207 ΣΧΟΛΙΑ

Διπλό με μπαλάρα η ΑΕΚ στην Τρίπολη

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, νίκησε τον Αστέρα με μπαλάρα και γκολάρες αλλά και με ένα σκορ που την αδικεί (1-2) βάσει της συνολικής εικόνας, αφού θα μπορούσε το… κοντέρ στη δύσκολη έδρα της Τρίπολης να γράψει πολλά παραπάνω – Πρωταγωνιστές οι… εκτελεστές Μάρκο-Καρίμ που είχαν από μια «ζωγραφιά»

SUPER LEAGUE – 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΕΚ 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: Τρίπολης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

«Μάρκο-Καρίμ» και διπλό χρυσάφι η ΑΕΚ στην Τρίπολη! Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, όχι μόνο σηκώθηκε στα πόδια της μετά το σοκ της Πέμπτης βγάζοντας χαρακτήρα και αντίδραση, αλλά εμφάνισε κυριαρχική εικόνα σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Αστέρα και πήρε τη νίκη με 1-2 παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Πρωταγωνιστές, ήταν οι… εκτελεστές των Αρκάδων Μάρκο Λιβάγια και Καρίμ Ανσαριφάρντ όπου πέτυχαν από ένα γκολ. Ο Κροάτης άνοιξε το σκορ (13’) με υπέροχο βολέ στο πρώτο μέρος και ο Ιρανός «τρομοκράτης»… απάντησε στην, από το πουθενά, ισοφάριση του αντιπάλου, κάνοντας στο 58’ με γκολ-ζωγραφιά και πλασεδάρα μεγάλου σέντερ φορ στο παραθυράκι, το 1-2. Ένα σκορ που αδικεί την ομάδα βάσει της συνολικής εικόνας, αφού θα μπορούσε το… κοντέρ να γράψει πολλά παραπάνω. Εξαιρετική εμφάνιση από όλους τους ποδοσφαιριστές του Καρέρα, αφού κανείς δεν υστέρησε, με την ΑΕΚ σε μια αγωνιστική που νωρίτερα είχαν κερδίσει οι δύο ανταγωνιστές της (Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ) κι ενώ είχε το δυσκολότερο έργο απ’ όλους, κατάφερε να πάρει το διπλό και συνεχίζει τη μάχη της για τον μεγάλο στόχο που είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Με διάταξη 4-2-3-1, τους Σάκχοφ-Κρίστιτσιτς στον άξονα, τον Μάνταλο δεκάρι, τον Τάνκοβιτς δεξιά, τον Λιβάγια αριστερά και τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή ξεκίνησε ο Μάσιμο Καρέρα. Ήταν ένα πρώτο 45λεπτο όπου η ΑΕΚ κυριάρχησε, είχε τον απόλυτο έλεγχο, είχε παραγωγή φάσεων και γκολ αλλά μια στιγμή αδράνειας γκρέμισε όλα τα παραπάνω. Και από το πουθενά ο Αστέρας, στην πρώτη του τελική, πήγε με την ισοπαλία στα αποδυτήρια που ήταν μαγική εικόνα. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, πρέσαραν ψηλά και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον αντίπαλο με την τετράδα των Μάνταλου, Λιβάγια, Τάνκοβιτς, Καρίμ συν τον Σάκχοφ που ανέβαινε ψηλά, δημιουργούσε καταστάσεις. Η ΑΕΚ απείλησε μόλις στο πρώτο λεπτό με σουτ του Ανσαριφάρντ όπου πάνω στη γραμμή ο Σουάρεθ απομάκρυνε, ενώ στο 7’ είχαμε τη φάση όπου ο Τάνκοβιτς ζήτησε πέναλτι για σπρώξιμο από πίσω του Καστάνιο, αλλά ο Μακεδόνας Παπαδόπουλος έδειξε παίζετε και συμφώνησε μαζί του και ο επίσης Μακεδόνας VARίστας Γκορτζιλας. Οι παίκτες του Καρέρα δεν έχασαν τον ρυθμό και την ένταση τους και βρήκαν αυτό που άξιζαν στο 13’. Σημειώνοντας ένα υπέροχο γκολ. Ο Σάκχοφ γύρισε προς τον Τάνκοβιτς, αυτός με το κεφάλι βρήκε προς τα πίσω τον Λιβάγια και ο Μάρκο με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-1. Ήταν φανερό από εκεί και πέρα, πως η ΑΕΚ και τον απόλυτο έλεγχο είχε και την ώθηση μετά το γκολ, ενώ έμοιαζε να παίζει ακόμα πιο απελευθερωμένα. Μάλιστα είχε εξαιρετική ανάπτυξη πότε από τα άκρα και πότε από τον άξονα δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα στον αντίπαλο. Στο 24’ άγγιξε το δεύτερο γκολ με ρουκέτα του Τάνκοβιτς που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 42’ οι κιτρινόμαυροι πάτησαν περιοχή άλλαξαν τη μπάλα με μαγικό τρόπο, με κόντρες αυτή έφτασε στον Ινσούα εκείνος σούταρε αλλά αστόχησε για λίγο. Και ενώ όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ θα πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα, από το πουθενά κυριολεκτικά και στην πρώτη του τελική ο Αστέρας βρήκε απάντηση. Στο 44’ ήταν ο Άλβαρες που σέντραρε από αριστερά, ο Μπαράλες νίκησε στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι και ισοφάρισε σε 1-1 το οποίο ήταν μαγική εικόνα…

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε στην επανάληψη η ΑΕΚ αλλά με μια επικίνδυνη στιγμή, καθώς με την έναρξη ο Λιβάγια γύρισε παράλληλα, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και σταμάτησε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού. Γενικά, η Ένωση πατούσε γερά στο γήπεδο, είχε τον αντίπαλος το μισό γήπεδο και έψαχνε τις συνεργασίες για να δημιουργήσει ρήγματα. Το έκανε σε μια δύο περιπτώσεις, πριν φτάσει στην επίτευξη του δεύτερου τέρματος, όπου… χάθηκε η μπάλα. Ο Λιβάγια ήταν εκείνος που στο 58’ βρήκε έξοχα και ανέβασε από δεξιά τον Βασιλαντωνόπουλο, αυτός έσπασε προς τα πίσω στον Σάκχοφ, ο Ουκρανός πάσαρε πιο δίπλα στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός εκτελεστής αφού σημάδεψε έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι για το 1-2. Ο Αστέρας έψαξε αντίδραση στο επόμενο διάστημα ανεβάζοντας πιο ψηλά τις γραμμές του έχοντας δύο επικίνδυνες με μια προσπάθεια του Αλί Μπαμπά και ένα μακρινό σουτ άουτ του Άλβαρεζ, αλλά η ΑΕΚ συνολικά ήταν εκείνη που ήλεγχε την κατάσταση. Στο 70ο λεπτό ο Μάσιμο Καρέρα προχώρησε στην πρώτη του κίνηση βγάζοντας τον Ανσαριφάρντ και βάζοντας τον Ολιβέιρα, ενώ ένα λεπτό μετά η ΑΕΚ άγγιξε το τρίτο γκολ, αρχικά με πλασέ του Τάνκοβιτς που έβγαε ο Παπαδόπουλος και ακολούθως με σουτ άουτ του Μάνταλου. Οι κιτρινόμαυροι, με τον Αστέρα να πιέζει ψηλά και να αφήνει χώρους, απείλησε και στο 77’ με τον Τάνκοβιτς που έφυγε από αριστερά αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ακυρώθηκε γκολ του Ολιβέιρα, που είχε φύγει από θέση οφ-σάιντ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καρέρα πέρασε στο ματς και τον Σιμόες αντί του Τάνκοβιτς με το σύστημα να γυρίζει σε 4-3-3 με τον Μάνταλο αριστερά, σε ένα ματς που είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά με τη μπάλα πάνω κάτω. Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε σωστά ωστόσο τις καταστάσεις και την πίεση του αντιπάλου και κράτησε σχετικά άνετα την πολύτιμη νίκη και το διπλό στην Αρκαδία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρεζ, Σουάρεθ, Καστάνιο, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε (84’ Ιγκλέσιας), Σαντόνια Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Ρεγκίς Κρέσπι (84’ Λέο Τιλίκα), Μπαράλες.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Ινσούα, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Λιβάγια, Μάνταλος (90’ Χνιντ), Τάνκοβιτς (79’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ (70’ Ολιβέιρα).