4 ΣΧΟΛΙΑ

Ήττα στον πόντο για την ΑΕΚ

Η Βασίλισσα ηττήθηκε με 80-79 από την Μπαχτσεσεχίρ στην Τουρκία στο πρώτο της φιλικό στην Πόλη - Δείτε πόσους πόντους πέτυχαν όσοι παίκτες της ΑΕΚ αγωνίστηκαν

Την ήττα στον πόντο (80-79) γνώρισε η ΑΕΚ στην Τούρκια από την Μπαχτσεσεχίρ. Η Βασίλισσα είχε κορυφαίους τους Κολόμ και Γκρίφιν, οι οποίοι πέτυχαν από 17 πόντους ο καθένας πάλεψε το ματς ως το τέλος, όμως ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ήταν μπροστά με 22-17, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ  πήρε το προβάδισμα με 31-32 στο 15’ και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 39-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα δεν μπήκε το ίδιο αποφασισμένη στο παρκέρ και οι Τούρκοι κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 16-2 έκαναν στο 25’ το 55-45! Το θετικό είναι ότι η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά μειώθηκε στο -6 (67-61). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πάτησε γκάζι. Έκανε ένα δικό της σερί (9-0) και πέρασε μπροστά με 67-70. Όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Τούρκοι ήταν πιο ουσιαστικοί και πήραν τη νίκη με 80-79.

Η ΑΕΚ θα δώσει το δεύτερο φιλικό την Παρασκευή (10/9) κόντρα στην Νταρουσάφακα στο Volkswagen Arena, που θα αρχίσει στις 19:15.

Δεν αγωνίστηκαν οι Παππάς, Σαξιώνης, Καρλής και Μαυροειδής.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 39-43, 67-61, 80-79.

Mπαχτσεσεχίρ: (Ερνάκ): Μπεντίλ 20 (3), Τζόουνς 1, Χολ 6, Όζμιζρακ 13 (1), Σμιθ 13 (3), Σαβάς 5, Γιλμάζ 11 (3), Γουίλιαμς 11.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 17 (3),, Μπόγρης 4, Χάρις 2, Φλιώνης 4, Πετρόπουλος 4, Ανγκόλα 15 (3), Γέλοβατς 9 (2), Γκρίφιν 17 (3), Βαουλέτ 7 (1).

panousc - 9/9/2021 12:44

Εντάξει, φιλικό ήταν και δεν ξέρουμε και τι δοκιμές έκανε ο Δέδας (όπως και ο αντίπαλος βέβαια). Είναι απών, επίσης, ο Παππάς, αλλά απ' ό,τι φαίνεται κι ο Χάρις δεν είχε κανονική συμμετοχή. Αισιοδοξία και στήριξη στην ομάδα!

Aekaras4 - 8/9/2021 18:04

0 σχόλια για το μπασκετακι αλλά μάλλον όλοι είναι της άποψης σιγά μην ασχοληθούμε με φιλικό στο μπάσκετ. Στου ποδοσφαίρου ωστόσο γίνεται πανηγύρι και φέρνουν την καταστροφή...

Revenant - 8/9/2021 22:06

Λαθος και δεν θυμάσαι περσυ την κριτική. Περσυ ειχες προσδοκίες, φέτος με τοσα μπαν απλα θες να περασει ο χρονος χτιζοντας κατι.

Mark19 - 8/9/2021 18:35

Φίλε καμμία σχέση τα δύο αθλήματα. Καταρχάς το Μον που ξέρουμε είναι τα δεκάλεπτα και πόντους. Τι να σχολιάσεις? Επίσης σε ένα φιλικό στο μπάσκετ θα δοκιμαστούν δεκάδες συστήματα, παίχτες θα μπαινοβγαίνουν. Στη μπάλα μπορεί να είναι φιλικό, αλλά αν ας πούμε χάσεις από τον κάθε τυχαίο 3-0 και δε κάνεις ευκαιρία, μπορείς να βγάλεις ένα συμπέρασμα. Τώρα στο μπάσκετ για ένα φιλικό που έχασες στον πόντο (ή κέρδισες, δεν έχει σημασία) τι να πεις? Εγώ να πω μόνο ότι είναι πολύ θετικό ότι οι... Συνέχεια Ανγκόλα και Γκρίφιν είναι συνεχώς στους πρώτους σκόρερ, φαίνεται ότι έχουμε κάνει καλές επιλογές. Και επίσης (αν και θα αυτοαναιρεθω) φαίνεται να ισχύει αυτό που γράφεται και έμμεσα ισχυρίζεται και ο κοουτς. Μη περιμένουμε άμυνα για 60 πόντους που θα τσακίζει κόκκαλα. Ότι κάνει η επίθεση θα είμαστε φετος