Με περίπατο η όγδοη σερί νίκη των Νετς (VIDEO)

Η ομάδα του Μπρούκλιν είχε σε κέφια το δίδυμο Ίρβινγκ-Χάρντεν και συνέχισε το νικηφόρο σερί- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, οι Μπρούκλιν Νετς έχουν το καλύτερο νικηφόρο σερί στο NBA, αφού μετράνε οκτώ νίκες, στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, μετά και το 129-92 επί των Ορλάντο Μάτζικ. Όλα τα παραπάνω, με τον Κέβιν Ντουράντ ανενεργό, λόγω υγειονομικού πρωτοκόλλου.
Στο ξεκίνημα, οι Μάτζικ ήταν καλύτεροι, κράτησαν τους αντιπάλους τους στους πέντε πόντους, στο πρώτο εξάλεπτο, και στο 12ο λεπτό ήταν μπροστά με 24-28. Από το δεύτερο 12λεπτο, οι Νετς ανέβασαν στροφές και διέλυσαν τους Μάτζικ. Ξεκίνησαν με επιμέρους 12-2, για το 44-38, ενώ ακολούθησε και ένα ακόμα επιμέρους, 19-2 αυτή τη φορά, για το 65-45 του ημιχρόνου. Η επανάληψη ήταν ακόμα καλύτερη για τους Νετς, με τη διαφορά να φτάνει τους 25 πόντους, 72-47, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ, δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, +40, πριν από το τελικό 129-92.
Ο Καϊρί Ίρβινγκ με 27 πόντους (11/18 σουτ) και 9 ασίστ ήταν ο καλύτερος παίκτης των Νετς. Ακολούθησαν, σε απόδοση, ο Τζέιμς Χάρντεν (20 πόντοι με 5/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο Λάντρι Σάμετ με 19 πόντους (5/9 τρίποντα).
Από τους Ορλάντο Μάτζικ, ξεχώρισε ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 28 πόντους (12/23 σουτ) και 12 ριμπάουντ.

Με Μπεν Σίμονς και Τζόελ Εμπίντ σε μεγάλα κέφια, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς νίκησαν 111-97 τους Ντάλας Μάβερικς.
Μετά το 23-22 της πρώτης περιόδου, στο δεύτερο 12λεπτο, οι Σίξερς ανέβασαν στροφές, το δίδυμο Σίμονς-Εμπίντ είχε 8/12 σουτ και 22 πόντους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν με +20, 57-37, πριν από το 59-43 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι Μάβερικς προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι, αλλά οι Σίξερς διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, 86-68 στο 36ο λεπτό, και 6:31 πριν το τέλος προηγήθηκαν και με +26, 102-76, με τους δυο προπονητές να βάζουν στο παρκέ τους παγκίτες για το τελικό 111-97.
Ο Τζόελ Εμπίντ έβαλε 23 πόντους (5/20 σουτ, 11/12 βολές) και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μπεν Σίμονς τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους (6/11 σουτ). Πολύ καλός και ο Σεθ Κάρι με 15 πόντους (6/9 σουτ, 3/3 τρίποντα).
Πρώτος σκόρερ των Ντάλας Μάβερικς ο Λούκα Ντόντσιτς με 19 πόντους.

Με "όπλο" την άμυνα, οι Μέμφις Γκρίζλις έδωσαν ένα καλό μάθημα στους Λος Άντζελες Κλίπερς, νικώντας τους με 122-94.
Στο πρώτο μέρος, οι Γκρίζλις πήραν πολλούς πόντους, μέσα από το "ζωγραφιστό" και, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, ήταν μπροστά με 61-53. Στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +17, 82-65, και, παρά την πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι, ήταν μπροστά με 89-75, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Κλίπερς μείωσαν σε 92-83, δέκα λεπτά πριν το φινάλε, αλλά, οι Γκρίζλις έκαναν επιμέρους 12-2, για το 104-85, "κλειδώνοντας" την επιστροφή στις νίκες, μετά από δυο σερί ήττες.
Ο Τάιους Τζόουνς ήρθε από τον πάγκο και έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του. Ο 24χρονος γκαρντ των Γκρίζλις έβαλε 20 πόντους με 9/11 σουτ και ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών. Ο Ντίλον Μπρουκς πρόσθεσε 19 πόντους (6/13 σουτ, 3/5 τρίποντα) στη νίκη των Γκρίζλις.
Ο Καουάι Λέοναρντ έβαλε 17 πόντους (6/14 σουτ) και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς, με τον Πολ Τζορτζ να περιορίζεται στους 13 πόντους (3/12 σουτ).

Οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς επιβλήθηκαν με 110-112 των Νάγκετς, μέσα στο Ντένβερ, έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι, συνεχίζοντας την ανοδική τους πορεία.
Οι Νάγκετς είχαν την ευκαιρία στο τέλος να πάρουν την νίκη ή να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αφού με το σκορ στο 110-112 πήραν την μπάλα έπειτα από άστοχο σουτ του Ραούλ Νέτο και έφυγαν στον αιφνιδιασμό σε κατάσταση 3 εναντίον 1. Με τον Τζαμάλ Μάρεϊ όμως να έχει την μπάλα, οι Φακούντο Καμπάτσο και Μάικλ Πόρτερ πήγαν αμφότεροι στην δεξιά γωνία, με τον Καναδό να βλέπει και τους δύο ελεύθερους και αντί να σουτάρει μόνος του, αποφάσισε να πασάρει στον Καμπάτσο, ο οποίος αστόχησε ακριβώς με την λήξη του αγώνα, στην χειρότερη δυνατή εκτέλεση αιφνιδιασμού.
Ο Μπράντλι Μπιλ με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ρούι Χατσιμούρα να προσθέτει 20 πόντους.
Για τους Νάγκετς, ο Μάρεϊ είχε 34 πόντους και ο Νίκολα Γιόκιτς 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με επιθετικό πλουραλισμό, οι Νιου Γιορκ Νικς νίκησαν 140-121 τους Σακραμέντο Κινγκς, φτάνοντας τις πέντε νίκες στα επτά τελευταία παιχνίδια.
Στο ημίχρονο, οι Νικς προηγήθηκαν 77-62, με όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν, πλην ενός, να πετυχαίνουν, τουλάχιστον, έναν πόντο. Στη τρίτη περίοδο, η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους, 88-70, στα 8:32 πριν το τέλος του 12λεπτου, με τους Κινγκς να βγάζουν αντίδραση και, με επιμέρους 24-13 να κατεβάζουν τη διαφορά, 101-94. Οι Νικς αντέδρασαν και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20, 121-101, με επιμέρους 20-7, βάζοντας τέλος στις, όποιες, ελπίδες των Κινγκς για ανατροπή.
Έξι παίκτες των Νιου Γιορκ Νικς τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιμάνουελ Κουίκλι, που ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 25 πόντους (5/10 σουτ, 3/6 τρίποντα, 12/12 βολές).
Ο Ντ'Άαρον Φοξ με 29 πόντους ξεχώρισε από τους Κινγκς.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Πέλικανς.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Ντάλας Μάβερικς 111-97

Μπρούκλιν Νετς-Ορλάντο Μάτζικ 129-92

Νιου Γιορκ Νικς-Σακραμέντο Κινγκς 140-121

Μέμφις Γκρίζλις-Λος Άντζελες Κλίπερς 122-94

Ντένβερ Νάγκετς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 110-112

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!