Ζωντανοί οι Λέικερς για playoffs, με σούπερ Ντέιβις (VIDEO)

Ο 28χρονος φόργουορντ ήταν εξαιρετικός, με τους πρωταθλητές να επικρατούν 123-110 των Σανς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς εκτός μάχης, ο Άντονι Ντέιβις πήρε την ομάδα επάνω του και με 42 πόντους οδήγησε τους Λος Άντζελες Λέικερς στη νίκη, 123-110, επί των Φίνιξ Σανς. Έτσι, οι πρωταθλητές σκαρφάλωσαν στην έκτη θέση, που οδηγεί, απευθείας, στα playoffs.
Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημά του κιόλας, με την ομάδα του LA να δείχνει την πρόθεσή της να τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Έτσι κι έγινε, αφού οι παίκτες του Φρανκ Βόγκελ συνέχιζαν να παίζουν δυνατά στην άμυνα και αποφασιστηκά στην επίθεση, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την διαφορά στο +12 (59-47).
Από εκεί και πέρα, οι Λέικερς δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, οι Σανς προσπαθούσαν να επιστρέψουν με μπροστάρηδες τους Πέιν και Πολ, όμως ο Άντονι Ντέιβις ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση, είχε διαφορετικές βλέψεις.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Άντονι Ντέιβις με 42 πόντους (12/22 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 15/17 βολές), 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 3 λάθη, ενώ για τους ηττημένους, ο Πέιν σκόραρε 24.

Ακόμα ένα βήμα, στην εξασφάλιση μιας θέσης στα playoffs, για πρώτη φορά από τη σεζόν 2012-2013, έκαναν οι Νιου Γιορκ Νικς, νικώντας, μέσα στο Λος Άντζελες, τους Κλίπερς με 106-100.
Οι Νικς ξεκίνησαν με 0/7 σουτ, κάτι που επέτρεψε στους Κλίπερς να προηγηθούν 10-0. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μπαίνουν στο παιχνίδι, 29-26 στο 12', με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα εννέα πόντων, 47-38, στα μισά του δεύτερου 12λεπτου, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκονται πίσω στο σκορ, 54-56. Με το σκορ στο 62-61, οι Νικς έκαναν επιμέρους 18-7 και πήραν διψήφια διαφορά, 69-79, με τέσσερα εύστοχα τρίποντα, στο διάστημα αυτό. Το 74-79 του 36ου λεπτού, έγινε 76-86, 9:49 πριν από το τέλος, με τους Κλίπερς να κατεβάζουν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, 100-104, αλλά να μην καταφέρνουν κάτι παραπάνω.
Αυτή, ήταν η πρώτη νίκη στο Staples Center, για τους Νικς, μετά από οκτώ συνεχόμενες ήττες. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντέρικ Ρόουζ, που ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 25 πόντους (11/17 σουτ, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή). Ο Ρέτζι Μπούλοκ σταμάτησε στους 24 πόντους (8/17 σουτ, 5/12 τρίποντα, 3/3 βολές) με τον Τζούλιους Ραντλ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους (7/19 σουτ, 0/4 τρίποντα) και 14 ριμπάουντ.
Καουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ πέτυχαν τους 15 τελευταίους πόντους των Κλίπερς. Συνολικά, ο Λέοναρντ είχε 29 πόντους (9/26 σουτ, 4/9 τρίποντα, 7/7 βολές) με τον Τζορτζ να πετυχαίνει 18 πόντους (8/20 σουτ, 2/9 τρίποντα).

Ζωντανές τις ελπίδες τους, για συμμετοχή στο play-in τουρνουά κράτησαν οι Νιου Ορλινς Πέλικανς, νικώντας, μέσα στη Σάρλοτ, τους Χόρνετς με 112-110.
Παρά το δυνατό ξεκίνημα, 5-15, οι Πέλικανς βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά έως και 14 πόντων, 63-49, με τους Χόρνετς να έχουν 13 πόντους, από δεύτερες ευκαιρίες, και να προηγούνται, στη λήξη του ημιχρόνου, με 67-57. Η πολύ καλή άμυνα των Πέλικανς, στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν το "κλειδί" του αγώνα. Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης άρχισε να... ροκανίζει τη διαφορά, μείωσε σε 91-89, στο 1:14 για το κλείσιμο του τρίτου 12λεπτου, με τους Χόρνετς να κλείνουν την περίοδο με σερί 5-0, για το 96-89. Στα 1:57 πριν το τέλος, το σκορ ήταν ισόπαλο, 107-107, με τους Πέλικανς να πετυχαίνουν πέντε αναπάντητους πόντους, 107-112, και να "καθαρίζουν" το παιχνίδι.
Οι Πέλικανς αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Γουίλιαμσον, Ίνγκραμ και Ντέιβις, ωστόσο, έφτασαν σε τέταρτη νίκη, στα έξι τελευταία παιχνίδια. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Έρικ Μπλέντσο, ο οποίος πέτυχε νταμπλ-νταμπλ, με 24 πόντους (8/17 σουτ, 3/9 τρίποντα, 5/10 βολές), ενώ μοίρασε και 11 ασίστ. Ο Τζάκσον Χάγιες ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 18 πόντους (8/11 σουτ, 2/4 τρίποντα), με τον Γουίλι Ερνάνγκομεθ να μαζεύει 16 ριμπάουντ.
Στράφι πήγε η βραδιά καριέρας του Τέρι Ροζίερ, που σημείωσε 43 πόντους (16/26 σουτ, 7/11 τρίποντα, 4/4 βολές).

Η αποβολή του Λούκα Ντόντσιτς, για χτύπημα στον Κόλιν Σέξτον στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, δεν επηρέασε τους Ντάλας Μάβερικς, οι οποίοι νίκησαν 124-97 τους Καβαλίερς, μέσα στο Κλίβελαντ, στη μάχη για την πέμπτη θέση της Δύσης.
Από το ξεκίνημα, οι Μάβερικς έδειξαν τις διαθέσεις τους, 11-22, με την ομάδα του Ντάλας να πηγαίνει με προβάδισμα 11 πόντων, 53-64, στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα. Σχεδόν δυο λεπτά, μετά την έναρξη του τρίτου 12λεπτου, ο Ντόντσιτς αποβλήθηκε, με τους Μάβερικς να προηγούνται, σε εκείνο το σημείο, με 57-68. Ο Σέξτον έβαλε τις δυο βολές της τεχνικής ποινής, 59-68, αλλά η εξέλιξη με τον Σλοβένο λειτούργησε θετικά για τους Μάβερικς. Μέχρι το τέλος της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 30-13, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +26. 72-98. Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, 73-103, με τους Μάβερικς να έχουν επτά νίκες, σε οκτώ παιχνίδια, από τις 27 Απριλίου και έπειτα. Αντίθετα, οι Καβαλίερς αγνοούν τη νίκη από τις 21 Απριλίου, μετρώντας δέκα σερί ήττες.
Πρώτος σκόρερ των Μάβερικς ήταν ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ με 25 πόντους (9/13 σουτ, 7/11 τρίποντα), με τον Ντόντσιτς να έχει, πριν αποβληθεί, 15 πόντους (5/11 σουτ, 0/2 τρίποντα, 5/7 βολές).
Ο Κόλιν Σέξτον με 24 πόντους (8/19 σουτ, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές) ξεχώρισε από τους Καβαλίερς.

Με το δίδυμο Τάουνς-Ράσελ σε μεγάλα κέφια και, ευστοχώντας σε 16 τρίποντα, οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς διέλυσαν τους Μάτζικ, μέσα στο Ορλάντο, με 128-96.
Τάουνς και Ράσελ έβαλαν, μαζί, 51 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με τους Τίμπεργουλβς να προηγούνται 44-74, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Η διαφορά έφτασε και στο +40, 49-89, 7:54 πριν το τέλος του τρίτου 12λεπτου, χάρη σε επιμέρους 18-5, και, 30 δευτερόλεπτα αργότερα, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της, 49-92.
Από 27 πόντους πέτυχαν Καρλ-Άντονι Τάουνς (10/19 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5/6 βολές) και ΝτΆντζελο Ράσελ (9/21 σουτ, 5/9 τρίποντα, 4/6 βολές) για λογαριασμό των Τίμπεργουλβς.
Ο Σιντάριους Θόρνγουελ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μάτζικ με 19 πόντους (7/13 σουτ, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές).

Στο Ντιτρόιτ, οι Σικάγο Μπουλς νίκησαν 108-96 τους Πίστονς και συνεχίζουν να παλεύουν για την τελευταία θέση, στην Ανατολή, που οδηγεί στο play-in τουρνουά.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Μπουλς σούταραν με 54.5%, έναντι 37.5% των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, έχοντας προβάδισμα 18 πόντων, 39-57. Οι Πίστονς κατέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους, 68-83, αλλά, στη τελευταία περίοδο δεν απείλησαν και έφτασαν τις εννέα νίκες, στα έντεκα τελευταία παιχνίδια.
Πρώτος σκόρερ των Σικάγο Μπουλς ήταν ο Ζαχ ΛαΒίν με 30 πόντους (10/16 σουτ, 3/5 τρίποντα, 7/7 βολές). Νταμπλ-νταμπλ για τον Νίκολα Βούτσεβιτς με 29 πόντους (14/27 σουτ, 1/8 τρίποντα) και 16 ριμπάουντ.
Με τον πρώτο σκόρερ, τον Τζέραμι Γκραντ, νοκ άουτ, λόγω τραυματισμού, ο Κίλιαν Χάγιες ηγήθηκε του σκοραρίσματος, για τους Ντιτρόιτ Πίστονς, σημειώνοντας 21 πόντους (9/17 σουτ, 3/6 τρίποντα).

Με οκτώ παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, οι Σακραμέντο Κινγκς επιβλήθηκαν, εύκολα, της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 126-98.
Τα πράγματα φάνηκαν εξ αρχής, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν ζεστά έξω από τα 7,25μ. ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Κινγκς να βρίσκονται μπροστά με +20 (71-51) βάζοντας έτσι τέλος στα όνειρα των Θάντερ για επιστροφή στο ματς.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τέρενς Ντέιβις μαζί με τον Μαουρίς Χάρκλες που σημείωσαν από 18 πόντους ο καθένας.
Όσο για τους ηττημένους, Ντάριους Μπέιζλι έβαλε 18 από 6/13 σουτ, με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι σκόραρε 13 πόντους, από 3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, με 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 26:11 που αγωνίστηκε.

Στη μάχη για την έκτη θέση της Ανατολής, οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν, μέσα στη Βοστώνη, τους Σέλτικς με 130-124.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, με τους Χιτ να προηγούνται 8-18 νωρίς και να φτάνουν τη διαφορά έως και τους 26 πόντους, 53-79 σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, με τους Σέλτικς να κάνουν επιμέρους 22-8, για το 75-87, 5:55 πριν τη λήξη της περιόδου. Οι Χιτ ήταν μπροστά με +19, 84-105, ενόψει τέταρτης περιόδου, με τους Σέλτικς να πλησιάζουν στους έξι πόντους, 107-113, με 4:51 για το τέλος. Η ομάδα της Βοστώνης συνέχιζε να πιέζει, μείωσε σε 112-118, αλλά το τρίποντο του Ντάνκαν Ρόμπινσον, για το 112-121, 2:42 πριν το τέλος, έσβησε τις τελευταίες ελπίδες των Σέλτικς.
Με νταμπλ-νταμπλ, ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χιτ, έχοντας 26 πόντους (9/14 σουτ, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές) και 11 ασίστ. Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον σταμάτησε στους 22 πόντους (7/13 σουτ, 6/10 τρίποντα, 2/2 βολές).
Τρίτη ήττα, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, για τους Σέλτικς που προσπαθούν να αποφύγουν το play-in τουρνουά. Η ομάδα της Βοστώνης αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τζέιλεν Μπράουν και είχε, για πρώτο σκόρερ, τον Εβάν Φουρνιέ, που σημείωσε 30 πόντους (11/16 σουτ, 7/11 τρίποντα, 1/1 βολή).