Απόδραση από τη Μόσχα με γκολάρα του Κίμιχ

Η Μπάγερν τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Λοκομοτίβ αλλά στο τέλος κέρδισε με 2-1, χάρις σε απίθανο γκολ του Γιόσουα Κίμιχ

CHAMPIONS LEAGUE-1ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ-ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: 1-2

Γήπεδο: RZD Arena

Η Λοκομοτίβ έβαλε δύσκολα στην Μπάγερν μέσα στη Μόσχα, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν το διπλό με 2-1, χάρις σε απίθανη γκολάρα του Κίμιχ. Έτσι οι Βαυαροί έκαναν το 2Χ2 και συνολικά μετρούν 13 σερί νίκες στη διοργάνωση!

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ρίμπους σέντραρε από αριστερά, ο Σμολόβ έπιασε μόνος του την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε και στο 7’ ο Μίλερ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Γκορέτσκα έπιασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε μόνος και αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή αλλά πιο πολύ τον πέτυχε η μπάλα στο πρόσωπο παρά πήρε κεφαλιά κι έτσι αστόχησε.

Ωστόσο στο 12’ ο Τολισό άνοιξε δεξιά στον Παβάρ, εκείνος γύρισε με τη μία την μπάλα και ο Γκορέτσκα με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 0-1.

Μάλιστα στο 25’ ο Τολισό άνοιξε στον Παβάρ, εκείνος γύρισε με τη μία και ο Κομάν πλάσαρε από το πέναλτι αλλά σημάδεψε το δοκάρι των Ρώσων και στην κόντρα ο Ιγκνάτιεβ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 41ο λεπτό ο Γκιλιέρμε έσωσε μετά από σουτ του Παβάρ και στην κόντρα ο Κουλίκοβ έκανε τη σέντρα-σουτ από δεξιά και ο Νόιερ έδιωξε δύσκολα ενώ στο 45+1’ ο Αλάμπα έκανε το γέμισμα, ο Τολισό πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 51’ ο Κίμιχ εκτέλεσε από αριστερά το φάουλ και ο Μαρτίνεθ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ 6 λεπτά μετά, ο Ερναντές σέντραρε από αριστερά ο Γκνάμπρι έκανε με τη μία το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Κίμιχ πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Ραΐκοβιτς έσωσε με προβολή.

Στο 64’ ο Λεβαντόφσκι αποφάσισε να κάνει μόνος του την ενέργεια, άδειασε δύο αντιπάλους και κέρδισε το πέναλτι ακριβώς στη γραμμή από τον Κουλίκοβ, το οποίο μετά από χρήση του VAR, ο ρέφερι το πήρε πίσω για οφσάιντ.

Στο 68ο λεπτό ο Σμολόβ σέντραρε από αριστερά και ο Ιγκνάτιεβ έπιασε το σουτ από το πέναλτι αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε και στο 69’ οι Κομάν και Κίμιχ άλλαξαν πανέμορφα αλλά ο Γάλλος πλάσαρε άστοχα, όντας μόνος με τον Γκιλιέρμε.

Όμως στο επόμενο λεπτό ο Ζε Λουίς έκανε την κούρσα και το γύρισμα από δεξιά και ο Μίραντσουκ με πλασέ στο πρώτο δοκάρι, ισοφάρισε σε 1-1.

Η Μπάγερν αναγκαστικά πίεσε, στο 72’ η κεφαλιά του Λεβαντόφσκι δεν απείλησε ουσιαστικά τον Γκιλιέρμε και στο 77’ ο Ζε Λουίς έφυγε ξανά στην κόντρα από αριστερά κι έκανε το διαγώνιο πλασέ αλλά αστόχησε για λίγο. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Μίραντσουκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μπάγερν, έκανε το πλασέ πιεζόμενος και ο Νόιερ έδιωξε.

Κι όμως στο 79’ ο Μαρτίνεθ πέρασε κάθετα στον Κίμιχ, ο οποίος έξω από την περιοχή γύρισε πανέμορφα και με απίθανο σουτ έκανε το 1-2.

Στο 90+4' ο ο Κριχόβιακ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Νόιερ έπεσε στη γωνία του κι έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Γκιλιέρμε, Ζιβογκλιάντοβ, Τσόρλουκα (46’ Ραΐκοβιτς), Ιγκνάτιεβ (76’ Ζεμαλέτντινοβ), Σμολόβ (75’ Ριμπτσίνσκι), Κριχόβιακ, Μουρίλο, Ρίμπους, Κουλίκοβ (89’ Λισακόβιτς), Ζε Λουίς, Αντ.Μίραντσουκ

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Αλάμπα, Ερναντές, Ζίλε, Παβάρ, Γκορέτσκα (46’ Μαρτίνεθ), Τολισό, Μίλερ (46’ Γκνάμπρι), Κομάν (69’ Ντόουγκλας Κόστα), Λεβαντόφσκι