Πρωταθλήτρια Γερμανίας η Μπάγερν δια χειρός... Ντόρτμουντ (VIDEO)

Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 9η συνεχόμενη φορά και 31η συνολικά, αναδείχθηκε η Μπάγερν Μονάχου που είδε την Ντόρτμουντ να νικά με 3-2 τη Λειψία «Signal Iduna Park», στέλνοντας τη ''σαλατιέρα'' στο Μόναχο

BUNDESLIGA - 32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΛΕΙΨΙΑ: 3-2

Γήπεδο: Signal Iduna Park

Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 9η συνεχόμενη φορά και 31η συνολικά, αναδείχθηκε η Μπάγερν Μονάχου που είδε την Ντόρτμουντ να νικά με 3-2 τη Λειψία «Signal Iduna Park», στέλνοντας τη ''σαλατιέρα'' στο Μόναχο. Απίθανο παιχνίδι στη Βεστφαλία, με την Ντόρτμουντ να έχει τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα από πολύ νωρίς. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Έντιν Τέρζιτς, μπήκαν και πάλι πολύ δυνατά και βρήκαν ένα εξίσου γρήγορο γκολ για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Η Λειψία ''ξύπνησε'' στην πορεία, βρήκε δύο γκολ φέρνοντας το ματς στα ίσα και μερικές καλές ευκαιρίες για την ολική ανατροπή αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι αφού με μία αντεπίθεση η Ντόρτμουντ πέτυχε και τρίτο τέρμα, στέλνοντας την ίδια έστω και προσωρινά εντός τετράδας και την κούπα στο Μόναχο και την Μπάγερν.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με τον Σζάμπιτσερ να περνά για τον Χουάνγκ που σούταρε αλλά ο Χιτζ απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα απείλησε και η Ντόρτμουντ με κεφαλιά του Ακάνζι, μετά από κόρνερ του Σάντσο, που πέρασε λίγο έξω. Στο 7' οι Βεστφαλοί άνοιξα το σκορ με τον Πίστσεκ να περνά για τον Αζάρ που με τακουνάκι έδωσε στον Ρόις κι αυτός σε τετ-α-τετ με τον Γκουλάστσι από πλάγια θέση, πλάσαρε για το 1-0.

Στο 51' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ντόρτμουντ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Γκερέιρο να ανοίγει για τον Σάντσο που από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, έκανε τρομερή ενέργεια και άψογο πλασέ για το 2-0. Στο 63' η Λειψία μείωσε με τον Φόρσμπεργκ να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Κλόστερμαν με κεφαλιά να κάνει το 2-1, ενώ στο 69' σουτ του Όλμο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Μπίρκι. Στο 77' οι «ταύροι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Χαϊντάρα να περνά για τον Χουάνγκ που άφησε ωραία πίσω του τον Χούμελς και γύρισε για τον Όλμο που από κοντά, έκανε το 2-2. Δύο λεπτά αργότερα σουτ του Χαϊντάρα που μπλόκαρε ο Μπίρκι. Στο 87' η Ντόρτμουντ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Μπραντ να πετά στο χώρο για τον Σάντσο, αυτός πάτησε ωραία για τον Γκερέιρο που του επέστρεψε την μπάλα και ο Άγγλος πλάσαρε για το 3-2.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτζ (45' Μπίρκι), Γκερέιρο, Χούμελς, Ακάνζι, Πίστσεκ, Νταχούντ (60' Ντιλέινι), Σάντσο, Αζάρ (72' Μπραντ), Τσαν, Ρέινα (82' Κνάουφ), Ρόις

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Ανχελίνιο (74' Χαϊντάρα), Όρμπαν, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν (82' Χάλστενμπεργκ), Χένρικς (64' Μουκιέλε), Σζάμπιτσερ, Καμπλ (75' Λάιμερ), Όλμο, Φόρσμπεργκ (64' Κλάιφερτ), Χουάνγκ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: 3-0

Γήπεδο: Volkswagen Arena

Ακόμα μία νίκη για την εντυπωσιακή Βόλφσμπουργκ που καθάρισε με 3-0 και την Ουνιόν Βερολίνου στην «Volkswagen Arena» και βρίσκεται αγκαλιά με το εισιτήριο του Champions League, αφήνοντας τους ''πρωτευουσιάνους'' να μάχονται για το Europa Conference. Μέτριο παιχνίδι αλλά ''ουσιαστική'' εμφάνιση για τη Βόλφσμπουργκ που ήταν πολύ ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, καθάρισε εύκολα.

Η Βόλφσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με σουτ του Οτάβιο που απέκρουσε ο Λούτε. Στο 12' οι «λύκοι» άνοιξαν το σκορ με απίθανο σουτ του Μπρέκαλο για το 1-0. Στο 22' νέα καλή στιγμή για τη Βόλφσμπουργκ με τον Φίλιπ να περνά ωραία για τον Βέχορστ που έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Λούτε, που πέντε λεπτά αργότερα απέκρουσε σουτ του Φίλιπ. Στο 31' η Ουνιόν απείλησε με σουτ του Πογιάνπαλο που πέρασε λίγο έξω.

Η Ουνιόν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 57' με σουτ του Πογιάνπαλο που κατέληξε στο δοκάρι του Κάστελς. Στο 61' η Βόλφσμπουργκ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ που πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι «λύκοι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με σουτ του Μπρέκαλο που βρήκε στον Γκέντερ και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Στο 72' η Ουνιόν απείλησε με σουτ του Πογιάνπαλο που πέρασε λίγο έξω. Με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Μπρέκαλο συμπλήρωσε το χατ-τρικ κάνοντας με δεύτερη προσπάθεια το 3-0.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Εμπαμπού (70' Γκέρχαρντ), Μπρουκς, Λακρουά, Οτάβιο (90+1' Ρουσιγιόν), Σλάγκερ, Μπάκου, Άρνολντ, Φίλιπ (82' Καλιγκιούρι), Μπρέκαλο (90+1' Ζοάο Βίκτορ), Βέχορστ

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λούτε, Φρίντριχ, Κνόχε, Σλότερμπεργκ (68' Μπίλτερ), Τρίμελ (75' Ρέιρσον), Άντριχ, Γκέντερ, Ίνγκβαρτσεν (45' Εντό), Λενζ (68' Γκίσελμαν), Πογιάνπαλο, Μούσα (68' Κρούζε)

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ - ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: 0-0

Γήπεδο: wohninvest Weserstadion

Μοιρασιά με δύο χαμένους για Βέρντερ Βρέμης και Μπάγερ Λεβερκούζεν που σε ένα κάκιστο παιχνίδι στο «wohninvest Weserstadion» ήρθαν ισόπαλες 0-0, με τους γηπεδούχους να κινδυνεύουν πλέον να βρεθούν εντός επικίνδυνης ζώνης και τις «ασπιρίνες» να μην κλειδώνουν το Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Μετριότατο παιχνίδι από τις δύο ομάδες που δημιουργούσαν ελάχιστα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, δεν απείλησαν ποτέ με ιδιαίτερες αξιώσεις και μοιραία έμειναν στη λευκή ισοπαλία.

Η Λεβερκούζεν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 11' με τον Σικ να περνά για τον Μπέιλι που σούταρε από εξαιρετική θέση αλλά ο Μοϊσάντερ έκοψε εντυπωσιακά την τελευταία στιγμή. Στο 35' οι «ασπιρίνες» σκόραραν με τον Βιρτζ, μετά από ωραία ενέργεια του Μπελεραμπί, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Βέρντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 56' με κεφαλιά του Φίλγκρουγκ που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 60' σουτ του Αουγκούστινσον πάνω στον Χραντέτσκι. Στις καθυστερήσεις η Βέρντερ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντίνκσι.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκέμπρε-Σιλασιέ, Βελίκοβιτς, Μόϊσάντερ, Αουγκούστινσον, Γκρος (83' Μέχβαλντ), Έγκεσταϊν, Σάρτζεντ (83' Ντίνκσι), Μπιτενκούρτ (57' Ράσιτσα), Φίλγκρουγκ (57' Οζάκο), Σέλκε

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Τα, Ταπσόμπα, Ντράγκοβιτς, Σινχράφεν (45' Βενδέλ), Παλάσιος (81' Αμιρί), Ντέμιρμπαϊ (74' Σβεν Μπέντερ), Μπελαραμπί (62' Ντιαμπί), Βιρτζ, Μπέιλι (45' Γκρέι), Σικ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ - ΣΑΛΚΕ: 4-2

Γήπεδο: PreZero Arena

Επική νίκη για τη Χόφενχαϊμ που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ από την ''αξιολύπητη'' Σάλκε μέσα στην «PreZero Arena», πέτυχε την ολική ανατροπή παίρνοντας το τρίποντο με 4-2, κλειδώνοντας την παραμονή. Εκπληκτικό παιχνίδι στο Σίνσχαϊμ, με τους «βασιλικούς μπλε» του Δημήτρη Γραμμόζη να κάνουν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο βρίσκοντας δύο γκολ. Στο δεύτερο μέρος όμως η Σάλκε δεν εμφανίστηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο, η εικόνα της ήταν πραγματικά για λύπηση δίνοντας την ευκαιρία στη Χόφενχαϊμ να πετύχει τέσσερα πολύ εύκολα γκολ για να πετύχει τελικά μία επική ανατροπή.

Η Χόφενχαϊμ σκόραρε με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Μπαουμγκάρτνερ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 12' η Σάλκε άνοιξε το σκορ με τον Σερντάρ να περνά από τα πλάγια για τον Ουτ που με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-1. Στο 43' οι «βασιλικοί μπλε» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Ότσιπκα να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Μουστάφι με κεφαλιά να κάνει το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα η Χόφενχαϊμ απείλησε με κεφαλιά του Κράμαριτς, μετά από σέντρα του Σεσενιόν, που μπλόκαρε ο Φέρμαν.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Χόφενχαϊμ μείωσε σε 1-2 με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κράμαριτς. Στο 52' οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κράμαριτς να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Ακπουγκούμα με ωραία κεφαλιά να κάνει το 2-2. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, η Χόφενχαϊμ πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Κράμαριτς να εκτελεί ένα φάουλ και τον Μπαουμγκάρτνερ με κεφαλιά να κάνει το 3-2. Στο 64' οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με τον Γκρίλιτς να παίζει ωραία το «1-2» με τον Ανταμιάν και να γυρίζει για τον Μπεμπού που με πλασέ στην κίνηση, έκανε το 4-2.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Πος, Ακπογκούμα, Σεσενιόν, Σαμασέκου (83' Ρούντι), Γκρίλιτς, Κράμαριτς, Σκοφ (45' Ανταμιάν), Μπεμπού (83' Μπάιερ), Μπαουμγκάρτνερ (89' Γκατσίνοβιτς)

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Μπέκερ, Μουστάφι, Ότσιπκα, Σεφ (73' Καπαρός), Σερντάρ (68' Μποζντογκάν), Φλικ, Αρίτ (73' Σκρίμπσκι), Κολάσινατς, Χούντελαρ (86' Χόουπ), Ουτ (86' Μέρκαν)