Η ΑΕΚ χτυπούσε στο φινάλε με Αλεξόπουλο (VIDEO)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2005: ΑΕΚ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 2-1

Η επικράτηση της ΑΕΚ με 2-1 επί του ΠΑΟΚ, στα πλαίσια της σεζόν 2005-06, ήταν μια νίκη που ήρθε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με μια κεφαλιά του Αλεξάντρε Σοάρες και αποτέλεσε την αρχή σε μία σειρά απανωτών νικών στο φινάλε των αγώνων για την Ένωση που ως «θύματα» είχε τον ΠΑΟΚ Απόλλων Καλαμαριάς και τον Ατρόμητο.

Το 2-1 επί της Καλαμαριάς έλαβε χώρα σαν σήμερα πριν από 15 χρόνια (17/12/2005) στο άδειο (λόγω τιμωρίας της ΑΕΚ για τα επεισόδια των οπαδών της σε προηγούμενο αγώνα στη Λιβαδειά) ΟΑΚΑ και ήταν η 9η νίκη στη σειρά για την ΑΕΚ του Φερνάντο Σάντος. Σκόρερ της σπουδαίας νίκης ήταν ο κεντρικός αμυντικός της Ένωσης Γιώργος Αλεξόπουλος, ο οποίος εκείνη την εποχή ζούσε την καλύτερη περίοδο της καριέρας του. Δυστυχώς, ένας σοβαρός τραυματισμός θα γινόταν αιτία να μείνει πολύ πίσω και ουσιαστικά να τελειώσει η καριέρα του σε υψηλό επίπεδο.

Ήταν ένας αγώνας που… κρατούσε για το τέλος τις μεγάλες συγκινήσεις. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 78’ με τον Νίκο Λυμπερόπουλο, αλλά η Καλαμαριά ισοφάρισε στο 80΄με τον Δημήτρη Ορφανό και απειλούσε το σερί νικών της ΑΕΚ με διακοπή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πίεσε και έχασε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ και τελικά η λύτρωση ήρθε από τον Αλεξόπουλο.

Ο Ζούλιο Σέζαρ εκτέλεσε κόρνερ και ο «Αλεξό» πήρε… παραμάζωμα συμπαίκτες και αντιπάλους, για να στείλει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα. Ακόμα και σε ένα άδειο ΟΑΚΑ με έναν αντίπαλο που αποδείχθηκε πολύ δύσκολος, η ΑΕΚ είχε βρει και πάλι τον τρόπο να πάρει αυτό που ήθελε και άξιζε.

H  σύνθεση της ΑΕΚ: Σορεντίνο, Τσιρίλο, Αλεξόπουλος, Δέλλας (46’ Μάλμπασα) Γεωργέας, Σαπάνης (67’ Βενγκλίνσκι) Κατσουράνης, Λάκης (46’ Ζούλιο Σέζαρ) Β. Ίβιτς, Σοάρες, Λυμπερόπουλος

Στις 17 Δεκεμβρίου

17/12/33 ΑΕΚ-Απόλλων 1-1 (Πρωτάθλημα Αθηνών)

17/12/39 ΑΕΚ-Απόλλων 3-0 (Πρωτάθλημα Αθηνών –μαθηματική εξασφάλιση του πρώτου αθηναϊκού τίτλου της ΑΕΚ με 13 νίκες και μόνο μία ισοπαλία!)

17/12/50 Απόλλων-ΑΕΚ 0-2 (Πρωτάθλημα Αθηνών –δύο γκολ του Παναγιώτη Πατάκα έδωσαν τη νίκη)

17/12/67 ΑΕΚ-Εθνικός 2-3 (Α’ Εθνική -μία από τις αρκετές απρόσμενες ήττες της σεζόν, οι οποίες όμως δεν ανέκοψαν την πορεία προς τον τίτλο)

17/12/72 Παναθηναϊκός-AEK 3-1 (Α’ Εθνική -χατ τρικ Αντωνιάδη και το γκολ της ΑΕΚ ο Δανδέλης)

17/12/78 ΑΕΚ-Καστοριά 2-1 (Α’ Εθνική –λύτρωση στο 81’ με γκολ του Γιάννη Μουσούρη)

17/12/86 Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-0 (Κύπελλο Ελλάδας -αποκλεισμός της ΑΕΚ στη φάση των 32 με γκολ του Αγγλου Γκάρι Οουεν στην παράταση)

17/12/89 Παναθηναϊκός-AEK 0-0 (Α’ Εθνική -μετριότατο σε θέαμα ντέρμπι στο ντεμπούτο του Κριστόφ Βαζέχα στο ελληνικό πρωτάθλημα)

17/12/95 Λάρισα-ΑΕΚ 1-0 (Α’ Εθνική -ήττα σοκ της φορμαρισμένης και πρωτοπόρου ΑΕΚ από την ουραγό ΑΕΛ και άσχημος τραυματισμός του νεοαποκτηθέντα Μαλαδένη από μαρκάρισμα του Γκουζιώτη)

17/12/06 ΑΕΚ-Πανιώνιος 4-0 (Α’ Εθνική -ρεσιτάλ μπάλας από την ΑΕΚ του Φερέρ και όγδοη νίκη στη σειρά)

17/12/2009 Μπενφίκα-ΑΕΚ 2-1 (Γιουρόπα Λιγκ -αδιάφορο ματς τελευταίας αγωνιστικής ομίλων με δύο γκολ του Ντι Μαρία και ένα του Μπλάνκο)

17/12/2014 ΑΕΚ-Φωστήρας 4-0 (FootballLeague)

17/12/2015 Λάρισα - ΑΕΚ 0-5 (Κύπελλο Ελλάδας, τελευταία αγωνιστική ομίλων)