Πέρασε από σήμερα η Ρόμα, τεράστιο διπλό η Γιουνγκ Μπόις

Μεγάλη νίκη με 1-0 πέτυχαν οι Ελβετοί στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας, ενώ η Ρόμα κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Κλουζ και κλείδωσε την πρόκριση από απόψε

EUROPA LEAGUE-1ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΛΟΥΖ-ΡΟΜΑ: 0-2

Γήπεδο: Stadionul Dr. Constantin dulescu

Πρόκριση από σήμερα για τη Ρόμα, που κέρδισε την Κλουζ με 2-0, την περνά πλέον με 6 βαθμούς και υπερτερεί και στην ισοβαθμία.

Στο 32ο λεπτό η πρώτη αξιόλογη φάση, με τον Ντιαβαρά να βγάζει στον Μαγιοράλ και τον Ισπανό να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά τον Μπαλγκραντεάν να λέει όχι.

Τελικά στο 49ο λεπτό, ο Βερετού εκτέλεσε ένα φάουλ από μακριά, η μπάλα έσκασε στην περιοχή της Κλουζ, βρήκε και τον Ντεμπέλιου και κατέληξε στα δίχτυα του Μπαλγκραντεάν για το 0-1.

Στο 62ο λεπτό ο Μπαλγκραντεάν έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Μαγιοράλ και στο 66’ ο Μχιταριάν κέρδισε πέναλτι και ο Βερετού το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-2.

Στο 80ο λεπτό ο Πέρες έκλεψε κι έδωσε στον Μιλανέζε που αστόχησε από ιδανικό σημείο.

ΚΛΟΥΖ: Μπαλγκραντεάν, Σούσιτς, Μανέα, Μπούρκα, Καμόρα, Ντζόκοβιτς, Ίτου (51’ Τσιπτσίου), Ροντόν, Περέιρα, Ντεμπέλιου (71’ Τσάρνατ), Παούν (71’ Βόιτους)

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Ζέσους, Κριστάντε, Σπινάτσολα (64’ Μχιταριάν), Καλαφιόρι, Βιγιάρ, Ντιαβαρά (77’ Μιλανέζε), Πέρες, Πελεγκρίνι (46’ Βερετού), Πέρεθ (84’ Τρίπι), Μαγιοράλ (64’ Ντζέκο).

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ-ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: 0-1

Γήπεδο:  Stadion Vasil Levski

Η Γιουνγκ Μπόις πέρασε με 1-0 από την έδρα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας κι έκανε άλμα πρόκρισης.

Στο 22ο λεπτό ο Μπουσάτο έσωσε μετά από σουτ του Φάσναχτ και στο 34’ ο Ενσαμέ πάτησε όμορφα την περιοχή της ΤΣΣΚΑ και με διαγώνιο σουτ από δεξιά έγραψε το 0-1.

Στο 64ο λεπτό ο Φον Μπαλμόους έσωσε μετά από σουτ του Μπελτράμ, ενώ στο 66’ ο Αεμπίσερ αστόχησε από κοντά και στο 69’ ο Φάσναχτ αστόχησε από κοντά.

ΤΣΣΚΑ: Μπουσάτο, Αντόφ, Ματέι, Ζάνεφ, Ροντρίγκες (75’ Αχμέντοβ), Κάρεϊ, Σανκαρέ (76’ Πενιαράνδα), Τουρίτσοφ (59’ Σινκλέρ), Σο, Γιόμοφ (76’ Γιουγκά), Μπελτράμ (90' Κεϊτά)

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Φον Μπαλμόους, Γκαρσία, Λουστενμπέργκερ (74’ Λεφόρ), Καμαρά, Χεφτί, Φάσναχτ (73’ Μαμπιμπί), Ρίντερ (74’ Γκαούντινο), Σιέρο, Νγκαμελέ (87’ Μπίργκι), Ενσαμέ, Ελία (60’ Αεμπίσερ)

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)