Έκανε τα εύκολα-δύσκολα η Βόλφσμπουργκ (VIDEO)

Έκανε τα εύκολα-δύσκολα η Βόλφσμπουργκ που ενώ πέτυχε δύο γκολ σε δύο λεπτά απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ στην «Volkswagen Arena», κινδύνεψε να τα διαλύσει όλα, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 2-1

BUNDESLIGA - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ: 2-1

Γήπεδο: Volkswagen Arena

Έκανε τα εύκολα-δύσκολα η Βόλφσμπουργκ που ενώ πέτυχε δύο γκολ σε δύο λεπτά απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ στην «Volkswagen Arena», κινδύνεψε να τα διαλύσει όλα, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 2-1. Οι «λύκοι» του Όλιβερ Γκλάσνερ μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και τελικά πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων βρίσκοντας δύο γκολ σε δύο λεπτά. Στο δεύτερο μέρος δημιούργησαν μία καλή ευκαιρία και στη συνέχεια εξαφανίστηκαν από τον αγωνιστικό χώρο δίνοντας την ευκαιρία στην Αρμίνια να πάρει μέτρα και τελικά να μειώσει χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 19' με τον Άρνολντ, να εκτελεί πανέξυπνα με πάσα ένα φάουλ, για τον Βέχοστ που γύρισε και σούταρε για το 1-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άρνολντ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος πάσα του Ορτέγκα, έκλεψε την μπάλα η οποία έφτασε στον Μεχμέντι που του την επέστρεψε κι αυτός με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 42' νέα καλή στιγμή για τους «λύκους» με μακρινό σουτ του Φίλιπ που πέρασε λίγο έξω.

Η Βόλφσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 58' με τον Μπάκου να γυρίζει για τον Βέχοστ που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ορτέγκα απέκρουσε, ενώ μόλις μισό λεπτό αργότερα ο κίπερ των φιλοξενούμενων σταμάτησε και τετ-α-τετ του Στέφεν. Στο 73' οι «λύκοι» παραλίγο να σκοράρουν ένα ανέλπιστο γκολ αφού μετά από σέντρα του Μπάκου ο Ορτέγκα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του αλλά για καλή του τύχη αυτή κατέληξε κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση από τον Άρνολντ, ο Λακρουά σούταρε συνοδεύοντας το δοκάρι! Η Αρμίνια απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 79' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάρτελ που πέρασε λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πριέτλ πέρασε στα πλάγια για τον Ντόαν που γύρισε για τον Σίπλοκ κι αυτός με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1. Στο 83' οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Πριέτλ να σουτάρει εκτός περιοχής και την μπάλα να κοντράρει στον Κλος καταλήγοντας στο δοκάρι του Καστέελς, ενώ στο 89' ο Μπέχρεντ σούταρε από μετά από κοντινή εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέελς, Μπάκου, Λακρουά, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Γκιλαβογί (31' Σλάγκερ), Στέφεν (84' Γκέρχαρντ), Μεχμέντι (67' Ζοάο Βίκτορ), Άρνολντ, Φίλιπ (84' Κλάους), Βέχοστ

ΑΡΜΙΝΙΑ ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ: Ορτέγκα, Ντε Μεδίνα (45' Μπέχρεντ), Πίεπερ, Φαν Ντε Χόορν (87' Έντμουντσον), Λάουρσεν, Μάιερ (45' Σέφερτ), Πριέτλ, Ντόαν, Χάρτελ, Κόρδοβα (77' Σίπλοκ), Κλος