Φοβερός και «τριπλός» ο Χάρντεν στο ντεμπούτο του (VIDEO)

Ο «Μούσιας», στην πρώτη του εμφάνιση, με τη φανέλα των Νετς, οδήγησε την ομάδα του Μπρούκλιν στη νίκη

Στο ντεμπούτο του, με τη φανέλα των Μπρούκλιν Νετς, ο Τζέιμς Χάρντεν οδήγησε την ομάδα στη νίκη, 122-115 τους Ορλάντο Μάτζικ, και, παράλληλα, έγραψε ιστορία. Συγκεκριμένα, έγινε ο πρώτος παίκτης, στην ιστορία του NBA, που σημειώνει τριπλ-νταμπλ στο ντεμπούτο του, έχοντας πετύχει 30 πόντους.
Οι Νετς ξέφυγαν με οκτώ (96-88) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως ο Τέρενς Ρος με διαδοχικά τρίποντα ισορρόπησε το ματς (98-96) την ώρα που τόσο ο Χάρντεν, όσο και ο Ντουράντ έμοιαζαν ασταμάτητοι. Αυτοί μετέτρεψαν το 98-96 στα 7:34 στο 117-107 στο 1:39, με τον Μπρους Μπράουν και Τζο Χάρις να προσφέρουν και αυτοί στο σκοράρισμα.
Ο Χάρντεν έκλεισε τη βραδιά με 32 πόντους από 5/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 13/15 βολές, 12 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά και 9 λάθη σε 40 λεπτά.
Όσο για τον Κέβιν Ντουράντ, έκλεισε τον αγώνα με 42 πόντους από 11/18 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ αλλά και 6 λάθη σε επίσης 40 λεπτά.
Κορυφαίος των Μάτζικ ήταν Νίκολα Βούτσεβιτς που, είχε 34 πόντους από 8/10 δίποντα και 6/12 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής, όντας ο πρώτος σέντερ στην ιστορία του ΝΒΑ με 30/10/5/5 και 5 τρίποντα.

Έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, οι Σαν Αντόνιο Σπερς επέστρεψαν στις επιτυχίες, επικρατώντας 103-91 των Χιούστον Ρόκετς.
Παρότι είχαν διαθέσιμους μόλις οκτώ παίκτες, οι Ρόκετς ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν δυο φορές με +10, και έκλεισαν το ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα, 50-53. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Σπερς με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά, 69-63, και πήγαν στη τελευταία περίοδο με +3, 75-72. Με 5:35 για το τέλος, το σκορ ήταν στο 90-85, με τους Σπερς να κάνουν σερί 10-0, για το 100-85 και να "καθαρίζουν" το ματς.
Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σπερς και τον ακολούθησε, σε απόδοση, ο Ντεζούντε Μάρεϊ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Για τους Ρόκετς, ο Μέισον Τζόουνς ξεκίνησε βασικός και πέτυχε ρεκόρ καριέρας, σημειώνοντας 24 πόντους, όσους και ο Κρίστιαν Γουντ. Στους 21 πόντους, με 4/7 τρίποντα, σταμάτησε ο Μπεν ΜακΛέμορ, ενώ κανείς άλλος παίκτης των Ρόκετς δεν πέτυχε πάνω από 7 πόντους.

Η ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στο NBA, μέχρι στιγμής, οι Ντιτρόιτ Πίστονς, πήγαν στο Μαϊάμι και νίκησαν 120-100 τους Χιτ.
Μετά το 56-52 του ημιχρόνου, οι Πίστονς πέρασαν μπροστά, 75-90, χάρη σε επιμέρους 38-19. Πρόκειται για το μεγαλύτερο σκορ, σε 12λεπτο, που πετυχαίνει η ομάδα του Ντιτρόιτ, μετά από τον Απρίλιο του 2019. Έτσι λοιπόν, μετά από μια εξαιρετική τρίτη περίοδο, οι Πίστονς πήραν τα ηνία του αγώνα, έφτασαν να προηγηθούν και με +23, 95-118, πριν από το τελικό 100-120.
Ο Τζέραμι Γκραντ με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πίστονς, με τον Ντέρικ Ρόουζ να έρχεται από τον πάγκο και να βάζει 23 πόντους.
Για τους Μαϊάμι Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ και ο Άιβερι Μπράντλεϊ αναρρώνουν από κοροναϊό, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να είναι ο καλύτερός τους παίκτης, με 28 πόντους.

Στην επιστροφή του στη δράση, μετά από οκτώ παιχνίδια, ο Ζα Μοράντ οδήγησε τους Μέμφις Γκρίζλις στη νίκη, 106-104 τους Φιλαδέλφεια Σίξερς.
Στο πρώτο ημίχρονο, καμία από τις δυο ομάδες δεν προηγήθηκε με πάνω από 6 πόντους και, έπειτα από τις δυο πρώτες περιόδους, το σκορ ήταν 60-54. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Γκρίζλις πήραν διψήφια διαφορά έως και 12 πόντων, 88-76. Οι Σίξερς επιχείρησαν τη μεγάλη ανατροπή, στη τελευταία περίοδο, και, αφού μείωσαν σε 100-96, στα 5:29 πριν το τέλος, έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 105-104, με έξι αναπάντητους πόντους, στο 1:25. Αλλά, οι Σίξερς μιμήθηκαν τους Γκρίζλις, σε λάθη και άστοχα σουτ, μέχρι ο Μοράντ να βάλει τη μια βολή στα 5.1 δευτερόλεπτα, που διαμόρφωσε το τελικό 106-104, αφού, στην εκπνοή, το σουτ τριών πόντων του Μάξεϊ δεν βρήκε στόχο.
Έχοντας ξεπεράσει τον τραυματισμό στον αστράγαλο, ο Μοράντ έβαλε 17 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ των Γκρίζλις, με τον ρούκι Ξαβιέρ Τίλμαν να προσθέτει 15 πόντους.
Ο Σέικ Μίλτον ήρθε από τον πάγκο, έβαλε 31 πόντους και ήταν ο κορυφαίος των Σίξερς, με τον Τομπάιας Χάρις να βάζει 21 πόντους.

Για δεύτερη φορά, την εφετινή σεζόν, οι Τορόντο Ράπτορς νίκησαν τους Σάρλοτ Χόρνετς, επικρατώντας, αυτή τη φορά, με 116-113.
Η ομάδα του Τορόντο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παρόλο που η Σάρλοτ πήγε κάποια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο να ξεφύγει, ο Κάιλ Λόουρι ήταν εκεί έτσι ώστε να ισορροπήσει τα πράγματα.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος και παρότι ο Τέρι Ροζίερ είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αυτό δεν έγινε ποτέ, καθώς ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ που πήρε, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 113-116.
Για τους νικητές, ο Νόρμαλ Πάουελ σκόραρε 24 πόντους, ενώ μεγάλη ήταν και η βοήθεια του Κρις Μπουσέρ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ. Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Γκόρντον Χέιγουορντ έβαλε 25, ενώ ο Τέρι Ροζίερ ο οποίος ήταν και ο μοιραίος όπως αποδείχθηκε, σκόραρε 24, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ.

Με σούπερ Ντέμιαν Λίλαρντ, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς επιβλήθηκαν 112-106 των Ατλάντα Χοκς.
Το παιχνίδι ήταν από τα πρώτα κιόλας λεπτά ντέρμπι, με την ομάδα των Χοκς, έπειτα από τρίποντο του Τρέι Γιανγκ, να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά, λίγο πριν το ημίχρονο, αυτή των επτά πόντους (43-36).
Από εκεί και πέρα, οι Μπλέιζερς με μπροστάρη τους Λίλαρντ, ΜακΚόλουμ και Τρεντ Τζούνιορ, έφεραν το ματς στα ίσια και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο στους 86 πόντους. Στο τέταρτο 12λεπτο, μέχρι και το τελευταίο 5λεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι τη στιγμή που οι Τρεντ Τζούνιορ και Ντέμιαν Λίλαρντ, αποφάσισαν να τελειώσουν το ματς. Έτσι με σερί τρίποντα, ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους, δίνοντας ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του Πόρτλαντ. Οι Χοκς πήγαν να επιστρέψουν στα τελευταία δευτερόλεπτα με κρίσιμα καλάθια του Γιανγκ, όμως ένα επιθετικό φάουλ του Τρέι στα 16" για το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν 106-108, έκρινε τον αγώνα.
Ο Λίλαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 36 πόντους, με 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, και 10/23 σουτ.
Ο Τράε Γιανγκ με 26 πόντους ξεχώρισε από τους Ατλάντα Χοκς.

Αναβλήθηκε, λόγω κοροναϊού, το Φίνιξ Σανς-Ιντιάνα Πέισερς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Τορόντο Ράπτορς-Σάρλοτ Χόρνετς 116-113

Μέμφις Γκρίζλις-Φιλαδέλφεια Σίξερς 106-104

Σαν Αντόνιο Σπερς-Χιούστον Ρόκετς 103-91

Μαϊάμι Χιτ-Ντιτρόιτ Πίστονς 100-120

Μπρούκλιν Νετς-Ορλάντο Μάτζικ 122-115

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Ατλάντα Χοκς 112-106

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!