Ένας 20χρονος κράτησε όρθιους τους Λέικερς (VIDEO)

Καθοριστικός ο Χόρτον-Τάκερ, βοήθησε τους πρωταθλητές να νικήσουν, στην παράταση, και να ελπίζουν για, απευθείας, πρόκριση στα playoffs- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με πρωταγωνιστή τον 20χρονο γκαρντ Τάλεν Χόρτον-Τάκερ, οι Λος Άντζελες Λέικερς διατήρησαν τις ελπίδες για, απευθείας, πρόκριση στα playoffs, χωρίς να μπουν στη διαδικασία του play-in τουρνουά, επικρατώντας, στην παράταση, 101-99 των Νιου Γιορκ Νικς.
Σε ένα παιχνίδι όπου το προβάδισμα άλλαξε χέρια 23 φορές, οι Νικς προηγήθηκαν 40-42, στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τους Λέικερς να κάνουν σερί 9-0 και να προηγούνται 49-42, το μεγαλύτερο προβάδισμα που πήρε ομάδα στις τρεις πρώτες περιόδους. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Νικς στο +1, 55-56, με την ομάδα της Νέας Υόρκης να έχει το προβάδισμα, 73-76, και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου. Οι Νικς σκόραραν τους εννέα, από τους πρώτους έντεκα, πόντους του 12λεπτου και πήραν διαφορά 10 πόντων, 75-85, με 7:39 για το τέλος. Οι Λέικερς αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 89-89, στα 1:56. Οι Νικς έκαναν το 89-91, αλλά, από εκεί και πέρα, δεν κατάφεραν να βρουν πόντο στις τρεις τελευταίες κατοχές. Έτσι, ο Γουέσλεϊ Μάθιους πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έβαλε το καλάθι, ισοφαρίζοντας σε 91-91 για τους Λέικερς, και το παιχνιδι οδηγήθηκε στην παράταση, αφού το φλότερ του Ραντλ, στο φινάλε, δεν βρήκε στόχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Λέικερς στηρίχθηκαν στον Χόρτον-Τάκερ, που πέτυχε επτά πόντους, οδηγώντας τους πρωταθλητές στη νίκη, 101-99, χάρη σε καλάθι στα 21.1 δευτερόλεπτα.
Πρώτος σκόρερ των Λέικερς ήταν ο Κάιλ Κούζμα, που ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 23 πόντους (9/17 σουτ, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή), με τον Άντονι Ντέιβις να σταματά στους 20 πόντους (8/23 σουτ, 0/1 τρίποντο, 4/5 βολές). Ο καθοριστικός Χόρτον-Τάκερ έβαλε 13 πόντους (4/9 σουτ, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές) και μοίρασε 10 ασίστ.
Από τους Νικς, ο Τζούλιους Ραντλ έβαλε 31 πόντους (11/26 σουτ, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές), με τον Ντέρικ Ρόουζ να προσθέτει 27 πόντους (10/22 σουτ, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές).

Πρώτα κόντρα στους Τζαζ, τώρα κόντρα στους Σανς, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πέτυχαν, back-to-back, νίκες και με το 122-116 εξασφάλισαν θέση στο play-in τουρνουά.
Οι Σανς ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν 25-38, και έφτασαν τη διαφορά και στο +16, 44-60, πριν το 58-66 του ημιχρόνου. Με τον Κάρι να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα, ο Τζόρνταν Πουλ, μαζί με τον Άντριου Ουίγκινς ανέλαβαν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά. Με 57 δευτερόλεπτα για το τέλος του τρίτου 12λεπτου, με τρίποντο του Πουλ, οι Γουόριορς μείωσαν σε 88-93, με τους Σανς να μπαίνουν στη τελευταία περίοδο, προηγούμενοι 92-98. Με 5:25 για το τέλος, το τρίποντο του Μπούκερ έφερε μπροστά τους Σανς, 105-108, για να έρθει ο Πουλ να κάνει το 116-113, στα 1:43 πριν το τέλος. Ακολούθησε λάθος του Μπούκερ και δίποντο του Ουίγκινς, για το 118-113 στα 1:22, και εκεί κρίθηκαν όλα.
Τέταρτη συνεχόμενη, εντός έδρας, νίκη για τους Γουόριορς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Άντριου Ουίγκινς με 38 πόντους (17/24 σουτ, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), με τον Τζόρνταν Πουλ να βάζει 20 πόντους (6/10 σουτ, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές). Ο Στεφ Κάρι είχε 1/11 τρίποντα και τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους. Τριπλ-νταμπλ για τον Ντρέιμοντ Γκριν με 11 πόντους (4/7 σουτ, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.
Κορυφαίος των Σανς ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 34 πόντους (11/21 σουτ, 4/9 τρίποντα, 8/9 βολές), με τον Κρις Πολ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 24 πόντους (9/17 σουτ, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές) και 10 ασίστ.

Με τον Κέβιν Ντουράντ να παίρνει το... όπλο του, αλλά τον Καϊρί Ίρβινγκ να αποχωρεί τραυματίας, οι Μπρούκλιν Νετς νίκησαν, μέσα στο Σικάγο, 115-107 τους Μπουλς.
Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, με τους γηπεδούχους να μην πατάνε τόσο καλά στο παρκέ και την ομάδα του Μπρούκλιν να παίρνει ένα προβάδισμα 13 πόντων λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους (64-51).
Κάπου εκεί τα πράγματα ξέφυγαν, παρόλες τις προσπάθειες του Ζακ ΛαΒίν που ήταν τρομερός, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και με ηγέτη τον Κέβιν Ντουράντ, οι Νετς έφυγαν με το σημαντικό διπλό από το United Center. Πλέον, οι Μπουλς, για να εξασφαλίσουν συμμετοχή στο play-in τουρνουά, θέλουν τρεις νίκες, αλλά σε συνδυασμό με τρεις ήττες των Γουίζαρντς.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντουράντ με 21 πόντους από 9/13 σουτ, με 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Τζέιμς έβαλε 11 από 1/7 σουτ, 8/8 βολές, με 7 ριμπάουντ αλλά και 6 ασίστ.
Όσο για τους ηττημένους, ο Ζακ ΛαΒίν προσπαθούσε μόνος του, βάζοντας 41 πόντους από 9/16 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/7 βολές, με 3 ριμπάουντ.

Με Γιόκιτς και Πόρτερ Τζούνιορ να βάζουν, μαζί, 60 πόντους, οι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν 117-112 τους Χόρνετς, μέσα στη Σάρλοτ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, ανέβασαν την διαφορά στο +12 (26-38), δείχνοντας την διάθεσή τους για νίκη. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, οι Χόρνετς επέστρεψαν στο ματς μ' ένα σερί 8-0 και μείωσαν στο -3 (60-63). Από εκεί και πέρα, το ματς είχε γίνει ντέρμπι και με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, η ομάδα του Ντένβερ πήρε κεφάλι στο σκορ λίγα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα και με μεγάλα καλάθια των Γιόκιτς - Πόρτερ Τζούνιορ έφυγαν με το σημαντικό διπλό από την Σάρλοτ.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές οι Γιόκιτς και Πόρτερ, με 30 πόντους ο καθένας, ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο σκόραρε 8, μαζεύοντας 4 ριμπάουντ και μοιράζοντας και 6 ασίστ. Όσο για τους ηττημένους, ο Ντεβόντε Γκράχαμ σημείωσε 31 από 7/14 σουτ τριών πόντων, μοιράζοντας και 5 ασίστ.

Μέσα σε λιγότερο από 48 ώρες, οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν για δεύτερη φορά τους Μπόστον Σέλτικς, 129-121 μέσα στη Βοστώνη, και εξασφάλισαν την παρουσία τους στα playoffs.
Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με την ομάδα του Μαϊάμι να παίρνει ένα ισχνό προβάδισμα της τάξεως των έξι πόντων (56-62) και να πηγαίνει με αυτό τον τρόπο στα αποδυτήρια. Από εκεί και πέρα, το 79-93 της τρίτης περιόδου ήταν αυτό που έδωσε ψυχολογία στους Χιτ και παρόλες τις προσπάθειες των Τέιτουμ και Γουόκερ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το Μαϊάμι επικράτησε για δεύτερη σερί φορά μέσα σε 48 ώρες των Σέλτικς και προκρίθηκε στα playoffs του NBA.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Χίρο με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Αντεμπάγιο με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Όσο για τους ηττημένους, ο Γουόκερ πέτυχε 36 πόντους, από 14/27 σουτ, με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Τέιτουμ έβαλε 33 από 5/8 τρίποντα, με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Δύο χρόνια μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, οι Τορόντο Ράπτορς έμειναν εκτός playoffs, μετά την ήττα, 115-96, από τους Λος Άντζελες Κλίπερς.
Η ομάδα του Λος Άντζελες μπήκε δυνατά στο ματς και από τα πρώτα λεπτά έδειξε ότι θέλει πολύ τη νίκη, με τον Καουάι Λέοναρντ να σκοράρει σερί πόντους και να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στο +8 (19-27). Από εκεί και πέρα, οι Κλίπερς, παρά τις προσπάθειες των Μπουσέ και Μπιρτς, δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο δεύτερο μέρος και έφυγαν με το διπλό.
Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Λέοναρντ και Μαν με 20 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Κρις Μπουσέ έβαλε 16, από 3/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, μαζεύονται και 7 ριμπάουντ.

Μια θέση στο play-in τουρνουά "κλείδωσαν" οι Ιντιάνα Πέισερς με το 103-94 επί των Φιλαδέλφεια Σίξερς.
Οι Σίξερς ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ματς, πήραν ένα προβάδισμα επτά πόντων (26-33) και λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους ανέβασαν τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +11 (51-62). Παρόλα αυτά, στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα άλλαξαν, οι Πέισερς μπήκαν πιο δυνατά, έπαιξαν άμυνα και με ένα επιμέρους 24-13, ισοφάρισαν το ματς σε 75-75, για να πάνε στο τέταρτο και τελευταίο δωδεκάλεπτο και να πάρουν τη νίκη μέσα από τα χέρια των Σίξερς.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάρις ΛεΒέρτ με 24 πόντους, από 6/11 δίποντα, 2/9 τρίποντα με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ triple-double έκανε ο Σαμπόνις με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 15 ασίστ.
Όσο για τους ηττημένους, ο Τομπάιας Χάρις ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 27 πόντους, από 11/24 σουτ, με 5 ριμπάουντ.

Με πρωταγωνιστή τον Ζα Μοράντ, οι Μέμφις Γκρίζλις συνέτριψαν 133-104 τους Ντάλας Μάβερικς, αποτέλεσμα που εδραιώνει τη θέση τους στο play-in τουρνουά. Όσο για τους Μάβερικς, θα δώσουν μάχη για να αποφύγουν το play-in τουρνουά και να πάνε, απευθείας, στα playoffs.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές, όμως οι Γκρίζλις να είναι αυτοί που πήραν μία ισχνή διαφορά της τάξεως των τριών πόντων πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου (60-57).
Στο δεύτερο μέρος, με ένα επιμέρους 36-25, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στο +14 (96-82) και έφυγαν με τη νίκη, ανεβάζοντας μάλιστα την διαφορά και στο +29 για το τελικό 133-104.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μοράντ με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους, ο Χάρνταγουεϊ έβαλε 19 και ο Ντόντσιτς σταμάτησε στους 12 πόντους, στα 25 λεπτα που αγωνίστηκε.

Στο Ντιτρόιτ, οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς είχαν τον Καρλ-Άντονι Τάουνς σε μεγάλα κέφια και επικράτησαν 119-100 των Πίστονς.
Οι Τίμπεργουλβς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πήραν μία διαφορά δέκα πόντων στο πρώτο δωδεκάλεπτο και την ανέβασαν μέχρι και το +22 λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους (40-62).
Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν την δύναμη να επιστρέψουν στο ματς, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 100-119.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Καρλ Άντονι Τάουνς με 28 πόντους, από 4/11 τρίποντα, με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους, ο Σέιμπεν Λι έβαλε 22 πόντους.

Ελπίζουν ακόμα, για συμμετοχή στο play-in τουρνουά, οι Σακραμέντο Κινγκς, που επικράτησαν 122-106 της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.
Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με την Οκλαχόμα να έχει τον πρώτο λόγο, αφού κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τρεις πόντους λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου (62-65).
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν το μομέντουμ του αγώνα και με ένα 41-18 επιμέρους σκορ, όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πέρασαν και μπροστά με 103-83. Κάπου εκεί και παρόλες τις προσπάθειες των Γουίλιαμς και Μπέιζλι, οι Θάντερ δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και ηττήθηκαν με 122-106.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τέρενς Ντέιβις με 27 πόντους, με τον Μπάντι Χιλντ να προσθέτει 21 πόντους.
Από τη Θάντερ, ξεχώρισε ο Κένριχ Γουίλιαμς με 20 πόντους.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Μάτζικ.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Σάρλοτ Χόρνετς-Ντένβερ Νάγκετς 112-117

Ντιτρόιτ Πίστονς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 100-119

Μπόστον Σέλτικς-Μαϊάμι Χιτ 121-129

Τορόντο Ράπτορς-Λος Άντζελες Κλίπερς 96-115

Ιντιάνα Πέισερς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 103-94

Σικάγο Μπουλς-Μπρούκλιν Νετς 107-115

Μέμφις Γκρίζλις-Ντάλας Μάβερικς 133-104

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Φίνιξ Σανς 122-116