Έγραψαν ιστορία οι Λέικερς στην Οκλαχόμα (VIDEO)

Οι πρωταθλητές σημείωσαν ρεκόρ, σε εκτός έδρας νίκες, με την επικράτηση επί της Θάντερ- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στην Οκλαχόμα, οι Λος Άντζελες Λέικερς κατάφεραν κάτι μοναδικό, στην ιστορία τους. Πέτυχαν έβδομη συνεχόμενη νίκη μακριά από την έδρα τους, επικρατώντας, εύκολα, 128-99 της Θάντερ.
Μετά το 21-30 του 12ου λεπτού, οι πρωταθλητές ανέβασαν στροφές, στο δεύτερο 12λεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτιναχτεί στο +24, 32-56 στα 4 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να μειώνουν για το 46-58 της ανάπαυλας. Στη τρίτη περίοδο, ο Λεμπρόν πέτυχε εννέα πόντους, μέσα σε 66 δευτερόλεπτα, για το 50-76, με τη Θάντερ να μην προηγείται σε κανένα σημείο του αγώνα και τους Λέικερς να προηγούνται και με +31, 97-128, δευτερόλεπτα πριν από το τελικό 99-128.
Με 26 πόντους, ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος των Λέικερς, με τον Μόντρεζλ Χάρελ να προσθέτει 21 πόντους και τον Άντονι Ντέιβις να συνεισφέρει με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.
Καλύτερος παίκτης της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ο Σάι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ με 17 πόντους.

Το δίδυμο Ντόντσιτς-Πορζίνγκις είναι και πάλι εδώ, με τους Ντάλας Μάβερικς να περνάνε νικηφόρα, από τη Σάρλοτ, 104-93.
Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις επέστρεψε στη δράση, μετά τον τραυματισμό στο γόνατο, και έβαλε 16 πόντους. Το παιχνίδι κρίθηκε αρκετά νωρίς. Από την πρώτη περίοδο για την ακρίβεια, αφού η ομάδα του Ντάλας ξέφυγε με 16-32 και έκτοτε είχε σταθερά τον έλεγχο, με την Σάρλοτ να μην καταφέρνει ποτέ να φανεί απειλητική.
Ο Λούκα Ντόντσιτς με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ έδειξε τον δρόμο για τους Μαβς, με τον Τιμ Χάρνταγουεϊ να προσθέτει 18 πόντους.
Για τους Χόρνετς, ο Τέρι Ροζίερ είχε 18 πόντους και οι Γκόρντον Χέιγουορντ και Πι Τζέι Γουάσινγκτον από 16 πόντους.

Στη σκιά της μετακίνησης του Τζέιμς Χάρντεν στους Νετς, η ομάδα του Μπρούκλιν νίκησε, εκτός έδρας, 116-109 τους Νικς.
Οι Νετς ξέφυγαν με 45-61 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 15-2 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω κι ας προσπάθησαν οι Νικς να το κάνουν ντέρμπι στο τέλος.
Για πρώτη φορά, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στο γόνατο, ο Κέβιν Ντουράντ έπαιξε σε συνεχόμενα παιχνίδια και, σε 30 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 26 πόντους, όντας ο κορυφαίος των νικητών.
Για τους Νικς, ο Τζούλιους Ραντλ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι μία όαση έχοντας 30 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Αρ Τζέι Μπάρετ να προσθέτει 20 πόντους και τον Ιμάνουελ Κουίκλι 19 πόντους.

Με τον Ντέμιεν Λίλαρντ να σταματάει στους 40 πόντους, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς επέστρεψαν από το -20 και νίκησαν 132-126 τους Κινγκς, μέσα στο Σακραμέντο.
Οι Κινγκς ξέφυγαν με 58-38 στην δεύτερη περίοδο, αλλά είδαν τους Μπλέιζερς να μειώνουν σε 68-65 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με 94-75 στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι με τρομερή αντεπίθεση πέρασαν μπροστά με 105-107 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και από ένα σημείο και μετά... έσκασαν. Δεν άντεξαν στην ενέργεια του Πόρτλαντ και ηττήθηκε, αφού σε ένα παιχνίδι που θα πήγαινε σε υψηλό σκορ ήταν δεδομένο ότι οι Μπλέιζερς θα είχαν το πάνω χέρι.
Ο ΝτιΆρον Φοξ με 29 πόντους και ο Μπάντι Χιλντ με 28 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Κινγκς, με τους Ταϊρίς Χαλιμπούρτον και Ρισόν Χολμς να προσθέτουν από 17 πόντους.

Το δίδυμο Λέοναρντ-Τζορτζ πέτυχε 55 πόντους και οι Λος Άντζελες Κλίπερς νίκησαν 111-106 τους Νιου Ορλινς Πέλικανς.
Οι Κλίπερς ξέφυγαν με 61-43 στο τέλος της δεύτερης περιόδου και έκτοτε κρατούσαν σε μία... διακριτική απόσταση τους Πέλικανς, οι οποίοι πάλεψαν για την ανατροπή, πλησίασαν αρκετές φορές στο σκορ, αλλά στο τέλος τους έλειπε η απαραίτητη ποιότητα για να κάνουν το κάτι παραπάνω.
Ο Καουάι Λέοναρντ με 28 πόντους και ο Πολ Τζορτζ με 27 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που πλέον έχουν ρεκόρ 8-4.
Για τους Πέλικανς, ο Νίκειλ Αλεξάντερ-Γουόκερ είχε βραδιά καριέρας με 37 πόντους, με τον Μπράντον Ίνγκραμ να προσθέτει 22 πόντους με 8/19 σουτ.

Με νταμπλ-νταμπλ του Γιόνας Βαλαντσιούνας, οι Μέμφις Γκρίζλις νίκησαν 118-107 τους Τίμπεργουλβς, μέσα στη Μινεσότα.
Οι Γκρίζλις έδειξαν ξανά ότι έχουν χαρακτήρα, ανέτρεψαν, μέσα σε μερικά λεπτά, το -12 (92-80), στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, περνώντας μπροστά με 92-94 χάρη σε σερί 14-0 και έκτοτε κυριάρχησαν στο παρκέ, φτάνοντας στην νίκη χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 38-17 στην τέταρτη περίοδο.
Ο Βαλαντσιούνας με 24 πόντους και 16 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γκρέισον Άλεν να προσθέτει 20 πόντους και τον Μπράντον Κλαρκ 19 πόντους.
Για τους Γουβλς, ο Μαλίκ Μπίσλεί είχε 28 πόντους και οι Τάουνς και ΝτιΆντζελο Ράσελ από 25 πόντους.

Αναβλήθηκαν, λόγω κοροναϊού τα παιχνίδια Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Γιούτα Τζαζ, Μπόστον Σέλτικς-Ορλάντο Μάτζικ και Φίνιξ Σανς-Ατλάντα Χοκς

Διαβάστε εδώ για την επικράτηση των Μιλγουόκι Μπακς, μέσα στο Ντιτρόιτ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει τριπλ-νταμπλ.

Τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν, τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Σάρλοτ Χόρνετς-Ντάλας Μάβερικς 93-104

Νιου Γιορκ Νικς-Μπρούκλιν Νετς 109-116

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Μέμφις Γκρίζλις 107-118

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Λος Άντζελες Λέικερς 99-128

Λος Άντζελες Κλίπερς-Νιου Ορλινς Πέλικανς 111-106

Σακραμέντο Κινγκς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 126-132

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!