335 ΣΧΟΛΙΑ

Πήγαινε για θρίαμβο αλλά πλήρωσε ένα παιδικό λάθος

Άριστα διαβασμένη η ψυχωμένη ΑΕΚ του Χιμένεθ, προηγήθηκε δύο φορές με Σάκχοφ – Γαλανόπουλο μέσα στην Τούμπα, όμως την ώρα που είχε ελέγξει το παιχνίδι μετά το 1-2, δέχτηκε την ισοφάριση από ένα απίστευτο έμμεσο φάουλ που παραχώρησε ο Αθανασιάδης μέσα στην περιοχή του – Άνεμος ο Γκαρσία δεν τον κόβανε ούτε με... βαλέ, τρομερός ο Γαλανόπουλος πάτησε όλο το γήπεδο και είχε τέσσερις τελικές και ένα γκολ

SUPER LEAGUE – 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίντσιτς Σλάβκο (Σλοβενία)

Τσάμπα απώλεια, τσάμπα ισοπαλία στην Τούμπα. Μια αδράνεια στο πρώτο ημίχρονο σε στημένη μπάλα και ένα διπλό λάθος στην επανάληψη από Λάτσι – Αθανασιάδη, με τον δεύτερο να μπλοκάρει ενώ είχε τα περιθώρια να απομακρύνει με τα πόδια κάνοντας τραγικό λάθος και δίνοντας έμμεσο στον αντίπαλο, έφερε το 2-2 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ, είχε ένα εκρηκτικό πρώτο 25λεπτο στο ματς με τον Λιβάι Γκαρσία να οργιάζει σερβίροντας το 0-1 στον Σάκχοφ, ο αντίπαλος βρήκε απάντηση από στημένη μπάλα που θα μπορούσε να αποφευχθεί και αδράνεια της άμυνας, ενώ με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Γαλανόπουλος ήταν αυτός που έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ η οποία έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση και μάλιστα έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Λιβάγια για το 1-3 που θα τελείωνε τις ελπίδες του ΠΑΟΚ. Το λάθος που προαναφέραμε όμως με το κακό γύρισμα του Λάτσι και το τραγικό λάθος του Αθανασιάδη έφεραν το 2-2 από το έμμεσο του Βιεϊρίνια, σε ένα ντέρμπι που η ΑΕΚ μπορούσε να πάρει άνετα αλλά πλήρωσε δύο λάθη και δέχτηκε δύο γκολ από στημένα. Κορυφαίος του γηπέδου ο Γκαρσία που διέλυσε την πτέρυγα του ΠΑΟΚ, τρομερός ο Γαλανόπουλος που πάτησε όλο το γήπεδο και είχε τέσσερις τελικές και ένα γκολ.

Με 4-3-3 ξεκίνησε ο Μανόλο Χιμένεθ, με τον Λάτσι δίπλα στον Σβάρνα, τον Σιμόες κόφτη στον άξονα, τους Σάκχοφ-Γαλανόπουλο εσωτερικούς μέσους, τον Μάνταλο αριστερά, τον Γκαρσία δεξιά και τον Λιβάγια. Ήταν ένα πρώτο 45λεπτο στο οποίο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά, έβγαλε σωστή πίεση ψηλά και ελέγχοντας τον άξονα, έλεγξχε και ολόκληρο το παιχνίδι. Η Ένωση δημιούργησε στο 3’ τις προϋποθέσεις για να φτάσει σε μεγάλη ευκαιρία, όταν από λάθος του ΠΑΟΚ ο Σάκχοφ βγήκε στον άξονα με τη μπάλα στα πόδια αλλά δεν πάσαρε σωστά στον ολομόναχο Μάνταλο. Στο 11’ η ΑΕΚ απειλεί για πρώτη φορά με το απίθανο σουτ από πολύ μακριά του Λιβάγια, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μάρκο αγγίζει το γκολ με κεφαλιά. Η κιτρινόμαυρη υπεροχή αποφέρει καρπούς, εν τέλει, στο 18ο λεπτό, όταν ο Λιβάι Γκαρσία που είχε κάνει άνω-κάτω την άμυνα του ΠΑΟΚ, πέρασε για πλάκα τον Περέιρα, γύρισε παράλληλα και ο Σάκχοφ που είχε πατήσει περιοχή έκανε το 0-1. Η ΑΕΚ ήταν φανερό σε αυτό το διάστημα πως ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση, είχε επιβάλει τον ρυθμό της στο τερέν και με άνεση δημιουργούσε προβλήματα στον ΠΑΟΚ, όπως στην περίπτωση του 24’, όταν ο Μάνταλος γύρισε, ο Γαλανόπουλος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Από το 25’ και μετά ο ΠΑΟΚ ισορροπεί και εκμεταλλευόμενος κάποια εύκολα στημένα που του δίνει η ΑΕΚ παίρνει… θάρρος και μέτρα. Στο 26’ δημιουργεί την πρώτη του μεγάλη στιγμή, η οποία προέρχεται από λάθος του Μάνταλου, με τον Κρεμτσινκ να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ να πλασάρει, αλλά πάνω στη γραμμή τον Σβάρνα να σώζει βέβαιο γκολ. Οι παίκτες του Χιμένεθ μπορεί αμυντικά να είχαν θέμα, χάνοντας τη συγκέντρωση τους, στην επίθεση ωστόσο είχαν δημιουργία και έβρισκαν τρόπους να απειλούν, με την ανάπτυξη να έρχεται κυρίως από τα δεξιά με τον Γκαρσία. Ο οποίος και στο 34’ χόρεψε την άμυνα του ΠΑΟΚ, σέντραρε και ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με υπερένταση. Στο επόμενο λεπτό ο Γκαρσία σεντράρει και πάλι εξαιρετικά, ο Γαλανόπουλος μπαίνει στην πορεία, αλλά δεν καταφέρνει να σκοράρει. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (που οπισθοχωρεί) κάνει κάποια φθηνά λάθη και δίνει κάποια στημένα που θα μπορούσε να αποφύγει. Και εν τέλει, το πληρώνει. Στο 40ο λεπτό ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά με τον Αθανασιάδη να βγάζει με τα πόδια, αλλά ο Κρέσπο που βρέθηκε στην πορεία έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Χωρίς αλλαγή για την ΑΕΚ, αλλά με μια για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Λιβάι ανάγκασε με τα όργια του τον Γκαρσία να βγάλει τον Περέιρα και να βάλει τον Ροντρίγκο. Η Ένωση μπήκε με ένταση στην επανάληψη και με πρόθεση να πνίξει τον αντίπαλο στο κέντρο και τα κατάφερε με έντονο πρέσινγκ. Σαν αυτό που έκανε ο Γαλανόπουλος. Ο οποίος με πρέσινγκ κερδίζει την μπάλα από αριστερά, πασάρει στον Λόπες, εκείνος σεντράρει και ο Γαλανό που είχε μείνει ψηλά ξαναγίνεται κάτοχος (από κεφαλιά λάθος απομάκρυνση του Κρέσπο) και με πλασέ από κοντά γράφει το 1-2. Το γκολ τσεκαρίστηκε και από το VAR. Δύο λεπτά αργότερα μετά το 1-2, η Ένωση αγγίζει και τρίτο γκολ από καταπληκτικό μπάσιμο Γκαρσία και γύρισμα όπου ο Λιβάγια πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ ακολούθησαν κάποια “τσεκαρίσματα” από τον διαιτητή για μια πτώση του Ιγκανσον μέσα στην περιοχή όπου δεν υπάρχει κάτω και μια πιθανή κόκκινη στον Βιεϊρίνια για μαρκάρισμα στον Λιβάι, χωρίς εν τέλει να αποβάλει τον Πορτογάλο του ΠΑΟΚ, ακυρώνοντας παράλληλα μια εκτέλεση φάουλ της ΑΕΚ σε καλή θέση (δίνοντας κάρτα για χέρι στον Λιβάγια νωρίτερα) σε μια συνολικά περίεργη και… μπλεγμένη φάση. Στο 67’ δυστυχώς ήρθε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ αρχικά με το κακό γύρισμα του Λάτσι και ακολούθως με την κίνηση του Αθανασιάδη να μπλοκάρει ενώ είχε τα περιθώρια να απομακρύνει με τα πόδια, με τον Σλοβένο Μίντσιτς να δίνει έμμεσο. Με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με αυτόν τον τρόπο σε 2-2 με τον Βιεϊρίνια. Δυο λεπτά αργότερα ο Μανόλο Χιμένεθ προχώρησε σε διπλή αλλαγή, βγάζοντας τους Λιβάγια-Μάνταλο και βάζοντας Σιμάνσκι-Ανσαριφάρντ. Στο 76’ ο ΠΑΟΚ δημιουργεί επικίνδυνη φάση με παράλληλο γύρισμα του Τζόλη όπου προ του Ουάρντα ο Λάτσι ανέκοψε και απομάκρυνε στη συνέχεια ο Αθανασιάδης, ενώ ένα λεπτό μετά η ΑΕΚ απείλησε με κεφαλιά του Καρίμ άουτ με τον βοηθό να σηκώνει οφ-σάιντ αλλά να είναι οριακή η υπόδειξη. Τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Σάκχοφ βάζοντας τον Τάνκοβιτς, ενώ εκτός βγήκε και ο Λάτσι με πρόβλημα, με τον Τσιγκρίνσκι να περνά στη θέση του. Στα λεπτά που απέμεναν η ΑΕΚ όντας κουρασμένη και… πεσμένη ψυχολογικά μετά την ισοφάριση δεν μπόρεσε να απειλήσει με το 2-2 να μένει μέχρι το φινάλε.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ιγκανσον, Κρέσπο (83’ Βαρέλα), Περέιρα (46’ Ροντρίγκο), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα (86’ Μουργκ), Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Κρμέντσικ (83’ Σβιντέρσκι).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι (86’ λ.τρ. Τσιγκρίνσκι), Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ (87’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (71’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (96’ Ινσούα), Λιβάγια (71’ Ανσαριφάρντ).