«Άλωσε» την Πόλη με Κεν

Μεγάλο διπλό με 2-0 πέτυχε η Παρί μέσα στην έδρα της Μπασακσεχίρ, με τον Μόιζε Κεν να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής

CHAMPIONS LEAGUE-8ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: 0-2

Γήπεδο: Başakşehir Fatih Terim Stadyumu

Με το διπλό έφυγε από την Πόλη η Παρί, καθώς κέρδισε με 2-0 την Μπασακσεχίρ. Και τα δύο γκολ ο Μόιζε Κεν.

Στο 9ο λεπτό το μακρινό σουτ του Καχβετσί πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 16’ Βίστσα έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 17’ ο Ντι Μαρία έπιασε όμορφο σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω και στο 26’ ο Νάβας έσωσε μετά από νέο δυνατό σουτ του Καχβετσί.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τούχελ είδε τον Νεϊμάρ να ζητά αλλαγή και να μην μπορεί να συνεχίσει, με τον Πάμπλο Σαράμπια να περνά στη θέση του.

Στο 29’ μετά από κόρνερ του Ντι Μαρία, ο Γκιουνόκ έκανε τραγική έξοδο αλλά η κεφαλιά του Αντέρ έφυγε έξω, όπως και το σουτ του Κουρζαβά μέσα από την περιοχή στο 32’ ενώ στο 34’ την ίδια τύχη είχε και το διαγώνιο σουτ του ντι Μαρία από αριστερά.

Στο 37ο λεπτό, ο Φλορέντσι έκανε τι γύρισμα από δεξιά και ο Εμπαπέ γύρισε με τη μία από το πέναλτι αλλά είδε την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στην κόντρα ο Βίστσα έπιασε νέο σουτ από μακριά αλλά και πάλι δε βρήκε στόχο.

Στο 46ο λεπτό ο Σαράμπια άλλαξε όμορφα με τον Εμπαπέ κι έκανε το πλασέ από το πέναλτι αλλά αστόχησε, ενώ στο 57’ η Μπασακσεχίρ έφυγε στην κόντρα και ο Βίστσα έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Νάβας έπεσε και απομάκρυνε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φλορέντσι έβαλε σωτήρια προβολή στον Βίστσα και στην κόντρα ο Εμπαπέ έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από δεξιά αλλά ο Τοπάλ απομάκρυνε.

Και στο 64’ ο Εμπαπέ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κεν με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Στο 71’ ο Τουρούκ έκανε φοβερό γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά ο Νάβας είπε όχι και στην κόντρα ο Εμπαπέ έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Και στο 79ο λεπτό, μετά από γύρισμα από δεξιά ο Εμπαπέ έχασε το κοντρόλ, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Κεν που γύρισε όμορφα και σούταρε για το 0-2.

Στο 88’ ο Εμπαπέ βρέθηκε μόνος με τον Γκιουνόκ και γύρισε στον Γκουεγέ που δεν πρόλαβε να πλασάρει και στο 89’ ο Κιμπεμπέ πρόλαβε σωτήρια τον Βίστσα.

Στο 90ο λεπτό ο Γκιουνόκ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ραφίνια και στο 90+3’ μετά από κόρνερ ο Βίστσα πήρε την κεφαλιά που πέρασε απ’ όλους.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γιουνόκ, Επουρεάνου, Ράφαελ, Σκρτελ, Μπολινζολί (63’ Αλί Καλντιρίμ), Οζκάν, Τοπάλ (69’ Μπα), Καχβετσί, Βίστσα, Κριβελί (81’ Τζουλιάνο), Τουρούκ (81’ Άλεκσιτς)

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Κουρζαβά (88’ Μπέικερ), Ντανίλο, Κιμπεμπέ, Φλορέντσι (73’ Κέρερ), Μαρκίνιος, Αντέρ Ερέρα (88’ Γκουεγέ), Ντι Μαρία (73’ Ραφίνια), Νεϊμάρ (27’ Σαράμπια), Εμπαπέ, Κεν