Ο Ντόντσιτς έβαλε... φρένο στους Νετς (VIDEO)

Με κορυφαίο τον Σλοβένο, αλλά και πολύ καλή άμυνα, οι Ντάλας Μάβερικς σταμάτησαν το νικηφόρο σερί των Μπρούκλιν Νετς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Οι Ντάλας Μάβερικς πήγαν στο Μπρούκλιν και, με ηγέτη τον Λούκα Ντόντσιτς, έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί των Νετς, μετρούσαν οκτώ νίκες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, επικρατώντας με 115-98.
Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους Μάβερικς στο +4, 60-64, και στο τρίτο 12λεπτο, η μπάλα πήγαινε στον Κρίσταπς Πορζίνγκις, μέσα στο... ζωγραφιστό, με τον Λετονό να πετυχαίνει 10 πόντους στη τρίτη περίοδο και να συμβάλλει στο επιμέρους 11-2 των φιλοξενούμενων, που πήραν προβάδισμα 11 πόντων, 74-85. Οι Μάβερικς είχαν πάρει μπρος για τα καλά, προηγήθηκαν 76-91 και, στη τέταρτη περίοδο, με σερί 12-0, "σφράγισαν" τη νίκη τους, κάνοντας το 84-106.
Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 27 πόντους (11/21 σουτ, 3/10 τρίποντα) και μοίρασε 7 ασίστ, όντας ο κορυφαίος παίκτης των Μάβερικς. Πολύ καλός και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 18 πόντους (7/13 σουτ).
Οι Νετς δεν θα μπορούσαν να ελπίζουν σε πολλά, από τη στιγμή που Ντουράντ και Ίρβινγκ δεν αγωνίστηκαν, ήταν τραυματίες, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μπρούκλιν να χάσει πάνω από 56 πόντους ανά παιχνίδι. Μόνο ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους (9/21 σουτ, 4/11 τρίποντα), αλλά μόλις 4 στο δεύτερο ημίχρονο.

Κόντρα στη Θάντερ, οι Ντένβερ Νάγκετς μετράνε, φέτος, τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, αφού, τα ξημερώματα, επικράτησαν 126-96 μέσα στην Οκλαχόμα.
Οι Νάγκετς μπήκαν στο παιχνίδι με πατημένο το γκάζι, σε σημείο να προηγηθούν με +23, 15-38, δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι... παγκίτες της Θάντερ κατάφεραν να μειώσουν, 36-47, στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά οι Νάγκετς έκλεισαν το ημίχρονο με επιμέρους 18-7 και, αφήνοντας τους αντιπάλους να σκοράρουν ένα καλάθι, στα τελευταία 3:45, προηγήθηκαν 43-65 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, οι Νάγκετς ήταν ασταμάτητοι και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους, 69-99 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία με την ομάδα του Ντένβερ να επιστρέφει στις νίκες.
Όγδοο τριπλ-νταμπλ στη σεζόν για τον Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος είχε 19 πόντους (8/10 σουτ, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των Νάγκετς ήταν ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 26 πόντους (9/15 σουτ, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές), έχοντας και 5 ασίστ. Ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Καλύτερος παίκτης της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ήταν ο Ντάριους Μπάζλεϊ με 22 πόντους (8/16 σουτ, 3/8 τρίποντα).

Οι Γιούτα Τζαζ φρόντισαν να μην γνωρίσουν δεύτερη σερί ήττα και, έτσι, η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο NBA, 27-7, επικράτησε 124-109 των Μάτζικ μέσα στο Ορλάντο.
Μετά το 50-54 του ημιχρόνου, οι Τζαζ ανέβασαν στροφές, προηγήθηκαν 61-78, με τη διαφορά να παίρνει τη μέγιστη τιμή της, +19, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, 85-104, με τους Μάτζικ να μην έχουν απαντήσεις και να γνωρίζουν τρίτη συνεχόμενη ήττα.
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 31 πόντους (25 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο ηγέτης των Τζαζ - που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μάικ Κόνλεϊ - με τον Τζόρνταν Κλάρκσον να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζο Ίνγκλις 17 πόντους.
Για τους Μάτζικ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 34 πόντους και ο Εβάν Φουρνιέ 16 πόντους.

Έξι νίκες στα δέκα τελευταία παιχνίδια συμπλήρωσαν οι, φανερά, βελτιωμένοι Νιου Γιορκ Νικς, μετά και το 110-107 επί των Ιντιάνα Πέισερς.
Ένα επιμέρους 17-3 επέτρεψε στους Νικς να πάνε στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα, 54-52. Η ομάδα της Νέας Υόρκης διατήρησε το μομέντουμ, στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου, και ήταν μπροστά με 81-78, ενόψει τέταρτου 12λεπτου. Οι Πέισερς αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά, 93-98, όμως με συνεχόμενα τρίποντα οι Νικς έκαναν το 104-98, για να πλησιάσουν οι φιλοξενούμενοι σε απόσταση αναπνοής, 104-103. Όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, αφού οι Νικς ήταν εύστοχοι στις βολές και πήραν τη νίκη με 110-107.
Ο Τζούλιους Ραντλ με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Νικς, με τον Αρ Τζέι Μπάρετ να προσθέτει 24 πόντους και τον Ντέρικ Ρόουζ 17 πόντους και 11 ασίστ.
Για τους Πέισερς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μάλκολμ Μπρόγκντον, ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ είχε 20 πόντους και ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ 17 πόντους και 12 ασίστ.

Ανοδική πορεία ακολουθούν, το τελευταίο διάστημα, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς, που επιβλήθηκαν 128-112 των Μινεσότα Τίμπεργουλβς.
Μετά το 54-52 του ημιχρόνου, οι Γουίζαρντς έκαναν επιμέρους 44-29, αποκτώντας διαφορά 17 πόντων, 98-81, μια διαφορά που αποδείχτηκε διαφορά ασφαλείας και σφράγισε την έβδομη νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια.
Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 34 πόντους οδήγησε τους Γουίζαρντς στο σκοράρισμα, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει 19 πόντους, 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ (10ο φετινό triple-double) και τον Νταβίς Μπερτάνς 19 πόντους.
Για τους Τίμπεργουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Άντονι Έντουαρντς 21 πόντους.

Με κορυφαίο τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν, οι Σαν Αντόνιο Σπερς πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη, μετά την... καραντίνα τεσσάρων αγώνων, επικρατώντας 117-114 των Νιου Ορλινς Πέλικανς.
Πέντε παίκτες των Σπερς παραμένουν εκτός, λόγω πρωτόκολλου κοροναϊού, αλλά ο ΝτεΡόζαν ήταν εκεί και με 32 πόντους, 11 ασίστ και 1 λάθος οδήγησε τους Σπερς στην τελική επικράτηση.
Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 29 πόντους και ο Ζάιον Γουίλιαμσον 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Κλίβελαντ Καβαλίερς, που χρειάστηκαν την παράταση για να κάμψουν την αντίσταση των Σίξερς, επικρατώντας με 112-109 μέσα στη Φιλαδέλφεια.
Οι Καβαλίερς προηγήθηκαν με διαφορά έως και 13 πόντων, οι Σίξερς επέστρεψαν, αλλά, στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη ενέργεια και κατέγραψαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επί των αντιπάλων τους.
Ο Κόλιν Σέξτον με 28 πόντους και ο Ντάριους Γκάρλαντ με 25 πόντους οδήγησαν τους Καβαλίερς, με τον Τζάρετ Άλεν να προσθέτει 15 πόντους
Για τους Σίξερς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τομπάιας Χάρις, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 42 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μπεν Σίμονς 24 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Μπρούκλιν Νετς-Ντάλας Μάβερικς 98-115

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Ντένβερ Νάγκετς 96-126

Ορλάντο Μάτζικ-Γιούτα Τζαζ 109-124

Νιου Γιορκ Νικς-Ιντιάνα Πέισερς 110-107

Σαν Αντόνιο Σπερς-Νιου Ορλινς Πέλικανς 117-114

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 128-112

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 109-112 παράταση (92-92 κανονική διάρκεια)

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!