Το αήττητο της Έβερτον σταμάτησε στο «Σεντ Μέρις» (VIDEO)

Αήττητο ήταν και πάει για την Έβερτον που γνώρισε την ήττα με 2-0 στην έδρα της Σαουθάμπτον

PREMIERLEAGUE-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ-ΕΒΕΡΤΟΝ: 2-0

Γήπεδο: Σεντ Μέρις

Η Έβερτον γνώρισε οδυνηρή ήττα στην έδρα της Σαουθάμπτον με 2-0 και πλέον απέκτησε συγκάτοικο στη κορυφή τη Λίβερπουλ. Πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Στο 10ο λεπτό ο Ιβόμπι έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Μπεντνάρεκ πρόλαβε πριν ο Κάλβερτ Λιούιν πλασάρει, ενώ στο 12’ ο Μπέρτραντ σέντραρε από αριστερά αλλά ο Ρέντμοντ πλάσαρε άστοχα από το σημείο του πέναλτι.

Στο 15’ το φουλ του Χάμες δεν ανησύχησε τον ΜακΚάρθι αλλά στο 19’ το σουτ του Σίγκουρντσον από αριστερά, σταμάτησε στο δοκάρι της Σαουθάμπτον. Στο 27’ ο Πίκφορντ είπε όχι σε σουτ του Ρομέου αλλά στο ίδιο λεπτό ο Ινγκς έδωσε στον Γουόρντ Πρόουζ που με σουτ από δεξιά έκανε το 1-0.

Και μάλιστα στο 35’ ο Iνγκς σέντραρε από αριστερά και ο Άνταμς κατέβασε στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 2-0 ενώ στο 39’ ο Άνταμς έφυγε από δεξιά κι έστρωσε στον Άρμστρονγκ που σκόραρε με σουτ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 62ο λεπτό μετά από γύρισμα του Άρμστρονγκ η μπάλα πέρασε απ’ όλους και στο 70’ η Έβερτον έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντιν για πάτημα στον αχίλλειο του Γουόκερ Πίτερς.

Στο 78ο λεπτό ο Πίκφορντ έσωσε μετά από κεφαλιά του Βέστεργκαρντ

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Μπέρτραντ, Βέστεργκαρντ, Μπεντνάρεκ, Γουόκερ Πίτερς, Ρομέου, Άρμστρονγκ (86’ Ντιαλό), Ρέντμοντ, Ινγκς, Γουόρντ Πρόουζ, Άνταμς (89’ Ενλουντουλού)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Ντιν, Γκόντφρεϊ, Μίνα, Κιν, Σίγκουρντσον (58’ Γκόρντον), Χάμες Ροντρίγκες, Άλαν, Ντουκουρέ (58’ Ντελφ), Ιβόμπι (46’ Μπερνάρντ), Κάλβερτ Λιούιν