Δίπλα για Μονπελιέ, Ανζέ και Μπρεστ

LIGUE 1 - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονακό - Νιμ: 3-0

(Σοφιάν Ντιόπ 19', Τζέλσον Μάρτινς 75', Φόλαντ 77')

Άνετη νίκη για τη Μονακό που καθάρισε με 3-0 τη Νιμ και συνεχίζει την καλή της χρόνια όντας στη δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με τις Λυών και Μονπελιέ.

Οι Μονεγάσκοι άνοιξαν το σκορ με τον Σοφιάν Ντιόπ στο 19', ενώ στο 69' η Νιμ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντεό. Στο 75' η Μονακό τελείωσε το παιχνίδι με τον Τζέλσον Μάρτινς να κάνει το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φόλαντ έγραψε το 3-0.

Λοριάν - Μονπελιέ: 0-1

(Σκούλετιτς 79')

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Μονπελιέ που πέρασε με 0-1 από την έδρα της Λοριάν και συνεχίζει την εξαιρετική της χρόνια όντας στη δεύτερη θέση ισόβαθμη με τις Λυών και Μονακό.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σαβανιέ να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Τελικά άνοιξαν το σκορ στο 79' με τον Σκούλετιτς να κάνει το 0-1.

Λανς - Ανζέ: 1-3

(Καλιμουέντο 34' - Ματίας Περέιρα 22', Μπαοκέν 50', Καπέλ 90+2')

Επιστροφή στις νίκες για την Ανζέ που πέρασε με 1-3 από την έδρα της Λανς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22' με τον Ματίας Περέιρα και στο 34' ο Καλιμουέντο έκανε το 1-1. Στο 50' η Ανζέ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Μπαοκέν να κάνει το 1-2, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καπέλ έκανε το 1-3.

Μετς - Μπρεστ: 0-2

(Ίρβιν Καρντονά 12', 64')

Τρίτη σερί νίκη για την Μπρεστ που πέρασε με 0-2 από την έδρα της Μετς και πλέον έχει πάρει απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Η Μπρεστ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ του Ίρβιν Καρντονά στο 12' και στο 64'.

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)