Νίκη-θρίλερ στην Πόλη και περιμένει η Λειψία

Οι Γερμανοί κέρδισαν με 4-3 μέσα στην έδρα της Μπασακσεχίρ και βρίσκεται στην αναμονή για το ντέρμπι της Γιουνάιτεντ με την Παρί

CHAMPIONS LEAGUE-8ος ΟΜΙΛΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ-ΛΕΙΨΙΑ: 3-4

Γήπεδο: Başakşehir Fatih Terim Stadyumu

Η Λειψία κέρδισε με 4-3 στην έδρα της Μπασακσεχίρ μετά από ένα φοβερό παιχνίδι και περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι στο «Ολντ Τράφορντ» για να «ζυγίσει» τις ελπίδες της για πρόκριση. Οι Γερμανοί κλείδωσαν την 3η θέση οριστικά αλλά διατηρούν και πολλές ελπίδες πρόκρισης στους «16» του Champions League.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Μουκιελέ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Φόρζμπεργκ κοντρόλαρε στο ύψος του πέναλτι αλλά πλάσαρε άστοχα και στο 4’ μετά από κόρνερ ο Μουκιελέ πήρε την κεφαλιά και ο Γκιουνόκ έσωσε εντυπωσιακά. Η Λειψία είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 12’ ο Φόρζμπεργκ εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Πόουλσεν πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Μπασακσεχίρ και πλάσαρε όμορφα αλλά ο Γκιουνόκ είπε και πάλι όχι.

Στο 14’ ο Καχβετσί γύρισε κι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά αστόχησε, ενώ στο 19’ ο Φόρζμπεργκ έκανε νέα ενέργεια από δεξιά, πάτησε περιοχή αλλά την τελευταία στιγμή κόπηκε από τον Μπολινζολί.

Στο 24ο λεπτό μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στο πέναλτι στον Αϊνταρά, που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω σε συμπαίκτη του κι ενώ κατευθυνόταν προς την εστία του Γκιουνόκ.

Και τελικά στο 26ο λεπτό, ο Ζάμπιτσερ κέρδισε πέτρα, έκανε και το σουτ από μακριά με την μπάλα να βρίσκει στον Σκρτελ και στον Πόουλσεν και να καταλήγει στα δίχτυα του Γκιουνόκ για το 0-1.

Στο 30ο λεπτό ο Ανχελίνιο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μουκιελέ σούταρε από το πέναλτι, αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στους αμυντικούς των Τούρκων.

Στο 37ο λεπτό ο Μπα κατέβασε στην περιοχή και από πλάγια δεξιά έκανε το σουτ αλλά ο Γκουλάστσι έσωσε εντυπωσιακά και στο 43’ ο Φόρζμπεργκ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μουκιελέ πλάσαρε από το πέναλτι για το 0-2.

Όμως στο 45+3’ ο Βίστσα εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα και ο Καχβετσί με φοβερό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, μείωσε σε 1-2.

Στο 51’ η κεφαλιά του Επουρεάνου πέρασε λίγο έξω και στην κόντρα ο Πόουλσεν πλάσαρε στα σώματα ενώ στο 55’ ο Τσαντλι έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Βίστσα σε κενό τέρμα, πλάσαρε άστοχα από πλάγια θέση.

Στο 60ο λεπτό ο Ανχελίνιο κατέβασε πανέμορφα στα αριστερά κι έκανε το σουτ με τη μία αλλά ο Γκιουνόκ ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε και στο 61’ ο Μουκιελέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Φόρζμπεργκ κατάφερε να αστοχήσει με πλασέ από τη μικρή περιοχή.

Στο 64’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Βίστσα για οφσάιντ και στο 66’ ο Ανχελίνιο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Όλμο άδειασε με τη μία τον Πονκ και με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-3.

Όμως στο 72ο λεπτό ο Καχβετσί βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με πανέμορφο αριστερό σουτ μείωσε σε 2-3. Στο 79’ ο Πόουλσεν έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα βρήκε και στον Τούρκου και κατέληξε στο δοκάρι και στο 85’ ο Καχβετσί με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-3.

Στο 90ο λεπτό ο Ζάμπιτσερ εκτέλεσε από πλάγια αριστερά το φάουλ, ο Γκιουνόκ έδιωξε με τις γροθιές, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Σέρλοθ και κατέληξε στο δοκάρι και στο 90+2’ ο Σέρλοθ βρήκε χώρος έξω από την περιοχή και με όμορφο σουτ έκανε το 3-4.

Με τη σέντρα ο Γκουλάστσι έκανε λάθος μετά από γέμισα από αριστερά από τον Τσαντλί αλλά ο Ανχελίνιο πρόλαβε σωτήρια τον Κριβελί.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γκιουνόκ, Ράφαελ, Οζκάν (46’ Τεκντεμίρ), Γκούλμπραντσεν (84’ Κριβελί), Σκρτελ (46’ Επουρεάνου), Μπολινζολί (36’ Τσαντλί), Τούρουτς, Πονκ, Βίστσα (64’ Τζιουλιάνο), Καχβετσί, Μπα

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Ανχελίνιο, Ουπαμεκανό, Μουκιελέ, Κονατέ, Αϊνταρά (90+4’ Αϊνταρα), Φόρζμπεργκ (64’ Σέρλοθ), Καμπλ (46’ Άνταμς), Όλμο (87’ Κλάιφερτ), Ζάμπιτσερ, Πόουλσεν

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!
(21+ | Παίξε Υπεύθυνα)

30/08 - 20:07
Ομάδες – μύθοι έρχονται στο ΟΑΚΑ
combatiente_21 - 27/01 - 17:51
---προσοχή στην μπενφικα με μια φάση μπορεί να βάλει 4 γκολ...
04/02 - 21:34
Το κλαρίνο του αιώνα!
the_teacher - 25/01 - 01:35
---Πρέπει να έχει ξεφύγει το θέμα με την κλιματική αλλαγή, γιατί στο Καραϊσκάκη έβρεξε Π@@ΤΣΕΣ Μην το κόψετε ρεεεε
26/01 - 14:37
Μπέρδεμα με Νταντσένκο!
DF1972 - 27/01 - 01:04
---Σοβαρά τώρα; Σαν ΟΠΑΔΟΣ της ΑΕΚ (και όχι φίλαθλος) απαιτώ από την διοίκηση να με ενημερώσει γιατί έφυγε ο Ιβιτς. Όπως ενημερώθηκα για Παπασταθοπουλο και Λιβάγια. Θέλω την ίδια ενημέρωση!
24/01 - 21:37
Πήγαινε για θρίαμβο αλλά πλήρωσε ένα παιδικό λάθος
Φοίνικας - 26/01 - 15:40
---Α. Γαλανόπουλος καλύτερος το γηπέδου. Ψυχαρα και ηγετική παρουσία. Ο πιο ολοκληρωμένος χαφ που έχουμε αυτή την στιγμή. Υπενθυμίζεται οτι του προτάθηκαν για ανανέωση ανά χρόνια 180 Χιλ, 200 Χιλ, 220 Χιλ κι επειδή δεν δέχτηκε αμέσως, η προσφορά αποσύρθηκε. Κι όλα αυτά την στιγμή που τον Λιβαγια τον λιβανιζουμε για 7 μήνες. Αυτόν τον παιχταρα θα τον είχαμε χάσει τσάμπα αν δεν ήταν ψυχαρα και ΑΕΚαρα. Αν ο Μανταλος έχει τσίπα, του δίνει το περιβραχιονιο σήμερα κιόλας.Β. Μανταλος (αφού τον ανέφερα) σταθερά απών από τα μεγάλα ματς. Το ίδιο και ο Λιβαγια ο οποίος έχει την ευκαιρία να κάνει το 1-3 και την κλωτσάει. Αν θέλει ο Μανταλος να παραμείνει με 400 χιλιάρικα και ο Λιβαγια με 500 χιλ για να καθαρίζουν Ατρομητους και Παναιτωλικους και να είναι ρολιστες, με το καλό να μεινουν. Ο Μανταλος πρεπει να απαλλαγεί από τον ρόλο του ηγέτη που δεν μπορεί να βαστάξει μπας και απελευθερωθει και ο Λιβαγια είτε να μείνει με τους ανωτέρω όρους είτε να πάει στο καλό. 1 μυριο δεν θα βρει πουθενά πέρα από Αραβιες και Σία.Γ. Θα ήθελα να δω ένα στατιστικό στοιχείο για το πόσα κόρνερ και φάουλ καθάρισε πέρυσι ο Βρανιες μόνος του και πόσα έχουν καθαρίσει φέτος ολοι οι σέντερ μπακ μας μαζί. Αυτό βέβαια δεν αθωώνει την υπόλοιπη ομάδα που δεν μπορούν να πάρουν κεφάλια από τον Ουαρντα είτε παίζει με Βόλο είτε με ΠΑΟΚ.Δ. Λέγαμε ότι η άμυνα θα κριθεί σε σοβαρό ματς, σήμερα δηλαδή. Και ενώ οι κεντρικοί αμυντικοί τα πήγαν γενικά καλά, πληρώνουμε ότι δίπλα στον ΧΨ Λατσι ή Σβάρνα δεν είναι ένας έμπειρος παιχταράς είτε να στείλει την μπάλα πλάγιο σε εκείνη την φάση είτε να φωνάξει στον συμπαίχτη του να την στείλει πλάγιο. Θα κάψουμε τον Λατσι που είναι παιχταράς και την εντυπωσιακή άνοδο Σβάρνα με Χιμένεθ με τις εμμονές μας.Ε. Το "Δ" δεν αναιρεί ότι το μεγαλύτερο έγκλημα είναι του Αθανασιάδη. Αυτά ούτε στο μίνι σοκερ που παίζουμε μεταξύ μας δεν τα κάνουμε. Έχει παίξει 5-6 ματς ο άνθρωπος και έχει κρεμάσει την ομάδα στα δύο από αυτά. Τσιντωτα είδαμε επίσης. Καλά κάναμε και τους δώσαμε ευκαιρία αλλά δεν μπορούν. Τερματοφυλακα χτες.ΣΤ. Γκαρσία υπερπαιχτουρα. Κι αν ο Λιβαγια ήταν για μια φορά συνεπής με την εικόνα της βεντέτας όχι μόνο στα λόγια αλλά και μέσα στο γήπεδο, θα έγραφε δύο ασίστ. Αυτός είναι παιχταράς που αξίζει συμβόλαιο εκατομμυρίου.Ζ. Εντυπωσιακή άνοδος Μπακακη αλλά είναι ένας και φέρνουμε ένα στοίχημα σύμφωνα με τα στατιστικά του των τελευταίων έξι μηνών. Θα κριθεί στο γήπεδο. Αυτοί που έχουν ήδη κριθεί είναι Λοπες και Ινσουα και δυστυχώς δεν κάνουν.Η. Φτάσαμε 23 Γενάρη. Η ομάδα έχει εξαιρετικά στοιχεία, μην τα ακυρώσουμε με εμμονές σε Λιβαγια και άρνησης ενίσχυσης της αμυνας.Θ. Περιστέρι εικόνες από σκληρή παράγκα αλλά ακόμα χειρότερη γιατί πλέον έγινε με var. Είχε δεν είχε ο Αυγενακης τα γύρισε όλα και τα έκανε όπως ήθελε ο κολλητός του. Αυτό σήμερα ήταν επίδειξη ισχύος ξεκάθαρα.Ι. Σωκράτη είσαι ελαχιστος ως ανθρωπος τελικά. Κριμα
11/01 - 21:34
Παλικαρίσιο διπλό η ΑΕΚ
Stratonian75 - 25/01 - 01:36
---Δυστυχώς όσοι μιλάτε και ρίχνετε δηλητήριο δεν έχετε ιδέα από ποδόσφαιρο, απλά θέλετε να βγάλετε και πάλι τα προσωπικά σας κόμπλεξ. Σήμερα είδαμε μια ομάδα που για 40 λεπτά έπαιζε με παίκτη λιγότερο και δεν κινδύνευσε στιγμή, δείχνοντας μεγάλο πάθος και οργάνωση. Ο Νέλσον που θέλετε να φύγει τους παίζει μόνος του, ο Μάρκο που μας σκότωσε τον πατέρα κρατάει 2 παίκτες πάνω του συνεχώς ισοφαρίζοντας την έλλειψη ενός παίκτη μας. Ο Μπακάκης που τον αντιμετώπιζετε σαν εχθρό, έκανε το πιο καλό, παθιασμένο ματς της χρονιάς ως τώρα προσπαθώντας να βρίσκεται παντού ακόμα και όταν δεν μπορούσε. Ο Λόπεζ που θεωρούμε κακό παίκτη, έβαζε κεφάλι, πόδι, χέρι στην φωτιά χωρίς λεπτό προθέρμανσης. Και πάνω από όλα ο ΑΕΚΤΖΗΣ Μανόλο Χιμένεθ, ο πιο πετυχημένος προπονητής μας (είτε θέλετε κάποιοι είτε όχι) τα τελευταία 25 χρόνια, έχει κάνει κοουτσάρισμα για σεμινάριο μετά την κόκκινη, πιέζοντας την Λαμία ψηλά και κάνοντας καταπληκτικές αλλαγές καταφέρνωντας να σβήσει το ματς και να πάρει άνετα το τρίποντο με 10 παίκτες. Όσοι περιμένετε γκέλες για να βγάζετε χολή ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ! Η ΑΕΚ όπως δεκάδες μεγάλες ομάδες περνάει κρίση και θέλει δίπλα τους οπαδούς και όχι απέναντι. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ! Και αν με χτύπησε το αγιάζι, το σακάκι μου κι αν στάζει, ΑΕΚΑΡΑ δεν με νοιάζει μιας και είμαστε μαζί!!!!!