν εκεί που έπρεπε για να πάρει το ριμπάουντ, να σουτάρει και να υποχρεώσει τον Περουβιανό τερματοφύλακα, Γκαλέσε, σε εξαιρετική επέμβαση. Ωστόσο, στο 76' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, αφού ο Χένρι Βάσα, που είχε περάσει στο ματς 14 λεπτά πριν, είδε, απευθείας, κόκκινη κάρτα. Ευτυχώς, για τους Βολιβιανούς, τη λύτρωση έδωσε ένας άλλος Βάσα. Στο 82' ο Ραμίρο μπήκε στο ματς και στο 83ο λεπτό με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-0.

Αυτή ήταν η 27η νίκη που πετυχαίνει η Βολιβία, αγωνιζόμενη στη Λα Παζ, για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

ΒΟΛΙΒΙΑ: Λάμπε, Ραμάλο, Χουσίνο, Χακίν (46' Ενούμπα), Σαγρέδο, Αλγκαράναθ (82' Αμπρέγο), Σαουσέδο (82' Ραμίρο Βάσα), Βιγιαροέλ (46' Χουστινιάνο), Φερνάντες (62' Χένρι Βάσα), Άρτσε, Μορένο

ΠΕΡΟΥ: Γκαλέσε, Αντβίνκουλα, Ράμος, Καλένς, Λόπες, Κόστα (67' Μόρα), Γιοτούν, Ακίνο (67' Καρταχένα), Κουέβα (86' Γκαρσία), Λαπαντούλα (67' Ορμένο), Γκονζάλες (86' Φαρφάν)