214 ΣΧΟΛΙΑ

Αντρίκειο διπλό και τέλος ο εφιάλτης!

Με κορυφαίο και σκόρερ τον Μάνταλο που έπαιξε με ενέσεις και δική του ευθύνη, η ΑΕΚ νίκησε (0-1) τον Παναθηναϊκό μέσα στη Λεωφόρο και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην Ευρώπη – Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση έκανε η Ένωση στην επανάληψη, έχασε ευκαιρίες για νίκη με πολλά γκολ και σώθηκε στις καθυστερήσεις από το χαμένο πέναλτι του Μακέντα

SUPER LEAGUE – 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΕΚ 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Λεωφόρος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεβγέν Αρανόφσκι (Ουκρανία)

Μια ΑΕΚ ισοπεδωτική στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα ντέρμπι με φινάλε-θρίλερ, διέλυσε τον Παναθηναϊκό και έφυγε με διπλό Ευρώπης από τη Λεωφόρο! Η Ένωση, έκανε ένα συντηρητικό πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη ήταν καταιγιστική και το 0-1 επί του Παναθηναϊκού μοιάζει φτωχό, αφού έχασε μπαράζ ευκαιριών (είχε και δοκάρι) για να καθαρίσει νωρίτερα και να φτάσει σε πολύ μεγαλύτερο σκορ πριν το φινάλε θρίλερ και το χαμένο πέναλτι του Μακέντα στις καθυστερήσεις. Πρωταγωνιστής στο ντέρμπι, ήταν ο Πέτρος Μάνταλος που έσφιξε τα δόντια και έκανε ενέσεις για να παίξει με δική του ευθύνη! Ο αρχηγός με καταπληκτική κίνηση στο 50ο λεπτό και ακόμα καλύτερο τελείωμα, εκτέλεσε τον Διούδη και σφράγισε την συμμετοχή της ΑΕΚ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για την επόμενη περίοδο. Εξίσου κομβικός για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ και ο Παναγιώτης Τσιντώτας που έκανε δύο μεγάλες επεμβάσεις στην επανάληψη, για μια ΑΕΚ όμως συνολικά, που επαναλαμβάνουμε στην επανάληψη είναι η ΑΕΚ που πρέπει να βλέπουμε σε κάθε ματς, σε κάθε ντέρμπι. Με πάθος, ψυχή, ένταση και πίστη!

Με σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησε η ΑΕΚ, με τους Κρίστιτσιτς – Σιμάνσκι στον άξονα, τον Τάνκοβιτς αριστερά, τον Μάνταλο δεκάρι πίσω από τον Ανσαριφάρντ και τον Γαλανόπουλο δεξιά σε έναν σύνθετο ρόλο αφού πολλές φορές είτε συνέκλινε προς τα μέσα είτε τραβιόταν στα άκρα για να βγουν τα μαρκαρίσματα. Ήταν φανερό από το ξεκίνημα, πως ο Μανόλο Χιμένεθ με αυτόν τον σχηματισμό στόχευσε στο να κλείσει τους χώρους και να μην δώσει διαδρόμους στον αντίπαλο προς την περιοχή του Τσιντώτα. Αυτό το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό, αλλά από την άλλη, υπήρξε ξεκάθαρη έλειψε πλάνου στο επιθετικό κομμάτι και συγκεκριμένα όταν γινόταν ανάκτηση της μπάλας. Ουσιαστικά, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ με αυτόν τον παράξενο σχηματισμό, δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν ορθολογικά, δεν είχαν ταχύτητα στην σκέψη τους, ούτε τον τρόπο να δημιουργήσουν. Χαρακτηριστικό είναι πως σε δύο τρεις περιπτώσεις που οι κιτρινόμαυροι έκλεψαν με σωστό πρέσινγκ, αν και είχαν υπεραριθμία στην επίθεση και όλες τις προϋποθέσεις για να δημιουργήσουν κάτι καλό, δεν υπήρχαν τα στηρίγματα αλλά και οι σωστές επιλογές για να βγει και η σωστή κόντρα. Αποτέλεσμα; Η ΑΕΚ να έχει μηδέν φάσεις στο πρώτο μέρος. Σαφώς, το ανασταλτικό κομμάτι που ήταν και το ζητούμενο όπως φάνηκε για τον Χιμένεθ πήγε καλύτερα. Ναι μεν ο Παναθηναϊκός δημιούργησε κάποια ρήγματα και είχε δύο τελικές προς την εστία του Τσιντώτα, αλλά ουσιαστικά η Ένωση δεν κινδύνευσε. Έπαιξε έξυπνα, κλειστά, δεν έδωσε χώρους στον αντίπαλο και τον περιόρισε. Με το 0-0, να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου…

Με άλλη αποφασιστικότητα και ένταση μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΚ παρ’ ότι στο 49’ κινδύνευσε σοβαρά από την προσπάθεια του Μακέντα, όπου ο Τσιντώτας τον σταμάτησε με σταθερή επέμβαση. Οι παίκτες του Χιμένεθ έβγαλαν επιθετικότητα, τόλμη και ταχύτητα στο παιχνίδι τους στην ανάπτυξη πιέζοντας ψηλά και άνοιξαν το σκορ στο 50’. Όταν από ωραία συνεργασία η μπάλα έφτασε στον Καρίμ, εκείνος γύρισε παράλληλα και ο Μάνταλος που βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας ξεμαρκαρίστηκε υπέροχα από τον Σένκεφελντ και με άψογη εκτέλεση στην απέναντι γωνία έκανε το 0-1! Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά το γκολ του Καρίμ ακυρώθηκε σωστά, αφού στη σέντρα του Μάνταλου στο ξεκίνημα η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη την γραμμή. Η Ένωση βγάζοντας εικόνα κυριαρχίας στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης και σφυροκοπώντας τον ΠΑΟ, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 55’, με το πλασέ από πλάγια θέση του Γαλανόπουλου όπου η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ απείλησε ξανά και στο 60’ σε δύο χρόνους, πρώτα με σουτ του Σιμάνσκι που ο Διούδης έδιωξε, ενώ στην επαναφορά ο Τάνκοβιτς που πήρε το ριμπάουντ άργησε να εκτελέσει. Ο Παναθηναϊκός μετά το 60’ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 68’ είχε σημαντική ευκαιρία με πλασέ του Χατζηγιοβάνη, τον οποίο σταμάτησε με τρομερή επέμβαση στην γωνιά του ο Τσιντώτας, που ήταν η δεύτερη καθοριστική στην επανάληψη. Η υπεροχή της ΑΕΚ όμως στην επανάληψη ήταν συντριπτική όπως ασταμάτητη ήταν και η δημιουργία ευκαιριών! Η Ένωση απείλησε στο 69’ όταν ο Σιμάνσκι μπήκε με αξιώσεις στην περιοχή αλλά άργησε να εκτελέσει, ενώ στο 75’ είχε και δοκάρι με την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σβάρνα! Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε και έγινε ροντέο, λόγω του ότι ο αντίπαλος ανέβασε τις γραμμές του παίζοντας τα όλα για όλα. Η ΑΕΚ βρήκε χώρους και είχε τις προϋποθέσεις να απειλήσει αλλά δεν τελείωσε το ματς. Ένα ματς που είχε φινάλε θρίλερ. Καθώς στο 93’ ο Ολλανδός Αρανόφσκι μέσω VAR έδωσε πέναλτι στον Παναθηναϊκό, βλέποντας μαρκάρισμα του Νεντελτσιάρου στον Μακέντα. Ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση αλλά ευτυχώς σημάδεψε το δοκάρι, με τον Τσιντώτα να πέφτει σωστά (ίσως βρίσκει και ελάχιστα) και τον Μπακάκη να απομακρύνει. Με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ κράτησε το 0-1 και το διπλό στη Λεωφόρο σφραγίζοντας το ευρωπαϊκό εισιτήριο…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιάς (80’ Μπουζούκης), Βιγιαφάνες, Σανκαρέ (71’ Αλεξανδρόπουλος), Χατζηγιοβάνης (71’ Εμπαγκοτό), Καμπετσής (58’ Καρλίτος), Μακέντα.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος (81’ λ.τρ. Μπακάκης), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιστιτς, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης), Μάνταλος (70’ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ (89’ Νεντελτσιάρου).