Άχαστος ο Ντουράντ στην επιστροφή του (VIDEO)

Ο 32χρονος φόργουορντ είχε 100% ευστοχία και οι Μπρούκλιν Νετς έκαναν πάρτι κόντρα στους Πέλικανς-Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Εξαιρετική ήταν η επιστροφή του Κέβιν Ντουράντ στα παρκέ, μετά από απουσία 23 αγώνων, καθώς οι Μπρούκλιν Νετς επικράτησαν 139-111 των Νιου Ορλινς Πέλικανς.
Ο 32χρονος φόργουορντ δεν βρισκόταν στην αρχική πεντάδα, μπήκε στο παιχνίδι στα 7.5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και η παρουσία του έγινε, αμέσως, αισθητή. Η ομάδα του Μπρούκλιν έβαλε 43 πόντους στη δεύτερη περίοδο, είχε 14/18 σουτ και πήγε για την ανάπαυλα, έχοντας προβάδισμα 20 πόντων, 79-59. Στη τριτη περίοδο, οι Νετς συνέχισαν σε υψηλές στροφές, 115-82 στο 36ο λεπτό και με τους 79 πόντους στο ημίχρονο, ισοφάρισαν δική τους κορυφαία επίδοση.
Στην επιστροφή του στη δράση, ο Ντουράντ σημείωσε 17 πόντους (5/5 σουτ, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές), μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των Νετς ήταν ο Καϊρί Ίρβινγκ με 24 πόντους (7/14 σουτ, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές) και ακολούθησε ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 22 πόντους (8/12 σουτ, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές).
Ο Έρικ Μπλέντσο έβαλε 26 πόντους (9/17 σουτ, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές), για λογαριασμό των Πέλικανς, πριν αποβληθεί στη τρίτη περίοδο. Όσο για τον Ζάιον Γουίλιαμσον, έλαβε τέλος το σερί 25 παιχνιδιών με 20+ πόντους και 50% στα σουτ. Ο 20χρονος φόργουορντ είχε 16 πόντους με 4/12 σουτ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζον Γουόλ, οι Χιούστον Ρόκετς πήραν το ντέρμπι του Τέξας, επικρατώντας 102-93 των Ντάλας Μάβερικς.
Στο ημίχρονο, οι Ρόκετς ήταν μπροστά, 47-42, και φρόντισαν να πάνε στη τέταρτη περιοδο, έχοντας προβάδισμα 11 πόντων, 75-64. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Μάβερικς ξεκίνησαν με επιμέρους 12-5 και μείωσαν σε 80-76, 8 λεπτά πριν από το τέλος. Η βολή του Ολίνικ έκανε το 89-84, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια, 89-89, 2:35 πριν το τέλος. Ωστόσο, ένα σερί 7-0 ήταν αρκετό, για τους Ρόκετς, ώστε να "καθαρίσουν" το παιχνίδι, 96-89 στο 1 λεπτο από το φινάλε, και με το 102-93 να επιστρέψουν στις επιτυχίες, μετά από πέντε αγώνες.
Αφού ξεπέρασε τον τραυματισμό του, έλειψε τέσσερα παιχνίδια με πρόβλημα στο γόνατο, ο Γουόλ επέστρεψε και ήταν εξαιρετικός. Ο 30χρονος γκαρντ σταμάτησε στους 31 πόντους (12/23 σουτ, 4/10 τρίποντα, 3/6 βολές), μοίρασε 7 ασίστ και ήταν ο κορυφαίος των νικητών.
Στη δράση επέστρεψε και ο Κρίσταπς Πορζίγκις, για λογαριασμό των Μάβερικς, με τον Λετονό να σημειώνει 23 πόντους (10/19 σουτ, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή) και να μαζεύει 12 ριμπάουντ. Τους ίδιους πόντους πέτυχε και ο Λούκα Ντόντσιτς (9/26 σουτ, 1/9 τρίποντα, 4/5 βολές) με τους Μάβερικς να χάνουν, έπειτα από πέντε σερί νίκες.

Σε ματς-θρίλερ, οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν 101-99 τους Νιου Γιορκ Νικς, στη μάχη των δυο ομάδων για μια θέση στα playoffs.
Οι Σέλτικς ξεκίνησαν με 2/10 σουτ, αλλά προηγήθηκαν 47-46 στο ημίχρονο. Με επιμέρους 11-3, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Νικς πέρασαν μπροστά, 50-57, σε ένα παιχνίδι όπου, συνολικά, είχε 8 ισοπαλίες και 17 εναλλαγές στο προβάδισμα. Με 6:32 να απομένουν για το τέλος, οι Νικς προηγούνταν 80-85, αλλά οι Σέλτικς πέτυχαν επτά αναπάντητους πόντους, για το 87-85. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν λάθος των γηπεδούχων και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 91-90, 99 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το τρίποντο του Μπάρετ επέτρεψε στους Νικς να ισοφαρίσουν, 93-93, αλλά ακολούθησε το τρίποντο του Σμαρτ και οι βολές του Μπράουν και οι Σέλτικς σφράγισαν τη νίκη τους.
Τρίτη νίκη, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, για τους Σέλτικς, που είχαν για καλύτερο παίκτη τον Τζάιλεν Μπράουν, ο οποίος σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 32 πόντους (12/26 σουτ, 5/13 τρίποντα, 3/7 βολές) και 10 ριμπάουντ. Νταμπλ-νταμπλ και ο Τζέισον Τέιτουμ, που είχε 25 πόντους (10/21 σουτ, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές), 10 ριμπάουντ, αλλά και 8 λάθη. Μετα από 12 ματς απουσίας, λόγω υγειονομικού πρωτόκολλου, ο Τρίσταν Τόμπσον επανήλθε στη δράση, σημειώνοντας 7 πόντους (2/5 σουτ, 3/5 βολές).
Με 6/6 τρίποντα και 29 πόντους ο Αρ Τζέι Μπάρετ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νικς.

Με τρομερό ξέσπασμα στη τρίτη περίοδο, οι Μέμφις Γκρίζλις νίκησαν 131-113 τους Χοκς, μέσα στην Ατλάντα.
Στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 64-67 και στη τρίτη περίοδο πάτησαν γκάζι. Ξεκίνησαν με επιμέρους 29-11, για το 75-96, και τελείωσαν το 12λεπτο, έχοντας σημειώσει 43 πόντους, έναντι 23 των γηπεδούχων. Έτσι, με το σκορ στο 87-110 στ 36ο λεπτό, η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.
Ο απόφοιτος του Ντιούκ, ο Γκρέισον Άλεν, ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Γκρίζλις, με τον 25χρονο γκαρντ να σημειώνει 30 πόντους (10/18 σουτ, 3/9 τρίποντα, 7/8 βολές). Από 19 πόντους πέτυχαν Γιόνας Βαλαντσιούνας (9/13 σουτ, 1/2 τρίποντα, μάζεψε και 11 ριμπάουντ) και Ζα Μοράντ (8/13 σουτ, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές) για τη τέταρτη σερί νίκη των Γκρίζλις.
Μετά από επτά συνεχόμενες, εντός έδρας, επιτυχίες, οι Χοκς ηττήθηκαν, με την ομάδα της Ατλάντα να αγωνίζεται χωρίς τέσσερις από τους πέντε κορυφαίους σκόρερ της. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ξεχώρισε με 24 πόντους (9/20 σουτ, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές).

Τα αδέλφια Χόλιντεϊ βγήκαν μπροστά και οι Ιντιάνα Πέισερς, χωρίς Σαμπόνις και Μπρόγκντον, νίκησαν 141-137 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς.
Προερχόμενοι από εννέα ήττες, στα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια, οι Πέισερς προηγήθηκαν 35-31 στη πρώτη περίοδο και, στο δεύτερο 12λεπτο, ανέβασαν ταχύτητα, για το 77-56 του ημιχρόνου. Οι Τίμπεργουλβς το πάλεψαν για την ανατροπή, έφτασαν το παιχνίδι στη μια κατοχή, αλλά τέσσερα εύστοχα τρίποντα του Τζάστιν Χόλιντεϊ, στη τέταρτη περίοδο, και ένα καθοριστικό σουτ τριών πόντων του Τι Τζέι ΜακΚόνελ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Πέισερς.
Τα αδέλφια Χόλιντεϊ έκαναν την διαφορά για την Ιντιάνα, με τον Άαρον Χόλιντεϊ να έχει 22 πόντους (6/8 σουτ, 4/4 τρίποντα, 6/6 βολές) και τον Τζάστιν Χόλιντεϊ 21 πόντους (8/13 σουτ, 5/8 τρίποντα), ενώ ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ είχε 19 πόντους (9/12 σουτ, 1/1 τρίποντο) και 15 ασίστ.
Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 32 πόντους (12/17 σουτ, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές), ο Άντονι Έντουαρντς 27 πόντους (11/21 σουτ, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές) και ο ΝτιΆντζελο Ράσελ 17 πόντους (5/15 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές).

Μετά από πέντε παιχνίδια, ο Μπράντλι Μπιλ επέστρεψε στη δράση και, παρέα με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ, οδήγησαν τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς στη νίκη, μέσα στο Ορλάντο, 131-116 τους Μάτζικ.
Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Γουίζαρντς στο +13, 60-73, και 3:39 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά είχε φτάσει στο +21, 75-96. Όμως, οι Μάτζικ αντέδρασαν, έκαναν επιμέρους 15-4, και μείωσαν σε 90-100 στο 36ο λεπτό. Με καλάθια του Μο Μπάμπα, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις πόντους, 103-107, αλλά οι Μπιλ, Γουέστμπρουκ φρόντισαν ώστε οι Γουίζαρντς να γλιτώσουν το... χαρακίρι και έφτασαν σε νίκη, μετά από τέσσερις αγώνες. Ρεκόρ, φετινής σεζόν, τα 19 ευστοχα τρίποντα, για την ομάδα της Ουάσινγκτον.
Ο Μπιλ με 26 πόντους (11/19 σουτ, 4/6 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Γουέστμπρουκ να προσθέτει 23 πόντους (8/11 σουτ,, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές), 14 ριμπάουντ και 15 ασίστ, 20ο τριπλ-νταμπλ στη σεζόν, και τον Νταβίς Μπέρτανς 22 πόντους (6/11 σουτ, 6/11 τρίποντα, 4/4 βολές).
Για τους Μάτζικ, ο Τέρενς Ρος είχε 24 πόντους (9/16 σουτ, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές) και ο Μο Μπάμπα 19 πόντους (7/12 σουτ, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές).

Τζάλεν ΜακΝτάνιελς και Αλεξέι Ποκουσέφσκι έκαναν ρεκόρ καριέρας, σε πόντους, αλλά, στο φινάλε, ο πρώτος ήταν εκείνος που χαμογέλασε, καθώς οι Σάρλοτ Χόρνετς νίκησαν 113-102 τη Θάντερ, μέσα στην Οκλαχόμα.
Οι Χόρνετς ξεκίνησαν καλύτερα, 0-8 και 3-13, με τους γηπεδούχους να αφυπνίζονται και να μειώνουν σε 29-32 στο 12ο λεπτό. Η ομάδα της Σάρλοτ είχε το προβάδισμα, στη λήξη του ημιχρόνου, 51-56, και με επτά παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων έφτασε στη νίκη.
Ο Τζέιλεν ΜακΝτάνιελς με 21 πόντους (9/14 σουτ, 3/6 τρίποντα,) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τέρι Ροζίερ να προσθέτει 17 πόντους (7/19 σουτ, 3/10 τρίποντα) και τον Μάιλς Μπρίτζες 16 πόντους (6/8 σουτ, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές).
Από την απέναντι μεριά, ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 2/3 δίποντα, 7/11 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας και ρεκόρ συλλόγου για ρούκι), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Στο ντέρμπι κορυφής, στη Δύση, οι Φίνιξ Σανς νίκησαν 117-113 τους Γιούτα Τζαζ, στην παράταση.
Σε ένα παιχνίδι με 11 εναλλαγές στο σκορ και 6 ισοπαλίες, οι Μίτσελ κράτησε όρθια τη Γιούτα, αφού με δικό του τρίποντο, το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Στην παράταση, οι Σανς ξεκίνησαν με σερί 5-0 και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι την κόρνα της λήξης.
Ο Ντέβιν Μπούκερ με 35 πόντους (13/31 σουτ, 0/6 τρίποντα, 9/10 βολές) και ο Κρις Πολ με 29 πόντους (12/24 σουτ, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές) έδειξαν τον δρόμο στους Σανς, που πλέον έχουν ρεκόρ 36-14 και βρίσκονται μία ανάσα μακριά από τους πρωτοπόρους Τζαζ, που πλέον έχουν ρεκόρ 38-13.
Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 41 πόντους (16/35 σουτ, 4/12 τρίποντα, 5/7 βολές)  ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 20 πόντους (8/17 σουτ, 1/8 τρίποντα, 3/5 βολές) και ο Ρούντι Γκομπέρ 16 πόντους (7/7 σουτ, 2/2 βολές) και 18 ριμπάουντ.

Έβδομη συνεχόμενη νίκη για τους Ντένβερ Νάγκετς, οι οποίοι επικράτησαν 106-96 των Σαν Αντόνιο Σπερς, με τον Νίκολα Γιόκιτς να χάνει για ένα ριμπάουντ το τριπλ-νταμπλ.
Στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Νάγκετς βρίσκονταν στο -10, 58-68, αλλά, με επιμέρους 18-2, πέρασαν μπροστά, 76-70, έκλεισαν το τρίτο 12λεπτο στο +7, 81-74, και στη τέταρτη περίοδο πήραν διαφορά ασφαλείας, 103-83.
Ο Νίκολα Γιόκιτς με 25 πόντους (11/18 σουτ, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν για ακόμα μία φορά ο ηγέτης των Νάγκετς - που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζαμάλ Μάρεϊ.
Για τους Σπερς, οι Ντεζούντε Μάρεϊ (8/18 σουτ, 2/4 τρίποντα) και Ντέρικ Γουάιτ (7/15 σουτ, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές) είχαν από 18 πόντους και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 14 πόντους (5/13 σουτ, 4/6 βολές).

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Ιντιάνα Πέισερς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 141-137

Ορλάντο Μάτζικ-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 116-131

Μπόστον Σέλτικς-Νιου Γιορκ Νικς 101-99

Μπρούκλιν Νετς-Νιου Ορλινς Πέλικανς 139-111

Ατλάντα Χοκς-Μέμφις Γκρίζλις 113-131

Χιούστον Ρόκετς-Ντάλας Μάβερικς 102-93

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Σάρλοτ Χόρνετς 102-113

Ντένβερ Νάγκετς-Σαν Αντόνιο Σπερς 106-96

Φίνιξ Σανς-Γιούτα Τζαζ 117-113 παράταση (102-102 κανονική διάρκεια)

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!