Μυθικός Κάρι στην Οκλαχόμα (VIDEO)

Ο ηγέτης των Γουόριορς έβαλε 42 πόντους, με 11 τρίποντα,  στη νίκη της ομάδας του Γκόλντεν Στέιτ- Τρομερό buzzer beater ο Ντόντσιτς

Λίγες μέρες μετά τους 53 πόντους που έβαλε, κόντρα στους Ντένβερ Νάγκετς, ο Στεφ Κάρι ήταν, ξανά, απολαυστικός, οδηγώντας τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στη νίκη, 147-109 επί της Θάντερ, μέσα στην Οκλαχόμα.
Με 13/25 τρίποντα και 55% ευστοχία, οι Γουόριορς κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει και στο +27, στο δεύτερο 12λεπτο, πριν από το 54-75 του ημιχρόνου. Στη τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 50 πόντους, τους περισσότερους που έχει πετύχει ομάδα, σε ένα 12λεπτο, για το 83-125, με τους δυο προπονητές να βάζουν μέσα τους παγκίτες για το υπόλοιπο του αγώνα.
Ο Στεφ Κάρι τελείωσε το παιχνίδι, έχοντας σημειώσει 42 πόντους (14/20 σουτ, 11/16 τρίποντα, 3/3 βολές).
Οκτώ συνεχόμενες ήττες, όλες με διψήφιες διαφορές, για τη Θάντερ, που είχε για πρώτο σκόρερ τον Ντάριους Μπάζλεϊ με 22 πόντους (10/18 σουτ, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές).

Με σουτ εκτός ισορροπίας, ο Λούκα Ντόντσιτς χάρισε τη νίκη στους Ντάλας Μάβερικς, 114-113 τους Γκρίζλις, μέσα στο Μέμφις.
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Σλοβένος δυσκολεύτηκε, με τους Μάβερικς να είναι πίσω στο σκορ, 60-57, μετά από δυο πρώτες περιόδους. Στο τρίτο 12λεπτο, ο Ντόντσιτς πήρε μπρος, αλλά οι Μέμφις Γκρίζλις εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, 89-83, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Γκρίζλις προηγήθηκαν με +6, αρκετές φορές, αλλά οι Μάβερικς είχαν τις απαντήσεις. Με 3.2 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Ντόντσιτς έβαλε 1/2 βολές, για το 113-111, αλλά, στη συνέχεια, ο Άλεν των Γκρίζλις έχασε και τις δυο βολές, οι Μάβερικς βρήκαν την ευκαιρία και με buzzer beater του Ντόντσιτς πήραν τη νίκη.
Ο Σλοβένος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους (10/20 σουτ, 3/10 τρίποντα, 6/9 βολές) και 9 ασίστ. Ακολούθησε, σε απόδοση, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 21 πόντους (7/13 σουτ, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές).
Ο Γκρέισον Άλεν ήταν ο μοιραίος των Γκρίζλις, αφού έχασε και τις δυο βολές στο τέλος, με τον 25χρονο γκαρντ να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 23 πόντους (7/13 σουτ, 6/11 τρίποντα, 3/5 βολές).

Έχοντας τη συμπαράσταση 4.094 φίλων τους, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς νίκησαν 123-117 τους Μπρούκλιν Νετς, σε έναν αγώνα ανάμεσα στις δυο κορυφαίες ομάδες της Ανατολής.
Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Σίξερς πήραν, για πρώτη φορά, διψήφια διαφορά, 56-46, και στη λήξη του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 65-58. Το σκηνικό δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο και, 8:21 πριν το τέλος του αγώνα, οι Σίξερς προηγούνταν με +22, 112-90. Οι Νετς έβγαλαν αντίδραση και 1:15 πριν το τέλος, είχαν μειώσει σε 118-115. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχραιμία να φτάσουν στο τελικό 123-117.
Ο Τζόελ Εμπίντ με 39 πόντους (13/29 σουτ, 3/6 τρίποντα, 10/11 βολές) και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών.
Ο Καϊρί Ίρβινγκ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νετς, σημειώνοντας 37 πόντους (13/22 σουτ, 1/3 τρίποντα, 10/10 βολές), με την ομάδα του Μπρούκλιν να αγωνίζεται χωρίς Ντουράντ, Χάρντεν, Όλντριτζ και Γκρίφιν.

Με το 15ο τριπλ-νταμπλ του Νίκολα Γιόκιτς, τη φετινή σεζόν, οι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν 123-106 τους Μαϊάμι Χιτ. Στο ημίχρονο, οι Νάγκετς ήταν μπροστά με 60-49 και, στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά έφτασε και στους +20, με την ομάδα του Ντένβερ να φτάνει σε 18η νίκη, στα 23 τελευταία παιχνίδια.
Ο Μάικλ Πόρτερ είχε 25 πόντους για τους Νάγκετς και ο Νίκολα Γιόκιτς 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.
Για τους Χιτ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 21 πόντους και ο Κέντρικ Ναν 16 πόντους.

Με καλάθι του Ρέτζι Τζάκσον, από τα 6.5 μέτρα, οι Λος Άντζελες Κλίπερς νίκησαν 100-98 τους Πίστονς, μέσα στο Ντιτρόιτ, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς Πολ Τζορτζ και Καουάι Λέοναρντ.
Μετά από τρεις περιόδους, οι Πίστονς προηγούνταν 77-73, με τη διαφορά να φτάνει τους +11, 93-82. Στο τελευταίο λεπτό, οι Κλίπερς ήταν πίσω με πέντε πόντους, αλλά, κατάφεραν να φτάσουν στην έβδομη συνεχόμενη νίκη.
Ο Τζάκσον με 29 πόντους "εκτέλεσε" την πρώην ομάδα του, χαρίζοντας τη νίκη στη νυν ομάδα του, με τον Ίβιτσα Ζούμπατς να προσθέτει 18 πόντους και τον Λιουκ Κενάρντ (επίσης πρώην παίκτης των Πίστονς) να προσθέτει 17 πόντους.
Για τους Πίστονς, ο Τζεράμι Γκραντ είχε 28 πόντους και ο Σάντικ Μπέι 17 πόντους.

Απέναντι στην πρώην ομάδα του, ο Τζούλιους Ραντλ έβαλε 32 πόντους και οδήγησε τους Νιου Γιορκ Νικς στη νίκη, 116-106 επί των Πέλικανς, μέσα στη Νέα Ορλεάνη.
Μετά τις δυο πρώτες περιόδους, οι Νικς ήταν στο +1, 52-53, με τους Πέλικανς να προηγούνται 87-82, και την ομάδα της Νέας Υόρκης να κάνει επιμέρους 11-2, για το 89-93. Στη τέταρτη περίοδο, οι Νικς πήραν διαφορά 11 πόντων, 93-104, και οι Πέλικανς δεν επέστρεψαν ποτέ στο ματς.
Ο Τζούλιους Ραντλ με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άλεκ Μπερκς να προσθέτει 21 πόντους (συμπεριλαμβανομένων των πρώτων 11 πόντων της ομάδας του στην τέταρτη περίοδο).
Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 28 πόντους και ο Ζάιον Γουίλιαμσον 25 πόντους.

Με το 24ο τριπλ-νταμπλ, για φέτος, του Ράσελ Γουέστμπρουκ, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς νίκησαν, μέσα στο Σακραμέντο, 123-111 τους Κινγκς.
Στη πρώτη περίοδο, οι Γουίζαρντς έβαλαν 42 πόντους και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Ουάσινγκτον στο +10, 60-70. Στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Κινγκς μείωσαν σε 76-82, αλλά δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο. Αντίθετα, στη τέταρτη περίοδο, οι παίκτες των Κινγκς δέχτηκαν τέσσερις τεχνικές ποινές, επιτρέποντας στους Γουίζαρντς να αυξήσουν τη διαφορά και να φτάσουν στη νίκη.
Ο Μπράντλι Μπιλ με 31 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει 25 πόντους, 15 ριμπάουντ και 11 ασίστ.
Για τους Κινγκς, ο ΝτιΆρον Φοξ είχε 33 πόντους, ο Μπάντι Χιλντ 19 πόντους και ο Χάρισον Μπαρνς 18 πόντους.

Στο πρώτο του παιχνίδι, μετά τις 26 Μαρτίου, ο Τζάρετ Άλεν οδήγησε τους Κλίβελαντ Καβαλίερς σε νίκη, μέσα στη Σάρλοτ, 103-90 τους Χόρνετς.
Με τη λήξη του ημιχρόνου, οι Καβαλίερς ήταν στο +8, 41-49, και προηγούνταν με +9, μπαίνοντας στη τέταρτη περίοδο. Στο τελευταίο 12λεπτο, έχοντας ευστοχία στα τρίποντα "κλείδωσαν" τη νίκη.
Ο Ταϊρόν Πρινς με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Κέβιν Λαβ και Ντάριους Γκάρλαντ να προσθέτουν από 17 πόντους.
Για τους Χόρνετς, ο Τέρι Ροζίερ είχε 22 πόντους και ο Μάιλς Μπρίτζες είχε 20 πόντους.

Με κυριαρχία στον τομέα των ριμπάουντ, οι Τορόντο Ράπτορς νίκησαν 117-112 τους Σαν Αντόνιο Σπερς.
Ο Ότζι Ανουνόμπι με 22 πόντους και ο Πασκάλ Σιάκαμ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.
Για τους Σπερς, ο Ντέρικ Γουάιτ είχε 25 πόντους και ο Πάτι Μιλς 23 πόντους.

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες, οι Ορλάντο Μάτζικ επέστρεψαν στις επιτυχίες, νικώντας 115-106 τους Μπουλς, μέσα στο Σικάγο.
Ο Τζέιμς Ένις με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γουέντελ Κάρτερ να προσθέτει 19 πόντους και 12 ριμπάουντ κόντρα στην πρώην ομάδα του.
Για τους Μπουλς, ο Ζακ ΛαΒίν είχε 30 πόντους και ο Νίκολα Βούτσεβιτς 29 πόντους και 11 ριμπάουντ κόντρα στην δική του πρώην ομάδα.

Σε τροχιά Playoff παρέμειναν οι Ιντιάνα Πέισερς, μετά το 132-124 επί των Χιούστον Ρόκετς.
Οι Πέισερς προηγήθηκαν με +20, οι Ρόκετς αντέδρασαν, αλλά, στο τέλος, η ομάδα της Ιντιανάπολις είχε τις λύσεις για να φύγει με τη νίκη από το Χιούστον.
Ο Καρίς ΛεΒέρτ είχε 27 πόντους για τους Πέισερς, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να προσθέτει 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασιστ και τον Ντομάντας Σαμπόνις 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Για τους Ρόκετς, ο Τζον Γουόλ είχε 31 πόντους και οι Κρίστιαν Γουντ και Κέλι Ολίνικ από 25 πόντους.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς μέσα στη Μινεσότα

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Σάρλοτ Χόρνετς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 90-103

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Μπρούκλιν Νετς 123-117

Τορόντο Ράπτορς-Σαν Αντόνιο Σπερς 117-112

Ντιτρόιτ Πίστονς-Λος Άντζελες Κλίπερς 98-100

Σικάγο Μπουλς-Ορλάντο Μάτζικ 106-115

Νιου Ορλινς Πέλικανς-Νιου Γιορκ Νικς 106-116

Χιούστον Ρόκετς-Ιντιάνα Πέισερς 124-132

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 109-147