Vienna Open: Διασυρμός για Τζόκοβιτς (VIDEO)

Ο εκπληκτικός Σόνεγκο έκανε το παιχνίδι της ζωής του και απέκλεισε το Νο.1 στον κόσμο

Ο 25χρονος Ιταλός Λορέντσο Σόνεγκο, Νο42 στον κόσμο, βρίσκεται στα ημιτελικά του Erste Bank της Βιέννης αφού πρώτα διέσυρε τον Νόβακ Τζόκοβιτς με το αδιανόητο 6-2, 6-1.

Ο Σόνεγκο, με επιθετικό πολύ ωραίο τένις, ήταν το "αφεντικό" στο ματς από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο, πήρε την συντριπτική πλειοψηφία των κρίσιμων πόντων από τον μετρ του είδους, Τζόκοβιτς και ισοπέδωσε τον Σέρβο σε κάτι παραπάνω από μια ώρα αγώνα!

Ο Νο.1 στον κόσμο ήταν σε τραγική μέρα με πάρα πολλά λάθη από την βασική γραμμή, καμία εμπιστοσύνη στα τρεξίματα και στην φυσική του κατάσταση ενώ, στο τέλος του ματς, έβγαλε μια τρομερή ανημπόρια δείχνοντας ότι θα προτιμούσε να βρίσκεται στα αποδυτήρια, κάτι εντελώς εκτός του χαρακτήρα του.

Ο Σόνεγκο δεν του άφησε κανένα περιθώριο στο πρώτο σετ με δύο breaks και δίχως ο ίδιος να παραχωρήσει break point, αλλά, η λογική και η εμπειρία έλεγαν ότι κάποια στιγμή ο Τζόκοβιτς θα "ξυπνήσει" και θα ισορροπήσει αργά ή γρήγορα το καράβι!

Δεν έγινε τίποτα από αυτά! Ο Σόνεγκο, με ξέφρενο ρυθμό, προηγήθηκε με break με το καλημέρα του δεύτερου σετ, έσωσε και τα έξι break points του Τζόκοβιτς (επιστρέφοντας και από 0-40!) και διέλυσε πέρα για πέρα τον αντίπαλό με θαυμαστή γρηγοράδα και άνεση!

Ως Νο1 του κόσμου, αυτή είναι η μόλις δεύτερη ήττα του Τζόκοβιτς από τενίστα εκτός του Top-40 με την πρώτη να "δικαιολογείται" μιας και ήρθε κόντρα στον Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο! Επιπλέον, ο Τζόκοβιτς έχασε μόλις για δεύτερη φορά, τη φετινή σεζόν, αφού είχε προηγηθεί η ήττα από τον Ράφα Ναδάλ, στον τελικό του Roland Garros.