103 ΣΧΟΛΙΑ

Αγκάλιασε την πρόκριση με Σιμάνσκι - Γκαρσία

Με κορυφαίο τον Πολωνό μέσο που κατάπιε χιλιόμετρα, αντιπάλους και άνοιξε νωρίς-νωρίς τον δρόμο για τη νίκη και τον Γκαρσία που «χτύπησε» στο τέλος, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης και περιμένει τη ρεβάνς για να σφραγίσει την παρουσία της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ – Α’ ΦΑΣΗ

ΑΕΚ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Με τον «σκύλο» Νταμιάν Σιμάνσκι να καταπίνει χιλιόμετρα, αντιπάλους και να ανοίγει το σκορ νωρίς-νωρίς και τον ζογκλέρ Λιβάι Γκαρσία να μπαίνει ως αλλαγή και να σκοράρει στο φινάλε με το τέλειο πλασέ, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ και είναι ουσιαστικά στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου αν και απομένει η ρεβάνς της Ριζούπολης. Η Ένωση με εκτεταμένο rotation, τον Ραντόνια στο δεξί άκρο που έδειξε ανέτοιμος ακόμα, τον ανίκητο και τρομερό (σε ακόμα ένα ματς) Λάτσι δίπλα στον Σβάρνα, τον Αλμπάνη στο ένα φτερό και τον Τάνκοβιτς στο άλλο, κατάφερε να ελέγξει απόλυτα την κατάσταση στο πρώτο μέρος και να ανοίξει το σκορ με το καλημέρα με τον Νταμιάν Σιμάνσκι, ο οποίος το πανηγύρισε έξαλλα, με τον Πολωνό να κάνεις συνολικά σούπερ ματς. Στην επανάληψη ο αντίπαλος οδήγησε με την ανοχή του διαιτητή το ματς στη δύναμη και στις σκληρές μάχες και η ΑΕΚ έχασε τη δημιουργικότητα της. Εν τέλει, η ομάδα βρήκε το δεύτερο γκολ που έψαχνε από την ασίστ του Μάνταλου και το άψογο τελείωμα του Γκαρσία, μια φάση που ξεκινά πάντως από το πως βγαίνει δυναμικά ο Λάτσι από την άμυνα του και το πως διώχνει, σημαδεύοντας τα αντίπαλα στόπερ. Ένας Λάτσι, που και σήμερα ήταν ανίκητος ψηλά και χαμηλά και ξεχώρισε μαζί φυσικά με τον Νταμιάν Σιμάνσι.

Με διάταξη 4-3-3, τον Ραντόνια στο δεξί άκρο, την τριάδα Σάκχοφ-Σιμάνσκι-Γαλανόπουλο στον άξονα, τον Τάνκοβιτς δεξιά στην επίθεση, τον Αλμπάνη αριστερά και τον Ολιβέιρα στην κορυφή ξεκίνησε ο Μανόλο Χιμένεθ. Σε ένα πρώτο 45λεπτο, στο οποίο η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο… γκάζι, πρέσαρε ψηλά τον αντίπαλο και με την τριάδα στα χαφ, επιχείρησε να πάρει τον έλεγχο στον νευραλγικό χώρο του άξονα και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό ελέγχοντας πλήρως το ματς. Η υπεροχή της Ένωσης απέφερε σχετικά γρήγορα καρπούς, αφού μόλις στο 7’ ήρθε το 1-0. Όλα ξεκίνησαν από τα πόδια του Σιμάνσκι ο οποίος μοίρασε όμορφα δεξιά στον Τάνκοβιτς, με τον Σουηδό να σεντράρει, τον Λόπες να κάνει το γύρισμα και τον Πολωνό που είχε ακολουθήσει τη φάση πατώντας περιοχή να κάνει σκοράρει με κοντινό πλασέ. Τρία λεπτά αργότερα ο αντίπαλος δημιουργεί τη μια και μοναδική επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Τσιντώτα, με μια φάση ωστόσο που δεν θα έπρεπε να μετρήσει καν, καθώς στο ξεκίνημα υπάρχει οφ-σάιντ που έχει χάσει ο επόπτης Κολλιάκο αν και είχε άριστη θέση για να δει τον παίκτη του Απόλλωνα που βρισκόταν ένα μέτρο εκτεθειμένος. Δεν σήκωσε το σημαία, η φάση εξελίχθηκε, ο Φατιόν πλάσαρε αλλά ευτυχώς ο Τσιντώτας είπε όχι. Σε περίπτωση που η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα, το γκολ θα μετρούσε, καθώς δεν υπάρχει VAR να σώσει τον επόπτη. Από εκεί και πέρα, αν εξαιρέσουμε αυτή τη φάση, το ματς είναι όλο ΑΕΚ. Με την ομάδα του Μανόλο να επιβάλει τον ρυθμό της, να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα και να είναι δημιουργική φτιάχνοντας παιχνίδι ήρεμα από πίσω με τον κορυφαίο του πρώτου μέρους Λάτσι αλλά και τους τρεις χαφ που έκανα εξαιρετική δουλειά και τον ορεξάτο Τάνκοβιτς. Η Ένωση άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 15’ όταν η μπάλα κυκλοφόρησε ωραία, ο Τάνκοβιτς έπαιξε κάθετα αλλά ο Ολιβέιρα άργησε να τελειώσει το τετ-α-τετ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η ΑΕΚ θα απειλήσει εκ νέου με διαγώνιο σουτ του Λόπες, ενώ και στο 33’ δημιουργούνται προυποθέσεις για το δεύτερο γκολ, αλλά στο σουτ που επιχείρησε ο Τάνκοβιτς η μπάλα έφυγε άουτ. Το φινάλε στο πρώτο μέρος, βρήκε την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0, χάρη στο γκολ του Νταμιάν Σιμάνσκι.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν οι κιτρινόμαυροι στην επανάληψη, αλλά με τη διάθεση που έδειξαν και στο πρώτο μέρος, για πίεση ψηλά και παιχνίδι έντασης σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο έλειψε η δημιουργία και η σωστή μεταβίβαση κυρίως στην τελική πάσα, με τον Χιμένεθ να προχωρά στο 55’ στις πρώτες του αλλαγές, βγάζοντας Τάνκοβιτς-Αλμπάνη και βάζοντας Λιβάγια και Μαχαίρα. Ο Κροάτης αμέσως έκανε αισθητή την παρουσία του κινούμενος είτε δεξιά είτε αριστερά, δημιουργώντας προβλήματα στους αμυντικούς του Απόλλωνα, χωρίς όμως η ΑΕΚ να δημιουργεί ουσιαστικές ευκαιρίες. Στο 65’ ο Χιμένεθ προχώρησε σε άλλες δύο αλλαγές, βγάζοντας και τους Γαλανόπουλο-Ολιβέιρα, βάζοντας Μάνταλο και Γκαρσία, με τον Πέτρο να πηγαίνει στο δέκα, ο Γκαρσία δεξιά, ο Μαχαίρας αριστερά και ο Λιβάγια στην κορυφή. Η Ένωση δημιουργεί επικίνδυνη φάση στο 70’ από μπάσιμο του Μάνταλου, ο οποίος γύρισε προς τον Λιβάγια αλλά ο Κάλισιρ απομάκρυνε τελευταία στιγμή, ενώ στο 79’ η ΑΕΚ αγγίζει το γκολ, όταν ο Γκαρσία σέντραρε εξαιρετικά αλλά ο Σάκχοφ με πλασέ από εξαιρετική θέση αστόχησε για λίγο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήγε πολύ στη δύναμη με τον Απόλλωνα να επιστρατεύει τα σκληρά μαρκαρίσματα υπό την ανοχή του διαιτητή για να περιορίσει τη δημιουργία της ΑΕΚ. Παρ’ όλα αυτά, η Ένωση κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ που έψαχνε στο 89’, με τον Λάτσι να κάνει την αρχική δουλειά, όταν βγήκε με δύναμη πάνω στη μπάλα απομακρύνοντας προς την άμυνα του Απόλλωνα, ο Λισγάρας δεν απομάκρυνε καλά, ο Μάνταλος κατέβασε, πάσαρε κάθετα στον Γκαρσία κι αυτός με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που που φέρνει την ΑΕΚ με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση…

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Γαλανόπουλος (65’ Μάνταλος), Σιμάνσκι (85’ Σιμόες), Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (55’ Λιβάγια), Αλμπάνης (55’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (65’ Λιβάι Γκαρσία).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρης, Χουχούμης, Λισγάρας, Μπεντινέλι (78’ Κραγιόπουλος), Βάρκας, Καλισίρ, Τσαμπούρης, Βιτλής (64’ Τσιλούλης), Καραγκούνης (64’ Μουνιέ), Φατιόν (46’ Σλίβκα), Κιτόκο (64’Λαγός).