1 ΣΧΟΛΙΑ

Σούπερ ανατροπή στο... 100' για τη Βραζιλία (VIDEO)

Η Βραζιλία βρέθηκε να χάνει από την Κολομβία αλλά στο τέλος κέρδισε με 2-1 κι έκανε το 3Χ3

COPA AMERICA-1ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΚΟΛΟΜΒΙΑ: 2-1

Γήπεδο: Estádio Nilton Santos

Δε χάνει με τίποτα η Βραζιλία. Η «σελεσάο» βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Κολομβία από μια απίθανη γκολάρα του Ντίαθ και στη συνέχεια τα βρήκε σκούρα. Ωστόσο ισοφάρισε στο 78' με ένα αμφιλεγόμενο γκολ του Φιρμίνο και στο 90+10' γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 2-1

Στους 9 βαθμούς η Βραζιλία σε 3 αγώνες, στους 4 η Κολομβία που προκρίθηκε κι εκείνη. Από το Μουντιάλ της Ρωσίας όταν έχασε από το Βέλγιο με 2-1 στα προημιτελικά έχει να γνωρίσει την ήττα η ομάδα του Τίτε, σε επίσημο παιχνίδι!

Στο 9ο μόλις λεπτό, ο Κουαδράδο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντάθ με απίθανο ψαλιδάκι έκανε το 0-1. Στο 21’ ο Οσπίνα έσωσε μετά από σουτ του Ριτσάρλισον και στο 57’ το σουτ του Νεϊμάρ, κόντραρε κι έφυγε έξω.

Στο 66ο λεπτό μετά από μαγικό τακουνάκι του Κασεμίρο, ο  Νεϊμάρ απέφυγε και τον Οσπίνα αλλά από πλάγια δεξιά πλάσαρε στο δοκάρι και στο 78’ ο Λόντι σέντραρε από αριστερά, ο Φιρμίνο πήρε την κεφαλιά κι έγραψε το 1-1. Η μπάλα είχε βρει προηγουμένως στον Πιτάνα που θα έπρεπε να δώσει ελεύθερο αλλά δεν το έκανε και από αυτή την ενέργεια προκλήθηκε ένταση και έλεγχος του VAR το οποίο μέτρησε τελικά το γκολ. Οι Κολομβιανοί εξερράγησαν και υπήρξε μάλιστα και δεκάλεπτη διακοπή.

Και στο 90+10(!) ο Νεϊμάρ εκτέλσε  το κόρνερ από δεξιά και ο Κασεμίρο με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 2-1.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Βέβερτον, Ντανίλο, Τιάγκο Σίλβα, Σάντρο (62’ Λόντι), Μαρκίνιος, Έβερτον Ριμπέιρο (46’ Φιρμίνο), Κασεμίρο, Φρεντ (68’ Πακετά), Νεϊμάρ, Ζέσους (76’ Έβερτον), Ριτσάρλισον (76’ Μπαρμπόσα)

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Τεσίγιο, Σάντσεθ, Μουνιόθ, Μίνα, Κουαδράδο, Ουρίμπε, Σαπάτα (63’ Κουεγιάρ), Μπάριος, Ντίαθ (90+1’ Μουρίγιο), Μπορέ (63’ Μπόρχα)

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα (21+)

21_fight_foR_AEK - 24/6/2021 07:29

Το χειρότερο κοπα αμερικα όλων των εποχών ειδικά σε θέματα διαιτησίας. Έχουν ξεφτιλίσει το ποδόσφαιρο την διοργάνωση και τους παίκτες όλους. Αν υπήρχε κόσμος σε αυτή την διοργάνωση δεν θα έφευγε διαιτητής η παραγωντας ζωντανός από το γήπεδο και ίσως και να μην τελείωνε ματς.

Καμένοι διαιτητές στημένα παιχνίδια. Κάθισα και είδα πριν από το Βραζιλία Κολομβια το Περού Εκουαδόρ 2-2 με 7 λεπτά καθυστερησεις και στο τέλος να αφήνει 11 και να σκέφτεται να δώσει και πέναλτι... Συνέχεια στο 101 με βαρ που δεν υπήρχε. Το Εκουαδόρ κερδουσε 2-0 το ανύπαρκτο Περού το πρώτου ημιχρόνου που εν τέλει ισοφάρισε σε 2-2 αφού οι παίκτες του Εκουαδόρ χοροπηδουσαν πάνω από την μπάλα ρυθμικά και χασκογελουσαν.

Μετά κάθισα να δω το Βραζιλία Κολομβία με πάρα πολύ καλή εμφάνιση η Κολομβια και εξαιρετικό Κουαδραδο. 1-0 δίκαια στο ημίχρονο και στο 80 ισοφαρίσει η Βραζιλία με γκολ που έπρεπε να ακυρωθεί αφού η μπάλα βρήκε πάνω στον διαιτητή και οι Κολομβιανόι σταμάτησαν να παίζουν νομίζοντας ότι θα γίνει το αυτονόητο. 10 λεπτά καθυστερήσεις και τελικά το βαρ αποφάσισε να μετρήσει το γκολ! Τέζα ψυχολογικά οι Κολομβιανοι με πολλά νεύρα και στο 101 γκολ η Βραζιλια με κόρνερ. Δεν ξανακαθομαι να δω τέτοιο πράμα δεν ξανά πεζω κουπόνι σε κοπα αμερικα δεν μεταδίδω άλλο έχουν ξεφτιλίσει την διοργάνωση ολότελα.