Διπλό από ημίχρονο για Βραζιλία, Αργεντινή (VIDEO)

Με δυο γκολ, στα πρώτα 45λεπτα των αγώνων τους, Βραζιλία και Αργεντινή πέρασαν από Ουρουγουάη και Περού αντίστοιχα, για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022- Διασυρμός για Κολομβία

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022- ΖΩΝΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΠΕΡΟΥ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 0-2

Μόλις 28 λεπτά χρειάστηκε η Αργεντινή για να εξασφαλίσει το τρίποντο, μέσα στο Περού, επικρατώντας με 2-0 και φτάνοντας, έτσι, στους 10 βαθμούς.

Στο 11ο λεπτό ο Περουβιανός Κουέβα βρέθηκε στο έδαφος, εντός περιοχής, ο διαιτητής Ρολντάν συμβουλεύτηκε το VAR και έκρινε πως δεν υπάρχει πέναλτι. Στο 17' η Αργεντινή άνοιξε το σκορ, με τον Λο Σέλσο να βγάζει σέντρα από τα αριστερά και τον Γκονζάλες να πλασάρει για το 0-1. Πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, σφραγίζοντας τη νίκη τους. Στο 28', ο Παρέδες βρήκε κάθετα τον Λαουτάρο, ο άσος της Ίντερ πέρασε και τον τερματοφύλακα και πλάσαρε για το 0-2. Λίγο πριν το ημίχρονο, στο 38ο λεπτό, ο Μέσι έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Με την έναρξη της επανάληψης, στο 48', το Περού απείλησε με κεφαλιά του Λαπαντούλα, αλλά ο γκολκίπερ Αρμάνι απομάκρυνε εντυπωσιακά. Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Σανταμαρία να πιάνει τη κεφαλιά, από το ύψος του πέναλτι, αλλά να μην βρίσκει στόχο. Στο 65', εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μέσι ανακόπτεται από τους αμυντικούς και στο 77' ο άσος της Μπαρτσελόνα έπιασε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία, αξιόλογη, φάση του ματς.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ 0-2

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2022, πέτυχε η Βραζιλία, η οποία επικράτησε, εκτός έδρας, της Ουρουγουάης, με 2-0, και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, έχοντας το απόλυτο.

Μόλις στο 5ο λεπτό, η Ουρουγουάη έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ριμπέιρο, έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια, έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Αντίθετα, στη πρώτη ευκαιρία τους στο ματς, οι Βραζιλιάνοι άνοιξαν το σκορ. Η μπάλα έφτασε στον Γκαμπριέλ Ζεσούς, μέσα στην μεγάλη περιοχή, εκείνος έβγαλε έξω στον Αρτούρ, που προσποιήθηκε και σημάδεψε τη δεξιά γωνία για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, η Βραζιλία απείλησε με τον Φιρμίνο και με τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Ρενάν Λόντι έβγαλε τη σέντρα και ο Ριτσάρλισον με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Ουρουγουάη είχε και δεύτερο δοκάρι σε κεφαλιά του Γοδίν.
Στο 69ο λεπτό, ο Καβάνι είδε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ριτσάρλισον, αλλά ο διαιτητής ειδοποιήθηκε από το VAR, είδε ο ίδιος τη φάση και έδειξε κόκκινη στον άσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με την Ουρουγουάη να μένει με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ένα γκολ, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε, μετά από χρήση του βίντεο, διότι υπήρξε οφσάιντ. Με παίκτη λιγότερο, η Ουρουγουάη δεν είχε άλλες αντοχές και η Βραζιλία έφτασε στο διπλό, από ημίχρονο.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ-ΚΟΛΟΜΒΙΑ 6-1

Ο κατήφορος για την Κολομβία, στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, δεν έχει τελειωμό, αφού τα ξημερώματα γνώρισε συντριβή από το, εκπληκτικό, Εκουαδόρ, με 6-1.

Πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά αγώνα, το Εκουαδόρ είχε καταφέρει να σκοράρει τέσσερις φορές, με τους Ρόμπερτ Αρμπολέδα (7'), Άνχελ Μένα (9'), Μικαέλ Εστράδα (32') και Χαβιέρ Αρεάγκα (39'). Με τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, η Κολομβία μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάμες Ροντρίγκες, για να έρθουν άλλα δυο γκολ για το Εκουαδόρ, στην επανάληψη, με τους Γκονσάλο Πλάτα (78') και Πέρβις Εστουπινιάν (90').

Το Εκουαδόρ δεν είχε πετύχει ποτέ έξι γκολ σε ματς προκριματικής φάσης Μουντιάλ, ενώ η Κολομβία είχε να δεχθεί έξι γκολ σε αγώνα μουντιαλικών προκριματικών από τις 9 Μαρτίου του 1977, όταν είχε χάσει με 6-0 από την Βραζιλία στο «Μαρακανά».

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές, το Εκουαδόρ είναι στη δεύτερη θέση με εννέα βαθμούς, ενώ οι Κολομβία έχει τέσσερις βαθμούς.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ 2-2

Σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχασε η Παραγουάη μετά το, εντός έδρας, 2-2, με την, τελευταία του ομίλου της Λατινικής Αμερικής, Βολιβία.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, οι Παραγουανοί είχαν δοκάρι με τον Σανάμπρια και στο 18' ο διαιτητής Χερέρα συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ρομέρο νίκησε τον γκολκίπερ Λάμπε και η Παραγουάη άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό. Οι Βολιβιανοί έφτασαν στην απόλυτη ανατροπή, στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Στο 41' ο Σααβέντρα βρήκε τον Μορένο και αυτός, με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε σε 1-1. Στο 45' ο Σεσπέδες εκμεταλλεύτηκε την κόντρα, στη μεγάλη περιοχή της Παραγουάης, έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.
Η Παραγουάη μπήκε δυνατά, στην επανάληψη, με στόχο την ισοφάριση και στο 49' ο Ζούνιορ Αλόνσο έπιασε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 54ο λεπτό ο Σανάμπρια έπιασε δυνατό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο και το ίδιο συνέβη με το σουτ του Γκόμεζ στο 57'. Η Παραγουάη συνέχιζε να πιέζει για την ισοφάριση και στο 63' ο Ερνάν Πέρεζ σούταρε, αλλά ο γκολκίπερ της Βολιβίας μπλόκαρε. Στο 67', ο Ρομέρο έβγαλε τη σέντρα και ο Γκουστάβο Γκόμεζ με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μόνο που, έγινε χρήση VAR, για να διαπιστωθεί πως προηγήθηκε οφσάιντ και να ακυρωθεί το γκολ. Τελικά, στο 72ο λεπτό ο Άνχελ Ρομέρο πλάσαρε, από το ύψος του πέναλτι, και νίκησε τον γκολκίπερ της Βολιβίας για το 2-2. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο διαιτητής έδειξε από μια κόκκινη κάρτα, στον Βολιβιανό Σααβέντρα και στον Παραγουανό Ρόχας. Ωστόσο, μετά από εξέταση του βίντεο, οι δυο παίκτες παρέμειναν στο ματς, έχοντας χρεωθεί με κίτρινη κάρτα, αφού ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ-ΧΙΛΗ 2-1

Με γκολ του Ροντόν, στο 81ο λεπτό, η Βενεζουέλα πέτυχε την πρώτη της νίκη, στην προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022, επικρατώντας 2-1 της Χιλής.

Ο Ντελ Πίνο άνοιξε το σκορ, στο 9ο λεπτό, για λογαριασμό της Βενεζουέλας, με τον Αρτούρο Βιδάλ να ισοφαρίζει στο 15'. Τελικά, ο Ροντόν ήταν εκείνος που χάρισε το πρώτο τρίποντο στη Βενεζουέλα, εννέ λεπτά πριν το φινάλε.

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!