Κουμάντο στον 1ο Όμιλο θα κάνει η Λυών

Πέρασε από την έδρα της Ρέιντζερς με 0-2 - Λευκή ισοπαλία στο Μπρόντμπι - Σπάρτα Πράγας

EUROPA LEAGUE-1ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ: 0-0

Γήπεδο: Brøndby Stadion

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Μπρόντμπι και την Σπάρτα Πράγας σε ένα πολύ δυνατό ματς με λίγες ευκαιρίες.

Η πρώτη τελική ήταν το σουτ του Μπρους στο 24' για τους Δανούς που έδιωξε ο Πολιντάρ και η άστοχη κεφαλιά του Πέτσεκ από πλευράς Τσέχων στο 33' που πέρασε αουτ.

Το ίδιο αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο 45λεπτο. Σούτσεκ(50' και 59'), Παβέλκα(51'), Τσελούτσκα(65') και Μενσά(65') δεν βρήκαν στόχο, ούτε καν τις αντίπαλες εστίες. Στο 70' ο νεοεισελθών Κάρλσον έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς με τον Χέρμανσεν να τον σταματά εντυπωσιακά! Ο πορτιέρο της Μπρόντμπι σταμάτησε και την κεφαλιά του Πέτσεκ στο 74'. Στο 81' ο 21χρονος πορτιέρο σταμάτησε και τον Χάντσκο. Ενώ στο 85' ο Πάβλοβιτς έκανε φαουλ στον Σούτσεκ με το VAR να εξετάζει την περίπτωση πέναλτι, αλλά η ανατροπή είχε γίνει εκτός περιοχής. Έτσι το 0-0 δεν άλλαξε ως το τέλος.

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ: Χέρμανσεν, Μενσά(85' Γκαμελμπί), Ρόστεντ(75' Μπέρκεϊτ), Μαξσο, Μπρους, Τσιεμπέ, Ραντόσεβιτς, Φρέντρουπ, Μπεν Σλιμανέ(69' Καπίς), Χέντλουντ(76' Πάβλοβιτς), Ούχρε(69' Ντίβκοβιτς)

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ: Νίτα, Τσελούτσκα, Χάνκο, Βίσνερ, Παβέλκα, Χαρασλίν(65' Κάρλσον), Πέτσεκ, Πολιντάρ(38' Βιντχείμ), Τσανέκ, Σούτσεκ(90' Ντρχαλ), Χλότζεκ

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ-ΛΥΩΝ: 0-2

Γήπεδο: Άιμπροξ Παρκ

Η Λυών πέρασε από την Γλασκώβη επικρατώντας της Ρέιντζερς με 0-2 και έδειξε πως θα είναι το αφεντικό του Ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρέιντζερς είχε τις περισσότερες ευκαιρίες αλλά η Λυών ήταν αυτή που σκόραρε με το τρομερό γκολ του Εκαμπί στο 23ο λεπτό. Ο επιθετικός των Γάλλων με τρομερή κίνηση και εκπληκτικό πλασέ νίκησε τον ΜακΓκρέγκορ. Η Λυών είχε πάντως και τη κατοχή της μπάλας.

Η Ρέιντζερς μπήκε στο β' μέρος με την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πόδια της αλλά στο 55' δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Φάση διαρκείας στα καρέ του ΜακΓκρέγκορ και ο Σλιμανί από κοντά έκανε το 0-2. Οι Σκωτσέζοι στάθηκαν και άτυχοι αφού στο 65' σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Λόπες. Το σουτ του Μορέλος στο 74΄ σταμάτησε στα σώματα και η Ρέιντζερς δεν μπόρεσε να γυρίσει ποτέ στο ματς γνωρίζοντας την ήττα.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Μπαλογκούν, Ταβερνιέρ, Γκόλντσον, Μπάρισιτς, Ντέιβις(59' Ράιτ), Μούντγκραμ, Καμαρά, Αρίμπο(76' Σακάλα), Μορέλος, Κεντ

ΛΥΩΝ: Α. Λόπες, Μπόατενγκ(65' Ντιομαντέ), Έμερσον, Ντενάγιερ, Γκούστο, Γκιμαράες, Αουάρ, Πακέτα, Κατσερέτ, Σλιμανί, Εκαμπί(71' Σακίρι)

Η 1η ελληνική crypto πλατφόρμα έρχεται...