Άλωσε το Μπιλμπάο η Θέλτα

Τεράστια νίκη για τη Θέλτα που πέρασε με 0-2 από το «San Mamés» απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη

LA LIGA - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΘΕΛΤΑ: 0-2

Γήπεδο: Estadio San Mamés

Τεράστια νίκη για τη Θέλτα που πέρασε με 0-2 από το «San Mamés» απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη. Τραγικό πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες καλές στιγμές μένοντας φυσικά χωρίς γκολ. Επιθετικός μονόλογος των Γαλιθιάνων το δεύτερο μέρος, με την απογοητευτική Μπιλμπάο να τελειώνει το παιχνίδι χωρίς τελική εντός εστίας.

Η Θέλτα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με σουτ του Σάντι Μίνα από πλάγια θέση που απέκρουσε ο Ουνάι Σιμόν, ενώ στο 18' σουτ του Ολάθα από πλάγια θέση που πέρασε λίγο έξω. Στο 22' η Μπιλμπάο απείλησε με μακρινό σουτ του Βέσγα που πέρασε λίγο έξω.

Η Μπιλμπάο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με σουτ του Μπερενγκέρ από πλάγια θέση που πέρασε λίγο έξω. Στο 56' η Θέλτα απείλησε με μακρινό σουτ του Ολάθα που πέρασε λίγο έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αραούχο έβγαλε σέντρα για τον Τάπια που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ουνάι Σιμόν απέκρουσε. Στο 61' οι Γαλιθιάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντένις Σουάρεθ να βγάζει σέντρα, τον Σάντι Μίνα να παίρνει την κεφαλιά γυρίζοντας την μπάλα για τον Ούγκο Μάγιο που από κοντά έκανε το 0-1. Στο 78' η Θέλτα τελείωσε το παιχνίδι με τον Ουνάι Σιμόν να κάνει τραγικό λάθος δίνοντας την μπάλα στον Μπράιθ Μέντεθ που πέρασε για τον Ιάγο Άσπας κι αυτός από κοντά έκανε το 0-2.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ουνάι Σιμόν, Ουνάι Νούνιεθ, Κάπα, Γεράι, Γιούρι (45' Βαλενθιάγα), Βέσγα, Βενθεδόρ (62' Ουνάι Λόπεθ), Μπερενγκέρ, Μουνιαΐν (79' Μορκίγιο), Βιγιαλίμπρε (62' Ραούλ Γκαρθία), Ινιάκι (79' Σάνσετ)

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Αραούχο, Ολάθα, Μουρίγιο, Μάγιο, Μπράιθ Μέντεθ, Νολίτο (71' Αϊντόο), Τάπια, Ντένις Σουάρεθ, Ιάγο Άσπας (88' Μπέλτραν), Σάντι Μίνα

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)