Χάρις και... νοκ άουτ οι Λέικερς (VIDEO)

Με καλάθι του 28χρονου φόργουορντ, οι Σίξερς έβαλαν τέλος στο αήττητο, εκτός έδρας, σερί των πρωταθλητών- Όλα τα αποτελέσματα

Η πρώτη, εκτός έδρας, ήττα, για φέτος, των Λος Άντζελες Λέικερς είναι γεγονός, αφού ο Τομπάιας Χάρις πλήγωσε τους πρωταθλητές, αφού με δικό του καλάθι, στα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς επικράτησαν 107-106, στο ντέρμπι των δυο ομάδων με το καλύτερο ρεκόρ.
Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, οι Σίξερς είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας να προηγηθούν και με +16, 34-18, στην πρώτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να... μαζεύουν τη διαφορά και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-51. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε, οι Σίξερς είχαν προβάδισμα 12 πόντων, 105-93, αλλά οι Λέικερς δεν τα παράτησαν. Έκαναν σερί 13-0, προηγήθηκαν 105-106, ωστόσο, ο Χάρις γλίτωσε τους Σίξερς από το... χαρακίρι, με το καλάθι που διαμόρφωσε το τελικό 107-106.
Ο Τζοέλ Εμπίντ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σίξερς, με τον Χάρις να προσθέτει 24 πόντους κια τον Μπεν Σίμονς 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.
Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 34 πόντους, ο Άντονι Ντέιβις 23 πόντους και ο Ντένις Σρούντερ 16 πόντους.

Στην Ατλάντα, οι Μπρούκλιν Νετς χρειάστηκαν την παράταση για να καταβάλλουν την αντίσταση των Χοκς, επικρατώντας με 132-128.
Ήταν ένα παιχνίδι όπου καμία από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε με διψήφια διαφορά. Στα 56.3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, ο Τζεφ Γκριν έδωσε προβάδισμα στους Νετς, 104-106, με τον Καμ Ρέντις να στέλνει το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας στα 28.6 δευτερόλεπτα, για λογαριασμό των Χοκς.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Νετς προηγήθηκαν 121-127, οι Χοκς μείωσαν σε 126-129, με τον Ντουράντ να κάνει λάθος στα 40 δευτερόλεπτα. Όμως, οι γηπεδούχοι απέτυχαν να ισοφαρίσουν, αφού το σουτ τριών πόντων του Χάντερ δεν βρήκε στόχο. Οι δυο βολές του Χάρντεν "κλείδωσαν" τη νίκη για τους Νετς.
Η τριάδα Ντουράντ (32 πόντοι)-Χάρντεν (31 πόντοι)-Ίρβινγκ (26 πόντοι) πέτυχε 89 πόντους.
Για τους Χοκς, ο Τρε Γιανγκ είχε 28 πόντους και 14 ασίστ, ο Καμ Ρέντις 24 πόντους και οι Τζον Κόλινς και ΝτιΆντρε Χάντερ από 21 πόντους.

Εκτός έδρας νίκη για την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, αφού επικράτησε 102-97 των Φίνιξ Σανς.
Οι Σανς ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν 32-17, στην πρώτη περίοδο, αλλά η Θάντερ απάντησε, με επιμέρους 28-10, πέρασε μπροστά, 42-45, με τη λήξη του ημιχρόνου, και στο τρίτο 12λεπτο πήρε διαφορά 13 πόντων, 46-59. Οι Σανς αντέδρασαν, ισοφάρισαν 71-71 και, στο φινάλε, με το σκορ στο 97-100, ο εκπληκτικός Κρις Πολ είχε air-ball, με τον Τζίλτζιους-Αλεξάντερ να σφραγίζει την νίκη της Θάντερ με δύο βολές.
Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Αλ Χόρφορντ είχαν από 21 πόντους, για λογαριασμό της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με τον Αλεξέι Ποκουσέβσκι να συνεισφέρει 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε 22 λεπτά συμμετοχής
Ο Πολ με 32 πόντους και ο Τζα Κράουντερ με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Σανς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Ντέβιν Μπούκερ.

Ούτε ο Λούκα Ντόντσιτς κατάφερε να σταματήσει τη φόρα των Τζαζ, με την ομάδα της Γιούτα να φτάνει σε 10η σερί νίκη, επικρατώντας 116-104 των Ντάλας Μάβερικς.
Οι Τζαζ ξέφυγαν με 32-19 στην πρώτη περίοδο και 69-48 στην δεύτερη και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, με το Ντάλας απλώς να μειώνει στο τέλος την έκταση της ήττας του.
Ο Τζόρνταν Κλάρκσον έβρισκε στόχο από παντού και με 31 πόντους ήταν ο καλύτερος παίκτης των Τζαζ, με τον Ρούντι Γκομπέρ να προσφέρει 29 πόντους και 20 ριμπάουντ.
Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 30 πόντους, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ 19 πόντους και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 18 πόντους.

Πέμπτη νίκη, στα πέντε τελευταία παιχνίδια, για τους Ντένβερ Νάγκετς, οι οποίοι 109-82 των Χιτ, μέσα στο Μαϊάμι.
Οι Νάγκετς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιναλίστ των περσινών τελικών. Ξέφυγαν με 12-26 στην πρώτη περίοδο και 33-58 στην δεύτερη και στην συνέχεια απλώς χαλάρωσαν και περίμεναν να τελειώσει η... αγγαρεία, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη. Κι ας φάνηκε να αγχώνονται στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου όταν το Μαϊάμι μείωσε σε 70-77, κάτι που οδήγησε σε ένα νέο ξέσπασμα του Ντένβερ και ένα επιμέρους σκορ 11-2 για να ξεφύγει με 72-88 και να ηρεμήσει.
Ο Νίκολα Γιόκιτς με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μάικλ Πόρτερ με 17 πόντους και ο Τζαμάικαλ Γκριν με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.
Για το Μαϊάμι, που πλέον έχει ρεκόρ 6-11, ο Κέντρικ Ναν είχε 17 πόντους και ο Μπαμ Αντεμπάγιο 15 πόντους.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς απώλεσαν διαφορά 15 πόντων, αλλά, στο τέλος, έφυγαν νικητές, επικρατώντας 110-106 των Μπόστον Σέλτικς.
Οι Σπερς ξέφυγαν με με 77-62 στην τρίτη περίοδο, αλλά οι Σέλτικς αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά, 82-84. Με το παιχνίδι όμως να γίνεται θρίλερ, αρκούσε ένα καλάθι του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν και ένα κλέψιμο και κάρφωμα του Ντεζούντε Μάρεϊ στο τελευταίο λεπτό για να ξεφύγουν οι Σπερς με 107-103, και να φτάσουν τελικά στην νίκη.
Ο ΝτεΡόζαν με 21 πόντους ήταν και ο πρώτος σκόρερ των Σπερς, με τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ να προσθέτει 20 πόντους και τον Κέλντον Τζόνσον 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Για τους Σέλτικς, που παρατάχθηκαν πλήρεις για πρώτη φορά φέτος, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 25 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν 24 πόντους.

Οι Νιου Ορλινς Πέλικανς νίκησαν 124-106 τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς, με το δίδυμο Ίνγκραμ-Γουίλιαμσον να βάζει 64 πόντους.
Οι Πέλικανς επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα, όταν προηγήθηκαν 35-18, και δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια.
Ίνγκραμ και Γουίλιαμσον έβαλαν από 32 πόντους, ο καθένας, και ήταν οι κορυφαίοι των Πέλικανς.
Απέναντί τους, είχαν τον Μπράντλεϊ Μπιλ, ο οποίος πάλευε μόνος του, βάζοντας 47 πόντους, για λογαριασμό των Ουίζαρντς.

Μετά από δυο συνεχόμενες ήττες, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επέστρεψαν στις επιτυχίες, νικώντας 122-107 τους Ντιτρόιτ Πίστονς.
Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Πίστονς στο +2, 54-56, με τους Καβαλίερς να παίρνουν, για τα καλά, το πάνω χέρι, όταν ο Γκάρλαντ, με τρίποντο, έκανε το 72-69, στο τρίτο 12λεπτο. Στη τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Κλίβελαντ προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 108-89, και "καθάρισε" το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη τα, συνολικά, 22 λάθη των Πίστονς, από τα οποία οι Καβαλίερς έβαλαν 30 πόντους.
Ο Κόλιν Σέξτον με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Αντρέ Ντράμοντ να συνεισφέρει με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ κόντρα στην παλιά του ομάδα.
Ο Τζέραμι Γκραντ ξεχώρισε από τους Πίστονς, με 26 πόντους.

Έχοντας περάσει πέντε ημέρες χωρίς αγώνες, λόγω κοροναϊού, οι Σακραμέντο Κινγκς εμφανίστηκαν ξεκούραστοι και επιβλήθηκαν 121-107 των Μάτζικ, μέσα στο Ορλάντο.
Οι Κινγκς μπήκαν πολύ δυνατά, προηγήθηκαν 9-20 στην πρώτη περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά στο +17, 48-65, λίγο πριν το ημίχρονο, που έληξε με σκορ 50-65. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μάτζικ δεν πλησίασαν πιο πολύ από τους 10 πόντους, οι Κινγκς προηγήθηκαν και με +22, 65-87, ξεκαθαρίζοντας, από νωρίς, ποιος θα είναι ο νικητής.
Ο Χάρισον Μπαρνς με 21 πόντους, 3/6 τρίποντα, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κινγκς, με τον Ρίτσον Χολμς να καταγράφει τρίτο, εφετινό, νταμπλ-νταμπλ (20 πόντοι+12 ριμπάουντ), ενώ "διπλός" ήταν και ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ, με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.
Όσο για τους Μάτζικ, είχαν για κορυφαίο τον Νίκολα Βούτσεβιτς, ο οποίος, σε 14ο ματς τη φετινή σεζόν, πετυχαίνει 20+ πόντους, αφού τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους.

Στη Σάρλοτ, ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε τριπλ-νταμπλ και οι Ιντιάνα Πέισερς έφυγαν νικητές, από την έδρα των Χόρνετς, 116-106.
Οι Πέισερς ξέφυγαν με 19-36 στην πρώτη περίοδο, δεν αγχώθηκαν όταν η Σάρλοτ μείωσε σε 55-59 στην δεύτερη και καθάρισαν το παιχνίδι με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο.
Ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να προσθέτει 25 πόντους και τον Σαμπόνις 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.
Για τους Χόρνετς, ο Τέρι Ροζίερ είχε 20 πόντους και ο Πι Τζέι Γουάσινγκτον 18 πόντους.

Ο Τζέιμς Γουάισμαν ήρθε από τον πάγκο, έκανε ρεκόρ καριέρας, με τους 25 πόντους που σημείωσε, και συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη 123-111 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επί των Μινεσότα Τίμπεργουλβς.
Οι Τίμπεργουλβς υπήρξαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, σκορ ημιχρόνου 58-51 για τους Γουόριορς, με την ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ να πατάει γκάζι στο τρίτο 12λεπτο, να ξεφεύγει με +20, 95-75, και να μετατρέπει, την τέταρτη περίοδο, σε τυπική διαδικασία.
Ο ρούκι Γουάισμαν είχε τη βοήθεια των Κέλι Ούμπρε (20 πόντοι), Άντριου Γουίγκινς (19 πόντοι) και Ντάμιον Λι (17 πόντοι), σε μια βραδιά που ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 16 πόντους με 6/17 σουτ.
Για τους Τίμπεργουλβς, που παρατάχθηκαν σε ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τους Καρλ-Άντονι Τάουνς και ΝτιΆντζελο Ράσελ, ο Μαλίκ Μπισλεϊ και ο Άντονι Έντουαρντς είχαν από 25 πόντους και ο Ναζ Ριντ 19 πόντους.

Το Μέμφις Γκρίζλις-Σικάγο Μπουλς αναβλήθηκε, λόγω κοροναϊού.

Διαβάστε εδώ πώς οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν νικηφόρα από την έδρα των Τορόντο Ράπτορς.