Κάταϊ και Κάχλινα... έγραψαν την ιστορία στον 6ο Όμιλο του Europa League

Ο πρώην παίκτης του ΟΣΦΠ χάρισε τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα απέναντι στην Μπράγκα(2-1), ενώ ο Κροάτης πορτιέρο που αντιμετώπισε και ο ΟΣΦΠ στα Προκριματικά του Champions League κράτησε την Λουντογκόρετς στο 1-1 με την Μίντιλαντ

EUROPA LEAGUE-6ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ-ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: 1-1

Γήπεδο: MCH Arena

Μίντιλαντ και Λουντογκόρετς έμειναν στο 1-1 με τον Κάχλινα στο δεύτερο ημίχρονο να κρατάει τους Βούλγαρους με σπουδαίες επεμβάσεις.

Η Μίντιλαντ ξεκίνησε δυνατά το ματς και μόλις στο 3' άνοιξε το σκορ. Ο Εβάντερ έκανε την σέντρα και ο Ίσακσεν με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Λουντογκόρετς δεν ανοίχθηκε για να ψάξει την ισοφάριση. Συνέχισε να παίζει παθητικά και να περιμένει τους Δανούς. Δεν κινδύνεψε και στο 32' βρήκε την ισοφάριση με τον Ντεσπότοβ με πλασέ από το σημείο του πέναλτι.

Μίντιλαντ... εναντίον Κάχλινα είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο πορτιέρο της Λουντογκόρετς ήταν ανίκητος! Ο Παουλίνιο στο 55' ήταν ο πρώτος που είδε τον Κάχλινα να τον σταματά εντυπωσιακά, ενώ ο Ίσακσεν κόπηκε στο 63' σε θέση βολής από τον Σα. Νέο "όχι" του Κάχλινα στο 64', στον Σίστο αυτή τη φορά. Ενώ στο 69' ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων με τρομερή επέμβαση σε προσπάθεια του Ζουνίνιο, κράτησε ξανά το "μηδέν". Επόμενος που νικήθηκε από τον Kροάτη πορτιέρο ήταν ο Ντάλσγκαρντ στο 69'. Τελευταίες ευκαιρίες της Μίντιλαντ στο ματς με τον Λιντ στο 90+2' να σταματάει η μπάλα στο σώμα του Μαμπίλ, ενώ σε αντεπίθεση των φιλοξενουμένων ο Μπατζί στο 90+5' έστειλε την μπάλα λίγο αουτ με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Όλαφσον, Σβιατσένκο, Ντάλσγκαρντ, Άντερσον, Παουλίνιο(86' Κουλς), Ζουνίνιο, Σίστο(85' Τσαρλς), Εβάντερ, Ίσακσεν(75' Λίντ), Ονιεντίκα, Ζούνιορ(75' Μαμπίλ)

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Κάχλινα, Σισίνιο, Πλαστούν, Σα, Νεντιάλκοφ(54' Πίνα), Μπατζί, Γκονζάλβες, Σαντάνα(74' Γιάνκοβ), Μανού(54΄ Σωτηρίου), Ντεσπότοβ(60' Τσιμποτά), Τεκπετέι(74' Βερντόν)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΜΠΡΑΓΚΑ: 2-1

Γήπεδο: Stadion Rajko Mitić

Ο Ερυθρός Αστέρας σε μία ΜΑΤΣΑΡΑ με την Μπράγκα, επικράτησε με 2-1 χάρη σε πέναλτι του Κάταϊ στο 85' και πήρε "κεφάλι" στον Όμιλο.

Πολύ ανοικτό ματς από τα πρώτα λεπτά με τον Γκαλένο να έχει το πρώτο άστοχο σουτ στο 9' για τους φιλοξενούμενους. Ο Ίβανιτς απάντησε στο 15' στις χαμένες ευκαιρίες από μακρινή απόσταση. Στο 22' ο Όρτα είδε την μπάλα να του έρχεται από κόντρα σε αντίπαλο αμυντικό, αλλά ο Μπόγιαν τον σταμάτησε. Μέχρι την ανάπαυλα, ο Ερυθρός Αστέρας απείλησε με άλλα δύο μακρινά σουτ με Κανγκά στο 27' και Κάταϊ στο 41'.

Πολύ καλό και το δεύτερο ημίχρονο με δυνατές μονομαχίες και την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω όπου οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πετύχουν ένα γκολ. Το σουτ του Ίβανιτς στο 62' κόντραρε σε αμυντικό των Πορτογάλων και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας. Ο Όρτα δύο λεπτά μετά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Μπόγιαν. Το σκορ άνοιξε στο 75' ο Ρόντιτς στο 75' με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κανγκά με την άμυνα των Πορτογάλων να πιάνεται στον... ύπνο. Οι οποίοι απάντησαν ένα λεπτό μετά με τον πιο δραστήριο παίκτη τους, τον Γκαλένο, 93 δευτερόλεπτα μετά το 1-0. Ο 23χρονος Βραζιλιάνος έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι από τον Μπόγιαν φέρνοντας το ματς στα ίσα. Η ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς ανασυντάχθηκε και προσπάθησε να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Ο Κάταϊ στο 80' δεν βρήκε εστία. Ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΟΣΦΠ ήταν πιο προσεκτικός στο 85' στο πέναλτι που κέρδισε ο Ίβανιτς από τον Τόρμενα και με το ένατό του γκολ στην σεζόν έκανε το 2-1! Η Μπράγκα πίεσε για την - εκ νέου - ισοφάριση, αλλά ούτε το σουτ του Μαρτίνς έφτασε ως την εστία του Μπόγιαν, αλλά ούτε του Σεγκέιρα στο 89' και στο 90' αντίστοιχα.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόγιαν, Ντράγκοβιτς, Ρόντιτς, Ντέγκενεκ, Γκόμπελιτς, Κάταϊ(86' Σρνιτς), Σανόγκο(87' Πάνκοφ), Κανγκά, Ίβανιτς, Μπεν(39' Ντιονί), Ζίβκοβιτς(65' Κρίστιτσιτς)

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Ολιβέιρα, Λέιτε, Φαμπιάνο, Τόρμενα, Φαμπιάνο(87' Σεγκέιρα), Μουσράτι, Μινέιρο(78' Α. Όρτα), Πιαζόν(78' Μαρτίνς), Ρ. Όρτα, Γκαλένο, Αμπέλ Ρουίζ(70' Μάριο Γκονζάλες)