Η βραδιά των Κάρι και Γουέστμπρουκ (VIDEOS)

Ο ένας γλίτωσε τους Γουόριορς από το... χαρακίρι, ο άλλος έγινε ο κορυφαίος παίκτης, στην ιστορία του NBA, σε τριπλ-νταμπλ- Όλα τα αποτελέσματα

Με τρίποντο στα 14.5 δευτερόλεπτα και δυο ελεύθερες βολές, στη συνέχεια, ο Στεφ Κάρι επικράτησε, στη μονομαχία με τον Τζόρνταν Κλάρκσον, και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς νίκησαν 119-116 τους Γιούτα Τζαζ, στη μάχη που δίνουν για την κατάληψη της 8ης θέσης.
Μετά το 54-49 του ημιχρόνου, οι Γουόριορς προηγήθηκαν 74-63, στο τελευταίο τετράλεπτο του τρίτου 12λεπτου, με τους Τζαζ να μειώνουν, με έμμεσο τετράποντο του Μπογκντάνοβιτς, σε 74-67. Με 7:39 για το τέλος, οι Γουόριορς έμοιαζαν να... καθαρίζουν το παιχνίδι, καθώς προηγούνταν 105-87. Σε εκεινο το σημείο, οι Τζαζ ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, ισοφάρισαν σε 112-112, στα 1:47 πριν το τέλος, και πέρασαν μπροστά, 114-116 με 1:11 για το φινάλε. Το τρίποντο του Κάρι, στα 14.5 δευτερόλεπτα, για το 117-116, ακολούθησε το χαμένο λέι απ του Κλάρκσον, για να ερθει ο ηγέτης των Γουόριορς και, με δυο βολές, να διαμορφώσει το τελικό 119-116. Στα 4.9 δευτερόλεπτα, ο Κλάρκσον σηκώθηκε για τρίποντο, αλλά αστόχησε και έτσι οι Τζαζ δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.
Μετά τους 49 πόντους, το Σάββατο κόντρα στη Θάντερ, τώρα ο Κάρι σταμάτησε στους 36 πόντους (11/25 σουτ, 3/13 τρίποντα, 11/12 βολές). Ο Τζόρνταν Πουλ σταμάτησε στους 20 πόντους (6/11 σουτ, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές).
Απέναντί του, ο Κάρι βρήκε έναν εξαιρετικό Τζόρνταν Κλάρκσον, με τον 28χρονο γκαρντ των Τζαζ να έρχεται από τον πάγκο και να βάζει 41 πόντους (16/33 σουτ, 5/16 τρίποντα, 4/5 βολές). Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 27 πόντους (9/21 σουτ, 4/9 τρίποντα, 5/5 βολές).

Μια ανάσα βρίσκονται οι Ιντιάνα Πέισερς από το να "κλειδώσουν" τη συμμετοχή στο play-in τουρνουά. Με ηγέτη τον Ντομάντας Σαμπόνις, νίκησαν 111-102 τους Καβαλίερς, μέσα στο Κλίβελαντ.
Το αρχικό, καλό, ξεκίνημα, των Πέισερς 6-16, δεν είχε ανάλογη συνέχεια, με τους Καβαλίερς, των εννέα διαθέσιμων παικτών, να ανεβάζουν στροφές, να προηγούνται με +10, 44-34 στα 6:51 πριν το τέλος του ημιχρόνου και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, έχοντας το προβάδισμα, 60-53, για πρώτη φορά μετά από τις 23 Απριλίου. Με βελτιωμένη εικόνα, στο τρίτο 12λεπτο, οι Πέισερς ισοφάρισαν, 66-66 στα 5:10 πριν το τέλος της περιόδου, και προηγούνταν 77-79 στο 36'. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +5, 86-91 στα 7:43 πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν, 91-91. Με προσωπικές ενέργειες του Σαμπόνις, οι Πέισερς προηγήθηκαν 92-100 και "καθάρισαν" το παιχνίδι.
Ο Ντομάντας Σαμπόνις τα έκανε όλα για την Ιντιάνα, τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους, 20 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Κέλαν Μάρτιν να προσθέτει 25 πόντους και τον Καρίς ΛεΒέρτ 20 πόντους.
Για τους Καβαλίερς, των έντεκα συνεχόμενων ηττών, ο Κόλιν Σέξτον είχε 25 πόντους (αλλά με 7/26 σουτ) και ο Άιζακ Οκόρο 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Την παρουσία τους στο play-in τουρνουά εξασφάλισαν οι Μέμφις Γκρίζλις, με το 115-110 επί των Νιου Ορλινς Πέλικανς.
Στο ημίχρονο, οι Γκρίζλις είχαν προβάδισμα 12 πόντων, 71-59, με τους Πέλικανς να αντιδρούν στο τρίτο 12λεπτο. Συγκεκριμένα, στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, η ομάδα της Νέας Ορλεάνης είχε 50% ποσοστό ευστοχίας, με τους Γκρίζλις να έχουν 1/10 σουτ. Συνέπεια αυτών ήταν οι Πέλικανς από το -14, 71-57, να βρεθούν στο +8, 78-86, και στο 86-88 του 36ου λεπτού. Όμως, στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι Γκρίζλις "έχτισαν" μια διαφορά εννέα πόντων και πήραν το παιχνίδι.
Ο Ντίλον Μπρουκς με 23 πόντους και ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.
Για τους Πέλικανς - που παρατάχθηκαν για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τους Γουίλιαμσον, Ίνγκραμ και Άνταμς - ο Νίκεϊλ Αλεξάντερ-Γουόκερ είχε 18 πόντους και ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ 15 πόντους.

Γερά στην 6η θέση της Δύσης βρίσκονται οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, που επικράτησαν 140-129 των Χιούστον Ρόκετς.
Οι Μπλέιζερς έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη από την πρώτη περίοδο, όταν πέτυχαν 50 πόντους, ρεκόρ συγκομιδής πόντων σε μια περιοδο στην ιστορία της ομάδας, ενώ ευστόχησαν και σε 12 τρίποντα. Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 13 πόντων, 79-66, με τους Ρόκετς να πλησιάζουν σε απόσταση πέντε πόντων, 116-111, στα 9:13 πριν το τέλος. Οι Μπλέιζερς "κλείδωσαν" τη νίκη, κάνοντας επιμέρους 14-5, για το 130-115.
Ο Ντέμιεν Λίλαρντ με 34 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπλέιζερς, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και τον Νόρμαν Πάουελ να να προσθέτουν από 28 πόντους και τον Γιουσούφ Νούρκιτς 22 πόντους.
Ο Ντι Τζέι Όγκαστιν και ο Κέλι Ολίνικ είχαν από 21 πόντους για τους Ρόκετς, με Κίρι Τόμας και Άρμονι Μπρουκς να προσθέτουν από 18 πόντους.

Στη βραδιά που ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έγινε ο κορυφαίος παίκτης, στην ιστορία του NBA, σε τριπλ-νταμπλ, ξεπερνώντας τον Όσκαρ Ρόμπερτσον, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς ηττήθηκαν 125-124 από τους Ατλάντα Χοκς. Μάλιστα, ο Γουέστμπρουκ ήταν αυτός που αστόχησε σε τρίποντο, στα 30.1 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χάνοντας την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.
Στο πρώτο ημίχρονο, καμία από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε με διψήφια διαφορά και, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, οι Γουίζαρντς ήταν μπροστά με 61-62. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Χοκς κυριάρχησαν, περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους 17 πόντους και προηγήθηκαν 96-79 στο 36'. Η διαφορά έφτασε και στο +19, 100-81, με τους Γουίζαρντς να κάνουν επιμέρους 19-1 και να φτάνουν σε απόσταση αναπνοής, 101-100. Οι Χοκς απάντησαν για το 113-104 στα 5:15 πριν το τέλος, με τους Γουίζαρντς να πλησιάζουν ξανά, 123-122 στα 52.5 δευτερόλεπτα. Ακολούθησαν δυο βολές του Κόλινς, για το 125-122, ένα δίποντο του Γουέστμπρουκ, για το 125-124, με τους Γουίζαρντς να έχουν ευκαιρία να πάρουν το ματς, όταν ο Νέτο μπλόκαρε σουτ του Κόλινς. Όμως το σουτ τριών πόντων του Γουέστμπρουκ δεν βρήκε στοχο και οι Γουίζαρντς ηττήθηκαν, μετά από δυο συνεχόμενες νίκες.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τράε Γιάνγκ με 36 πόντους (11/22 σουτ, 1/7 τρίποντα, 13/13 βολές), με τον Τζον Κόλινς να βάζει 28 πόντους (10/14 σουτ, 1/1 τρίποντο, 7/7 βολές). Στους 25 πόντους σταμάτησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (8/17 σουτ, 7/12 τρίποντα, 2/2 βολές).
Στην ιστορική, για τον ίδιο, βραδιά, ο Γουέστμπρουκ έβαλε 28 πόντους (10/22 σουτ, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές), μοίρασε 21 ασίστ και κατέβασε 13 ριμπάουντ.

Διαβάστε εδώ για την ήττα των Μπακς από τους Σπερς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Κλίβελαντ Καβαλίερς-Ιντιάνα Πέισερς 102-111

Ατλάντα Χοκς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 125-124

Μέμφις Γκρίζλις-Νιου Ορλινς Πέλικανς 115-110

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Γιούτα Τζαζ 119-116

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Χιούστον Ρόκετς 140-129

Ευρωπαϊκό χωρίς Έλληνες δεν γίνεται! Καθημερινές Euro προσφορές, πρωτότυπα στοιχήματα & EuroNovileague με 2.020.000€*