Η Γρανάδα πέρασε με 1-0 από την έδρα της Χετάφε κι έπιασε τη Ρέαλ στην 1η θέση

LA LIGA-7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΕΤΑΦΕ-ΓΡΑΝΑΔΑ: 0-1

Γήπεδο: Κολοσιέουμ Αλφόνθο Πέρεθ

Την απίθανη πορεία της συνέχισε η Γρανάδα που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Χετάφε και βρέθηκε στην πρώτη θέση μαζί με τη Ρεάλ. Κι όλα αυτά λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση της Γρανάδα με τον ΠΑΟΚ.

Στο 7ο λεπτό το φάουλ του Μοντορό πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 43’ ο Ντζενέ έσωσε προ του Κένεντι και στο επόμενο λεπτό η Γρανάδα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ερέρα από τον Ντζενέ. Ο Μοντορό εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 0-1.

Στο 49’ ο Ολιβέρα έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ερνάντεθ σούταρε από το πέναλτι αλλά ο Σίλβα του είπε όχι ενώ στο 69’ η κεφαλιά του Άνχελ πέρασε λίγο έξω.

Στο 83’ μετά από κόρνερ του Τιμόρ ο Αραμπάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Νιόμ (63’ Ουνάλ), Ντζενέ, Σουάρεθ, Κουκουρέγια, Καμπάκο, Ολιβέρα, Μακσίμοβιτς (63’ Τιμόρ), Αραμπάρι, Μάτα (46’ Μάτα), Ερνάντεθ

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Χερμάν Σάντσεθ, Φουλκιέ, Νέβα, Βαγιέχο, Ετεκί, Μοντορό (74’ Πέρεθ), Ερέρα, Κένεντι (55’ Πουέρτας), Μολίνα (74’ Σόρο), Σουάρεθ (55’ Ματσίς)