Την έστειλε... αδιάβαστη και το σήκωσε μέσα στο Βερολίνο η Ντόρτμουντ

DFB POKAL - ΤΕΛΙΚΟΣ

ΛΕΙΨΙΑ - ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: 1-4

Γήπεδο: Olympiastadion, Berlin

Με ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου πέτυχε τρία γκολ με ισάριθμες αντεπιθέσεις, η Μπορούσια Ντόρτμουντ ''τιμώρησε'' την παντελώς αδιάβαστη, αποδιοργανωμένη και αποσυντονισμένη για ένα ημίχρονο Λειψία και με 1-4 κατέκτησε το 5ο κύπελλο Γερμανίας στην ιστορία της, στέλνοντας με ''εφιαλτικό'' τρόπο τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν στον πάγκο της Μπάγερν Μονάχου.

Με ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου πέτυχε τρία γκολ με ισάριθμες αντεπιθέσεις, η Μπορούσια Ντόρτμουντ ''τιμώρησε'' την παντελώς αδιάβαστη, αποδιοργανωμένη και αποσυντονισμένη για ένα ημίχρονο Λειψία και με 1-4 κατέκτησε το 5ο κύπελλο Γερμανίας στην ιστορία της, στέλνοντας με ''εφιαλτικό'' τρόπο τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν στον πάγκο της Μπάγερν Μονάχου. Εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα των οπαδών της για την Ντόρτμουντ στο πρώτο ημίχρονο που έκανε πάρτι απέναντι σε μία παντελώς αγνώριστη και αδιάβαστη Λειψία που στη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου δεν εμφανίστηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο. Οι Βεστφαλοί του Έντιν Τέρζιτς έβρισκαν χώρους και τρόπους για να βγάλουν αντεπιθέσεις σε κάθε πιθανή στιγμή, με τον Μάρκος Ρόις να αναλαμβάνει ρόλο ''σερβιτόρου'' και τους Τζέιντον Σάντσο και Έρλινγκ Χάαλαντ να εκτελούν, το σκρο στο ημίχρονο ήταν ήδη στο 0-3. Στο δεύτερο μέρος η Λειψία μη έχοντας άλλη επιλογή, έκανε μία ''τιμιότατη'' προσπάθεια να μαζέψει τα ασυμμάζευτα αλλά η ζημιά είχε γίνει. Οι «ταύροι» δημιούργησαν αρκετές και καλές ευκαιρίες, πέτυχαν ένα γκολ και είχαν δύο δοκάρια αλλά στις καθυστερήσεις όταν και πίεζαν μαζικά, η Ντόρτμουντ έβγαλε νέα αντεπίθεση και με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να παίζει... μπιλιάρδο βρίσκοντας γκολ από κόντρα στο άλλο του πόδι, καθάρισαν τη νίκη και σήκωσαν το τρόπαιο. Εφιαλτική νύχτα για τον τεχνικό της Λειψίας, Γιούλιαν Νάγκελσμαν που αποχωρεί για να αναλάβει την Μπάγερν Μονάχου, έχοντας δεχτεί μία πολύ ηχηρή σφαλιάρα από την αιώνια αντίπαλο.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' βγαίνοντας στην αντεπίθεση μετά το κλέψιμο του Ρόις από τον Καμπλ στη μεσαία γραμμή, με τον αρχηγό να περνά για τον Χάαλαντ, αυτός γύρισε στον Νταχούτ που με τη σειρά του έδωσε στον Σάτσο κι αυτός με απίθανο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 0-1. Στο 28' οι Βεστφαλοί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα βγαίνοντας και πάλι στην αντεπίθεση, ξανά με τον Ρόις να περνά για τον Χάαλαντ που έμεινε όρθιος στην πίεση του Ουπαμεκανό και με ωραίο πλασέ, έκανε το 0-2.

Στο 39' η Λειψία απείλησε με τον Όλμο να κάνει ωραία ενέργεια και άνοιγμα για τον Σόρλοθ που προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μπίρκι με σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Ντόρτμουντ ουσιαστικά κλείδωσε το τρόπαιο βγαίνοντας για τρίτη φορά στην αντεπίθεση με τον Νταχούντ να περνά στο χώρο για τον Ρόις, αυτός την κατάλληλη στιγμή προ του Γκουλάτσι γύρισε για τον Σάντσο που αφού ''ξάπλωσε'' τον Χάλστεπεργκ, έκανε το 0-3 σε κενή εστία.

Μόλις 20 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους η Λειψία έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Χαϊντάρα να βγάζει σέντρα και τον Ενκουκού να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Μπίρκι, που δύο λεπτά αργότερα μπλόκαρε εύκολα σουτ του Σζάμπιτσερ. Στο 56' οι «ταύροι» απείλησαν με σουτ του Πόουλσεν από το ύψος της μεγάλης περιοχής που βρήκε στον Ακάνζι και πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πόουλσεν γύρισε επικίνδυνα αλλά ο Μπίρκι πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Όλμο.

Στο 66' η Ντόρτμουντ έχασε τεράστια ευκαιρία και πάλι από αντεπίθεση, με τον Ρόις να μένει όρθιος στην πίεση του Κλόστερμαν και να γυρίζει για τον Αζάρ που με προβολή σε κενή εστία, κατάφερε να στείλει την μπάλα λίγο έξω. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λειψία με τον Λάιμερ να γυρίζει από τα πλάγια για τον Φόρσμπεργκ που από κοντά βρήκε την μπάλα στην κίνηση αλλά την έστειλε στο δοκάρι του Μπίρκι.

Στη συνέχεια της φάσης ωστόσο, οι «ταύροι» μείωσαν με τον Κλόστερμαν να περνά για τον Ενκουκού που κόπηκε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Όλμο κι αυτός με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 1-3. Στο 75' νέα καλή στιγμή για τη Λειψία με τον Ενκουκού να εκμεταλλεύεται το λάθος του Σάντσο και να γυρίζει για τον Όλμο που πλάσαρε λίγο έξω, ενώ στο 82' ο Ενκουκού σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε στον Χούμελς και πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 84' η Ντόρτμουντ έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει ακόμα ένα γκολ με τον Ρόις να περνά για τον Σάντσο που βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Γκουλάτσι, τον πέρασε αλλά για κάποιο λόγο δεν πλάσαρε σε κενή εστία, πήγε να κάνει νέα ντρίπλα και τελικά κόπηκε από τον Ούγγρο κίπερ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ρόις γύρισε για τον Αζάρ που έβαλε την προβολή στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Γκουλάτσι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 87' οι Βεστφαλοί πέτυχαν τελικά το τέταρτο γκολ με τον Σάντσο να βγάνει στην αντεπίθεση, διανύοντας το μισό γήπεδο με την μπάλα στα πόδια και να γυρίζει για τον Χάαλαντ που σούταρε και με κόντρα στο άλλο του πόδι, μπέρδεψε τον Γκουλάτσι, κάνοντας το 1-4.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκανό, Μουκιέλε (62' Λάιμερ), Χάλστεπεργκ, Καμπλ (62' Φόρσμπεργκ), Σζάμπιτσερ, Χαϊντάρα (70' Χένρικς), Όλμο, Χουάνγκ (45' Ενκουκού), Σόρλοθ (45' Πόουλσεν)

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακάνζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Τσαν, Νταχούντ (74' Ντιλέινι), Μπέλιγχαμ (45' Αζάρ), Ρόις (90+2' Μπραντ), Σάντσο (89' Μενιέ), Χάαλαντ (90+1' Ρέινα)

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα (21+)