«Καθάρισε» ο Φιρμίνο για τη Βραζιλία (VIDEOS)

Με γκολ του άσου της Λίβερπουλ, οι Βραζιλιάνοι κατέβαλαν την αντίσταση της Βενεζουέλας, 1-0, και βρίσκονται στην κορυφή- Νίκες για Ουρουγουάη και Χιλή

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ-ΖΩΝΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ 1-0

Η Βραζιλία εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Αργεντινής, μια μέρα πριν, και με το 1-0 επί της Βενεζουέλας κατάφερε να βρεθεί στην πρώτη θέση των προκριματικών για το Μουντιάλ 2022, στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

Οι Βραζιλιάνοι δυσκολεύτηκαν αρκετά και στο 8ο λεπτό είδαν τον διαιτητή να τους ακυρώνει γκολ, με χρήση VAR, για οφσάιντ. Στο 29ο λεπτό, ο Φιρμίνο έπιασε δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ Φαρίνεζ σε εξαιρετική επέμβαση, με τον Ριτσάρλισον να απειλεί τους φιλοξενούμενους στο 34'. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ντάγκλας Λουίς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο ρέφερι δεν μέτρησε το γκολ, γιατί είχε προηγηθεί φάουλ.
Τελικά, στο 67ο λεπτό, έγινε η σέντρα από τα δεξιά, δυο Βραζιλιάνοι πήδηξαν για κεφαλιά, με έναν Βενεζουελάνο, η μπάλα στρώθηκε στον ξεμαρκάριστο Φιρμίνο και ο άσος της Λίβερπουλ λύτρωσε τη Βραζιλία, κάνοντας το 1-0. Μέχρι το φινάλε του αγώνα, οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φανούν απειλητικοί και έφτασαν στη τρίτη νίκη τους, σε ισάριθμους αγώνες.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 0-3

Με πρωταγωνιστή τον Έντινσον Καβάνι, η Ουρουγουάη έκανε επιβλητικό πέρασμα από την Κολομβία, επικρατώντας με 3-0, και έφτασε τις δυο νίκες, μετά από τρεις αγωνιστικές.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αξιοποίησε ασίστ του Ναντέζ και σκόραρε για το 0-1. Το γκολ, μαζί με την αναγκαστική αλλαγή που προχώρησε η Κολομβία ήταν τα πιο αξιοσημείωτα στιγμιότυπα στο πρώτο μέρος.
Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών στο ματς, οι Κολομβιανοί απείλησαν για πρώτη φορά, όταν ο Ζαπάτα έπιασε το σουτ, με τον γκολκίπερ Καμπάνια να δείχνει τα αντανακλαστικά του. Τρία λεπτά μετά, η Ουρουγουάη κέρδισε πέναλτι, που έκανε ο Μουρίγιο, ο Λουίς Σουάρες έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα, νίκησε τον Οσπίνα και έκανε το 0-2. Στο 58', η Κολομβία απείλησε από στημένη φάση, με τον Μουριέλ να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε με ένα υπέροχο γκολ που σημείωσε ο Ριμπέιρο. Στις καθυστερήσεις, η Κολομβία έμεινε με παίκτη λιγότερο, μετά τη δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Γέρι Μίνα.

ΧΙΛΗ-ΠΕΡΟΥ 2-0

Ο Αρτούρο Βιδάλ σκόραρε δυο φορές και η Χιλή πέτυχε την πρώτη της νίκη, στην προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022, επικρατώντας 2-0 του Περού.

Στο 20ο λεπτό, ο Μενέσες από τα δεξιά, βρήκε τον Βιδάλ και εκείνος με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα σο παραθυράκι της εστίας, ανοίγοντας το σκορ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι Χιλιανοί έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα, με τον Αλιάγκα να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει τον γκολκίπερ Γκαλέσε. Στο 35', ο Ορεγιάνα έβγαλε τη σέντρα, από δεξιά, ο Αλιάγκα έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Βιδάλ, στο δεύτερο δοκάρι, πλάσαρε για το 2-0. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Ραούλ Μπράβο κράτησε ανέπαφη την εστία της Περού, εξουδετερώνοντας προσπάθειες του Ρουϊντίαζ στο 37' και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, ο Κλαούντιο Μπράβο σταμάτησε και τον Λαπαντούλα, στο 63ο λεπτό, ενώ, έξι λεπτά πριν το φινάλε, η Χιλή απείλησε και με τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Αλέξις Σάντσες σταμάτησε ο γκολκίπερ Γκαλέσε, στην τελευταία αξιόλογη φάση του ματς.

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!