«Πεντάρα» και μόνος στην κορυφή ο Άγιαξ (VIDEO)

Η ομάδα του Άμστερνταμ επικράτησε 5-0 της Χέρακλες και δεν έχει, πλέον, συγκάτοικο, στην πρώτη θέση

EREDIVISIE- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άγιαξ-Χέρακλες 5-0

(6' Τραορέ, 29' Νέρες, 36', 77' Λαμπιάντ, 58' Τάντιτς)

Ο Άγιαξ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη τη γκέλα της Φίτεσε, 1-1 με Γκρόνινγκεν το Σάββατο, και με το 5-0 επί της Χέρακλες βρέθηκε μόνος πρώτος στη βαθμολογία, χάρη σε πέντε σερί νίκες, μετά από 9 αγωνιστικές. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μίντιλαντ, τη Τετάρτη, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Νέρες βρήκε τον Τραορέ μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο 19χρονος φορ από τη Μπουρκίνα Φάσο στόπαρε και εκτέλεσε για το 1-0. Στο 23ο λεπτό, η ομάδα του Άμστερνταμ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Ντάβι Κλάασεν δεν μπορούσε να συνεχίσει και έξι λεπτά αργότερα έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Η μπάλα στρώθηκε στον Νέρες και ο 23χρονος Βραζιλιάνος ακραίος επιθετικός, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέτυχε ένα υπέροχο γκολ για το 2-0. Τραορέ και Νέρες είχαν και γκολ και ασίστ, αφού στο 36ο λεπτό ο Τραορέ εκτέλεσε κόρνερ, ο Λαμπιάντ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε το 3-0.
Οι βάσεις για το 8ο τρίποντο στη σεζόν είχαν μπει και στο 58ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντούσαν Τάντιτς να χριστεί σκόρερ. Ο Σέρβος βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλάσαρε και αφού έγινε χρήση VAR, για ενδεχόμενο οφσάιντ, ο ηλεκτρονικός πίνακος έγραψε το 4-0. Στο 77' ο Λαμπιάντ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα και πέτυχε το δεύτερο, προσωπικό, του γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.