Θηρίο ο Ζάιον τσάκισε τους Κινγκς (VIDEOS)

Ο 20χρονος φόργουορντ των Πέλικανς ήταν εξαιρετικός, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη, απέναντι σε τρομερό Φοξ- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζάιον Ουίλιαμσον, οι Νιου Ορλινς Πέλικανς νίκησαν τους Κινγκς, μέσα στο Σακραμέντο, με 128-123.
Οι Πέλικανς έχτισαν μία μικρή διαφορά στην πρώτη περίοδο (25-34) και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 17 πόντους τόσο στα μέσα της δεύτερης (34-51) όσο και της τρίτης περιόδου (76-93), αλλά οι Κινγκς πλησίασαν, 94-97, στο τέλος της τρίτης περιόδου, κάνοντας το ματς... ροντέο. Στην τέταρτη περίοδο οι Πέλικανς ξέφυγαν ξανά με 100-110, ωστόσο οι Κινγκς απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 15-6 για να μειώσουν σε 115-116. Κάπου εκεί όμως ξέμειναν από δυνάμεις, με την ομάδα της Νέας Ορλεάνης να απαντάει με ένα σερί 6-0 για να ξεφύγει με 115-122, βάζοντας στο τέλος τις βολές που έπρεπε για να πάρει την νίκη.
Ο Ουίλιαμσον σταμάτησε στους 31 πόντους με 13/15 δίποντα και 5/5 βολές και οδήγησε εκ τους ασφαλούς την ομάδα του, κόντρα σε ένα Σακραμέντο που είδε να πηγαίνει στράφι η μυθική βραδιά του ΝτιΆρον Φοξ (43 πόντοι, 13 ασίστ).

Στο Ντένβερ, οι Γιούτα Τζαζ πέτυχαν πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 109-105 των Νάγκετς.
Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο που οι Τζαζ ξέφυγαν με 7-17 καμία ομάδα δεν πήρε ποτέ διψήφιο προβάδισμα. Κάπως έτσι, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι συνεχώς, με αποτέλεσμα το φινάλε να φτάνει στα όρια του θρίλερ.
Με τους Τζαζ να έχουν ξεφύγει με 95-103, οι Νάγκετς απάντησαν με ένα σερί 7-0 για να μειώσουν σε 102-103 με ένα λεπτό για το φινάλε. Ένα καλάθι του Μίτσελ όμως στην επόμενη φάση έκανε το σκορ 102-105, με το Ντένβερ στην συνέχεια να αστοχεί σε τρία σουτ στην ίδια επίθεση (ένα τρίποντο και ένα δίποντο ο Γιόκιτς και ενδιάμεσα ένα δίποντο ο Μόντε Μόρις), με τον Ρόις Ο'Νιλ με 2 βολές να κάνει το σκορ 102-107.
Κι αν ο Μάρεϊ μείωσε σε 105-107 με τρίποντο, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του Ντένβερ, ο Γκομπέρ με κάρφωμα στην τελευταία φάση έβαλε την υπογραφή του στο τελικό σκορ.
Ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 23 πόντους και ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 18 πόντους (αλλά 7/20 σουτ) ήταν η κορυφαίοι των Τζαζ, σε μία βραδιά που είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.
Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Τζαμάλ Μάρεϊ 30 πόντους (24 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο), ωστόσο, αφού κανένας άλλος παίκτης της ομάδας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Για πρώτη φορά, τη φετινή σεζόν, οι Λος Άντζελες Κλίπερς έφτασαν σε τέσσερις συνεχόμενες νίκες, μετά το 129-96 επί των Ιντιάνα Πέισερς.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Πέισερς υπήρξαν ανταγωνιστικοί, με τους Κλίπερς να προηγούνται 61-55 έπειτα από τις δυο πρώτες περιόδους. Στις αρχές του τρίτου 12λεπτου, οι Πέισερς έφτασαν σε απόσταση τριπόντου, αλλά, τότε, οι Κλίπερς έκαναν επιμέρους 37-14, η διαφορά πήγε στο +25, 100-75, και όλα είχαν κριθεί.
Έξι παίκτες των Κλίπερς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Πολ Τζορτζ, Μάρκους Μόρις και Λιουκ Κέναρντ να βάζουν από 20 πόντους ο καθένας.
Για τους Πέισερς, ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ είχε 23 πόντους και ο Ντομάντας Σαμπόνις 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Αναβλήθηκαν, λόγω κοροναϊού, τα παιχνίδια Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Κλίβελαντ Καβαλίερς και Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Φιλαδέλφεια Σίξερς

Διαβάστε εδώ πώς οι Νιου Γιορκ Νικς διέσυραν τους Μπόστον Σέλτικς.

Διαβάστε εδώ πώς οι Σικάγο Μπουλς νίκησαν τους Ντάλας Μάβερικς του «τριπλού» Ντόντσιτς.