Μανούχος και VAR γλίτωσαν τον ΠΑΟΚ στη Λαμία

Με το σκορ στο 0-1, ο Τζόλης χτύπησε εκτός φάσης τον Σκόνδρα, διαιτητής και VAR δεν άφησαν τον ΠΑΟΚ με παίκτη λιγότερο για μισή ώρα αγώνα και ο Βιεϊρίνια που μπήκε στη θέση του λίγα λεπτά μετά "σφράγισε" τη νίκη (0-2)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΜΙΑ - ΠΑΟΚ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μανούχος

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Λαμία με 0-2 σχετικά άνετα, αν και θα έπρεπε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 55o λεπτό (και με το σκορ στο 0-1) αφού ο Τζόλης χτύπησε τον Σκόνδρα εκτός φάσης. Ο Μανούχος του έδειξε την κίτρινη, το VAR δεν... μπλέχτηκε και ο Γκαρσία έβγαλε τον νεαρό για να βάλει τον Βιεϊρίνια ο οποίος με φαουλ έγραψε το 0-2.

Στα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία έψαχναν τα πατήματά τους. Aλλά το γκολ ήρθε νωρίς για τον ΠΑΟΚ. Στο 12' συγκεκριμένα, ο Ελ Καντουρί με κάθετη έβγαλε τον Ουαγκέ στην περιοχή, αυτός έστρωσε για τον Τζόλη ο οποίος με τη μία νίκησε τον Επασί.

Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ ήλεγχε το παιχνίδι και με τον Τζόλη στο 21' δημιούργησε νέα φάση για γκολ, αλλά το σουτ του νεαρού έφυγε αουτ. Σε ένα δίλεπτο η Λαμία έκανε δις την παρουσία της αισθητή στον Πασχαλάκη, αλλά Ντέλετιτς και Τσούκαλος δεν σκόραραν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι άλλο αξιοσημείωτο αφού το ματς πήγε στο... ρελαντί ως το φινάλε.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος με τον Τζόλη στο 52' να χάνει το... άχαστο σε κενή εστία. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ δύο λεπτά αργότερα θα χτυπήσει τον Σκόνδρα εκτός φάσης αλλά ο Μανούχος θα του δείξει την κίτρινη κάρτα(!) αντί για κόκκινη! Ούτε το VAR (Κουμπαράκης) ειδοποίησε τον ρέφερι για την παράβαση και ο ΠΑΟΚ συνέχισε με 11 ποδοσφαιριστές.

Και αφού ο Έλληνας φορ δεν αποβλήθηκε, έγινε αλλαγή από τον Πάμπλο Γκαρσία. Στην θέση του μπήκε ο Βιεϊρίνια, ο οποίος με εκτέλεση φαουλ στο 64' έκανε το 0-2 και "καθάρισε" το ματς.

Στο τελευταίο τέταρτο ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε, η Λαμία βρήκε χώρους και με τον Βασιλόγιαννη είχε μία πολύ καλή ευκαιρία να μειώσει. Ωστόσο αυτό δεν ήρθε και το 0-2 έμεινε ως το τέλος.

ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Επασί, Σκόνδρας(62' Βασιλακάκης), Ασίγκμπα(45' Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Τσούκαλος(62' Αραμπούλι), Ρόμανιτς(53' Βασιλόγιαννης), Μπεχαράνο, Μπάχανακ(46' Σαραμαντάς), Καραμάνος, Μπουλούλης, Ντέλετιτς

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ουάγκε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Περέϊρα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί(71' Σβαμπ), Νινουά(81' Τσόλακ), Μουργκ(59' Βιεϊρίνια), Τζόλης(59' Ζίβκοβιτς), Σφιντέρσκι(81' Τσιγγάρας)

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)