3 ΣΧΟΛΙΑ

Λέστερ για τίτλο, Λάμπαρντ για… ταμείο ανεργίας (VIDEO)

Η Λέστερ κέρδισε την Τσέλσι με 2-0, βρέθηκε στην κορυφή κι έστειλε τον Φρανκ Λάμπαρντ προς το ταμείο ανεργίας

PREMIER LEAGUE-18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΣΤΕΡ-ΤΣΕΛΣΙ: 2-0

Γήπεδο: King Power Stadium

Η Λέστερ είναι άμεση διεκδικήτρια του τίτλου και το φωνάζει. Οι «αλεπούδες» κέρδισαν την Τσέλσι με 2-0 και βρέθηκε μόνη πρώτη, την ίδια ώρα που οι «μπλε» του Λονδίνου χάνουν την επαφή τους με την τετράδα.

Στο 6ο μόλις λεπτό μετά  από διώξιμο της άμυνας της Τσέλσι, ο Εντιντί με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τη Λέστερ ενώ στο 16’ το σουτ του Μάντισον από μακριά, τράνταξε το δοκάρι του Μεντί.

Στο 20’ ο Σμάιχελ έδιωξε σε κόρνερ υο σουτ του Τζέιμς από πλάγια δεξιά και από το κόρνερ ο Σίλβα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σμάιχελ έδιωξε και πάλι. Στο 26ο λεπτό ο Μεντί έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ μετά από σουτ του Ολμπράιτον και στο 32’ ο Πούλισικ έβγαλε ιδανικά δεξιά στον Χάντσον Οντόι, που έκανε με τη μία το πλασέ αλλά σημάδεψε το πλαϊνό δίχτυ.

Στο 34ο λεπτό ο Βάρντι βρέθηκε μόνος με τον Μεντί και προσπάθησε να του περάσει την μπάλα από πάνω, αλλά ο κίπερ της Τσέλσι βρήκε λίγο την μπάλα κι έδωσε τη δυνατότητα στον Ρίντιγκερ, να διώξει.

Στο 39ο λεπτό η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι, που μετά από χρήση του VAR έγινε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Μάουντ δεν εκτέλεσε σωστά και στην κόντρα ο Ολμπράιτον έκανε το γέμισμα από τον άξονα, η άμυνα της Τσέλσι κόλλησε και ο Μάντισον από κοντά πλάσαρε για το 2-0.

Στο 50ο λεπτό ο Ολμπράιτον σέντραρε από δεξιά και ο Τζάστιν πήρε μόνος του την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι αλλά αστόχησε για εκατοστά και στο 51΄μετά από κόρνερ ο Έιμπραχαμ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε.

Στο 55ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μάντισον για οφσάιντ, ενώ στο 57’ ο Βάρντι άνοιξε αριστερά στον Τίλεμανς που έκανε το σουτ και είδε τον Μεντί να σώζει με τα πόδια.

Στο 86ο λεπτό ο Ζιγές εκτέλεσε το φάουλ και ο Βέρνερ με προβολή σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ και στο 90+2' ο Σμάιχελ μπλόκαρε εύκολα το παλσέ του Ζιγές.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Έβανς, Τζάστιν, Καστάιν, Φοφανά, Τίλεμανς, Εντιντί, Ολμπράιτον (77’ Περέιρα), Μάντισον (76’ Αγιόθε Πέρεθ), Μπαρνς, Βάρντι (88’ Ιεανάτσο)

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τζέιμς, Ρίντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Τσίλγουελ, Κόβατσιτς, Χάβερτς (68’ Βέρνερ), Μάουντ, Χάντσον Οντόι (68’ Ζιγές), Πούλισικ, Έιμπραχαμ

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!