Πρόκριση με Βέρντε για τη Σπέτσια!

Η Σπέτσια κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Τσιταντέλα και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, με τον Ντανιέλε Βέρντε να σκοράρει

COPPA ITALIA-3ος ΓΥΡΟΣ

Τσιταντέλα-Σπέτσια: 0-2

(Βέρντε 49’, Μπενεντέτι 63΄)

Στην επόμενη φάση η Σπέτσια που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Τσιταντέλα.

Ο Ντανιέλε Βέρντε άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό και ο Μπενεντέτι έκανε το 0-2 στο 63’.

Κάλιαρι-Κρεμονέζε: 0-1

(Φαραγκό 69’)

Έστω και δύσκολα, η Κάλιαρι κέρδισε με 1-0 την Κρεμονέζε και πέρασε στην επόμενη φάση. Το μοναδικό γκολ ο Φαραγκό στο 69ο λεπτό.

Μπρέσια-Περούτζια: 3-0

(ΜΠιζόλι 10’, Αγέ 26’ πεν., Ντεσένα 71’)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Μπρέσια, που επικράτησε της Περούτζια με 3-0.

Ο Μπιζόλι άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό ενώ ο Αγέ έκανε το 2-0 με πέναλτι στο 26’ και ο Ντεσένα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 71’.

Τορίνο-Λέτσε: 3-1 παρ.

(Λιάνκο 39’, Βέρντι 109 πεν., 112’-Στεπίνσκι 22’)

Πολύ δύσκολη πρόκριση για την Τορίνο, που κέρδισε με 3-1 τη Λέτσε στην παράταση.

Η Λέτσε άνοιξε το σκορ με τον Στεπίνσκι στο 22’ και ο Λιάνκο ισοφάρισε στο 39’. Το ματς πήγε στην παράταση όπου ο Βέρντι έκανε το 2-1 με πέναλτι στο 109 και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε και το 3-1.

Κοζέντσα-Μονόπολι: 2-1

(Πετρούστι 15’, Κονέ 84’-Ίντα 69’ αυτ.)

Πρόκριση για την Κοζέντσα που κέρδισε με 2-1 τη Μονόπολι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πετρούτσι στο 15ο λεπτό και το 1-1 ήρθε με αυτογκόλ του Ίντα στο 69’. Ωστόσο στο 84’ ο Κονέ διαμόρφωσε το 2-1.

Μπενεβέντο-Έμπολι: 2-4

(Μάτζιο 57’, Μοντσίνι 90+1’-Ολιβιέρι 47’, Μανκόζου 60’, 66’, 85’)

Η Έμπολι κέρδισε με4-2 την Μπενεβέντο και την πέταξε εκτός Κυπέλλου.

Η Έμπολι προηγήθηκε με τον Ολιβιέρι στο 47’ και στο 57’ ο Μάτζιο έκανε το 1-1. Ο Μανκόζου με δύο γκολ στο 60’ και στο 66’ έκανε το 1-3 και στο 81’ αποβλήθηκε ο Σκιαταρέλα της Μπςενεβέντο. Ο Μανκόζου πέτυχε χατ τρικ στο 85’ για το 1-4 και στις καθυστερήσεις ο Μοντσίνι διαμόρφωσε το 2-4.

Κροτόνε-ΣΠΑΛ: 1-1 παρ. (3-4 πεν.)

(Τσιγκαρίνι 110’ πεν., Σεκ 114’)

Αποκλεισμός στα πέναλτι για την Κροτόνε που έχασε με 4-3 από τη ΣΠΑΛ.

Το ματς έληξε 0-0 στα 90 λεπτά και πήγε στην παράταση όπου στο 110’ η Κροτόνε άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Τσιγκαρίνι. Όμως ο Σεκ ισοφάρισε στο 114 και η ΣΠΑΛ πήρε  την πρόκριση στα πέναλτι με 4-3.

Τζένοα-Κατάντζαρο: 2-1

(Σκαμάτσα 8’, 65’-Φάτσιο 84’)

Στην επόμενη φάση η Τζένοα που κέρδισε με 2-1 την Κατάντζαρο.

Ο Σκαμάτσα άνοιξε το σκορ στο 8ο μόλις λεπτό και ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 65’. Ο Φάτσιο μείωσε στο 84ο λεπτό σε 2-1.

Ελλάς Βερόνα-Βενέτσια: 3-3 (3-1 πεν.)

(Ίλιτς 41’, Σαλσίδο 60’, Βιέιρα 110’-Γιόνσεν 83’, Καπέλο 87’, Μοντολό 99’)

Απίθανο ματς και πρόκριση στα πέναλτι για τη Βερόνα, που κέρδισε με 3-1 τη Βενέτσια.

Στο 2-2 έμειναν οι δύο ομάδες στα πρώτα 90 λεπτά, ενώ σκόραραν από ένα γκολ και στην παράταση.

Η Βερόνα άνοιξε το σκορ με τον Ίλιτς στο 41ο λεπτό και ο Σαλσίδο έκανε το 2-0 στο 60’ αλλά ο Γιόνσεν στο 83’ μείωσε σε 2-1 και ο Καπέλο έκανε το 2-2 στο 87’ κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Μάλιστα εκεί στο 99’ ο Μοντολό έκανε το 2-3 αλλά ο Βιέιρα έγραψε το 3-3 στο 110’ κι έστειλε το ματς στην παράταση όπου η Βερόνα επικράτησε με 3-1.

Φιορεντίνα-Πάντοβα: 2-1

(Βενούτι 11’, Καγιεχόν 32’-Σαντίνι 55’)

Πρόκριση στην επόμενη φάση για τη Φιορεντίνα που κέρδισε με 2-1 την Πάντοβα.

Ο Βενούτι άνοιξε το σκορ για τους «βιόλα» στο 11’ και ο Καγιεχόν έκανε το 2-0 στο 32’, με τον Σαντίνι να μειώνει σε 2-1 στο 55’.

Πάρμα-Πεσκάρα: 3-1

(Καραμό 25’, 43’, Αντοράντε 69’-Μπελόνι 90+3’)

Άνετη πρόκριση για την Πάρμα που κέρδισε με 3-1 την Πεσκάρα.

Ο Καραμό άνοιξε το σκορ για την Πάρμα στο 25’ κι έκανε και το 2-0 στο 43’ ενώ ο Αντοράντε έγραψε το 3-0 στο 69’. Ο Μπελόνι μείωσε σε 3-1 στις καθυστερήσεις.

Ουντινέζε-Βιτσέντσα: 3-1

(Φορεστιέρι 22’, Ντεουλοφέου 60’, Πουσέτο 64’-Γκόρι 88’)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Ουντινέζε που επικράτησε της Βιτσέντσα με 3-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φορεστιέρι στο 22ο λεπτό και ο Ντεουλοφέου έκανε το 2-0 στο 60’, με τον Πουσέτο να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0, στο 64’. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Γκόρι στο 88ο λεπτό.