Στην κορυφή μαζί με τον Απόλλωνα η Ανόρθωση που κέρδισε με 1-0 τον Εθνικό Άχνας

ΚΥΠΡΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ

Νέα Σαλαμίνα-Ερμής Αρ.: 0-1

(Κύπρου 84΄)

Ο Θεοδόσης Κύπρου με γκολ στο 84ο λεπτό χάρισε στον Ερμή μεγάλη νίκη σε βάρος της Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος»  με 1-0. Με την νίκη του αυτή ο Ερμής ανέβηκε στους δέκα βαθμούς και στην 9η θέση ενώ οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους μόλις τρεις βαθμούς και στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόλις στο 1’ ο Ερμής απείλησε την εστία του Κίσσα, με τον Κονέ να είναι απέναντι από τον Κύπρο πορτιέρο, έκανε και το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 3’ ο Ερμής έχασε νέα ευκαιρία. Έγινε η σέντρα από τον Ντίας, ο Κονέ πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κίσσα.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 8’ η Νέα Σαλαμίνα έχασε τεράστια ευκαιρία με δοκάρι. Ο Βινίσιους έκανε τη σέντρα, ο Ντανίλο έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 18’ ο Ντίας δοκίμασε ένα σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Μπρένο ενώ στο 21’ ο Λέμος έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Κίσσας κατάφερε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 32’ η Νέα Σαλαμίνα είχε διπλή ευκαιρία με τον Κμοβς να σκοράρει. Ο Βαρέλα έκανε το γύρισμα, ο Κμοβς έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε, έφτασε ξανά σε αυτόν που έκανε νέο σουτ όμως απέκρουσε ο Καϊκέ αυτή τη φορά.

Στο 43’ ο Κονέ έκανε την ατομική προσπάθεια, βρήκε τον χώρο που ήθελε και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, στο 51’ ο Λέμος έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις έξω

Δύο λεπτά αργότερα, στο 53’ η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με σουτ του Οσέι από πλάγια θέση ωστόσο ο Καϊκέ έδιωξε σε κόρνερ

Στο 83’ ο Μπαραβίκας έκανε την μπαλιά, ο Ντανίλο έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ερμής κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 84’ με τον Κύπρου. Ο Δημητρίου έκανε μια έξυπνη μπαλιά, ο Κύπρο χαμήλωσε το κέντρο βάρους του και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κίσσα για το 0-1.

Εθνικός Άχνας-Ανόρθωση: 0-1

(Κβιλιτάια 69’)

Η Ανόρθωση με γκολ του Κβιλιτάια στο 69ο λεπτό, νίκησε τον Εθνικό εκτός έδρας με 1-0 και έπιασε τον Απόλλωνα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς έχοντας παιγνίδι περισσότερο. Καλύτερη στο πρώτο μέρος η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, ανέβηκε στην επανάληψη η ομάδα του Εθνικού και έβαλε δύσκολα στην “Κυρία”. Τελικά ο Γεωγιανός επιθετικός σκόραρε και χάρισε την νίκη στην ομάδα της Αμμοχώστου.

Το πρώτο σουτ ήρθε στο 13ο λεπτό με τον Χ.Χριστοφή να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. 7 λεπτά μετά το σουτ του Χριστοφή από απόσταση πήγε στα χέρια του Στρατηλάτη. Στο 27΄ο Σίλντενφελντ έκανε το σουτ μετά από απόκρουση του Στρατηλάτη σε εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά. 3 λεπτά μετά ο Ελουντού έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Μανιάς άπλωσε ψηλά το πόδι και ακούμπησε την μπάλα ενώ ήταν αμαρκάριστος, αλλά ο Στρατηλάτης μάζεψε την μπάλα. Στο 33ο λεπτό ο Σίλντενφελτ εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλό σημείο, αλλά ο Στρατηλάτης έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 45ο λεπτό ο Στρατηλάτης απομάκρυνε σε κόρνερ σουτ του Ελουντού.

Στο 55΄ο Ηλία έκανε το σουτ αλλά ο Τζουρ απέκρουσε, ενώ άλλο ένα καλό σουτ προηγήθηκε από τον Παπαγεωργίου. Στο 68΄ο Ζακπά έφυγε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Ο Κβιλιτάια που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, υποδέχθηκε την μπάλα μετά από πάσα του Ελουντού και παρέμβαση του Σάβιτς και μέσα στην περιοχή στο 69ολεπτό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

Στο 83΄ο Ντορ Μίχα έδωσε για τον Κβιλιτάια, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο έξω. Στο 87΄ο Στρατηλάτης έκανε μεγάλη απόκρουση σε γυριστό του Κβιλιτάια.

Στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Ηλία πέρασε έξω.