Ίδια ημερομηνία, ίδιο σκορ και ανατροπές με γκολάρες (VIDEOS)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 10 ΜΑΪΟΥ 2009: ΑΕΚ-ΛΑΡΙΣΑ 3-2, 10 ΜΑΪΟΥ 2012 ΑΕΚ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 3-2

Ο θεσμός των πλέι οφ δεν έχει αφήσει και πολλές αναμνήσεις στους οπαδούς της ΑΕΚ. Αδιάφορα ματς, συνήθως αγγαρείες, με κατάληξη που ποτέ δεν ευνόησε την ΑΕΚ. Ούτε καν το 2008, όταν μπήκε σε αυτά ως πρώτη.

Ωστόσο, σε αυτά τα πέντε χρόνια που συμμετείχε στους αγώνες κατάταξης (2008-12) δεν ήταν αδιάφοροι και οι τριάντα αγώνες που έπαιξε συνολικά. Χθες θυμίσαμε το 4-2 επί του Άρη με ανατροπή από 1-2 και με παίκτη λιγότερο σε ένα ματς που τελείωσε με εννέα παίκτες για κάθε ομάδα, ενώ η σημερινή ημερομηνία θυμίζει δύο αγώνες, έναν το 2009 κι έναν το 2012, που τελείωσαν με ίδιο σκορ για την ΑΕΚ, το 3-2, και ήταν και στις δύο περιπτώσεις αποτελέσματα ανατροπής!

Τον Μάιο του 2009, η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει δύο φορές από τη Λάρισα, αλλά στο τέλος νίκησε 3-2. Η πολύ καλή ΑΕΛ εκείνης της ημέρας προηγήθηκε 0-1 στο 9’ με τον Φακούντο Πάρα, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 14’ με την ωραία κεφαλιά του τότε 20χρονου (και, δυστυχώς, ήδη παλαίμαχου λόγω του γνωστού προβλήματος υγείας) Μιχάλη Παυλή που βλέπουμε στη φωτογραφία. Νέο γκολ για τη Λάρισα με τον Σάσα Ίλιτς στο 21’ και νέα ισοφάριση για την ΑΕΚ με σουτ έξω από την περιοχή από τον Γουστάβο Μαντούκα στο 40’.

Στο ημίχρονο ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έβγαλε τον δεξιό μπακ Ενσιαμπαφούμου (τον θυμάστε;) και έβαλε τον Νίκο Γεωργέα, συμμαζεύοντας έτσι την άμυνα. Η ΑΕΚ έπαψε να απειλείται και τελικά έφτασε σε ένα ακόμα γκολ, στο 79’, με πέναλτι του Ισμαέλ Μπλάνκο που είχε κερδίσει ο ίδιος. Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα, μια νίκη από αυτές που δεν τις παίρνεις τόσο με τις αγωνιστικές αρετές, όσο με τη... δύναμη της φανέλας.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σάχα, Ενσιαμπαφούμου (46’ Γεωργέας) Ζεράλντο, Αλεξόπουλος, Μαϊστόροβιτς, Μαντούκα (86’ Ταχτσίδης) Καφές, Ενσαλίβα, Σκόκο, Παυλής (66’ Εντίνιο) Μπλάνκο

Ανατροπή μέσα σε 12'

Τρία χρόνια αργότερα, Πέμπτη 10 Μαϊου του 2012, η ΑΕΚ υποδεχόταν τον Ατρόμητο του Γιώργου Δώνη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Δέχθηκε και πάλι πρώτη γκολ, στο 20ο λεπτό με τον Γερμανό Ντένις Επστάιν, και χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το δεύτερο ημίχρονο για να σώσει την παρτίδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο τεχνικός της ΑΕΚ Νίκος Κωστένογλου έβαλε στον αγώνα τον Βίκτωρα Κλωναρίδη και τον Ισπανό Χοσέ Κάρλος και η αντίδραση ήταν άμεση: 1-1 στο 50’ με την ωραία προσποίηση και το σουτ του Χοσέ Κάρλος που βλέπουμε στη φωτογραφία να περνάει ανάμεσα από πέντε (!) αντιπάλους, 2-1 στο 54’ με περιπετειώδες (όσο και εντυπωσιακό ως προσπάθεια) γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου και 3-1 στο 62’ με το πιο εντυπωσιακό από όλα τα γκολ, το μονοκόμματο σουτ του Λυμπερόπουλου που βλέπουμε στη φωτογραφία. Ο Ατρόμητος μείωσε στο 68’ με τον Τόμας, αλλά η ΑΕΚ κράτησε τη νίκη με 3-2 και ο κόσμος αποθέωσε τον 37χρονο Λυμπερόπουλο σε μια από τις τελευταίες εμφανίσεις του.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές (46’ Κλωναρίδης) Μανωλάς, Μπουγαϊδης, Καράμπελας, Μάκος, Καφές, Εγγλέζου (46’ Χοσέ Κάρλος) Λεονάρντο, Φούντας (56’ Γεωργέας) Λυμπερόπουλος

Στις 10 Μαϊου

30η  10/5/95 Δόξα Δράμας-ΑΕΚ 0-1 (Α’ Εθνική –νίκη με γκολ του Κετσπάγια σε αδιάφορο ματς με την πεσμένη Δόξα)

10/5/98 ΑΕΚ-Καλαμάτα 4-2 (Α’ Εθνική -αδιιάφορο βαθμολογικά ματς στο τέλος μιας σεζόν που άρχισε με μεγάλες προσδοκίες, αλλά τελείωσε με πολλά προβλήματα)

10/5/00 ΑΕΚ-Ιωνικός 3-0 (Κύπελλο –ο ιστορικός Τελικός στο ΟΑΚΑ με το fairplay του Ντέμη Νικολαϊδη)

10/5/06 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 (Κύπελλο –Τελικός στο Ηράκλειο και ανακοίνωση από τον Φερνάντο Σάντος ότι αποχωρεί από την ΑΕΚ)

Ευρωπαϊκό χωρίς Έλληνες δεν γίνεται! Καθημερινές Euro προσφορές, πρωτότυπα στοιχήματα & EuroNovileague με 2.020.000€*