Έλλειψε ο Μπάρκας, έμφραγμα για τη Σέλτικ (VIDEO)

Στο 3-3 κόλλησε η Σέλτικ στην έδρα της Αμπερντίν κι έμεινε στο -3 από τη Ρέιντζερς. Εκτός αποστολής ο Μπάρκας λόγω τραυματισμού

ΣΚΩΤΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ-12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αμπερντίν-Σέλτικ: 3-3

(Φέργκιουσον 43’ πεν., 90+1' πεν., Χέντζις 65’-ΜακΓκρέγκορ 52’, Γκρίφιθς 76’, Κρίστι 78’ πεν.)

Γκέλα ολκής για τη Σέλτικ που κόλλησε στο 3-3 στην έδρα της Αμπερντίν κι έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο, Ρέιντζερς.

Ο Βασίλης Μπάρκας έμεινε εκτός αποστολής εξαιτίας ενός τραυματισμού στην πλάτη, τον οποίο αποκόμισε από τον αγώνα της Πέμπτης, κόντρα στη Μίλαν.

Στο 18ο λεπτό το μακρινό σουτ του Εντσάμ σταμάτησε στο δοκάρι της Αμπερντίν και στο 43’ η Αμπερντίν κέρδισε πέναλτι και ο Φέργκιουσον έγραψε το 1-0 από τα 11 μέτρα.

Ωστόσο στο 52’ ο Ρόγκιτς πέρασε κάθετα στον ΜακΓκρέγκορ που πλάσαρε ιδανικά για το 1-1.

Η Αμπερντίν πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 65’ με κοντινή προβολή του Χέντζις μετά από απόκρουση του Μπειν σε σουτ του Κόσγκροουβ και στο 76’ ο Γκρίφθις έκανε το 2-2 με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής. Μάλιστα στο 78’ οι Κέλτες πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κρίστι για το 2-3.

Κι όμως στο 90ο λεπτό η Αμπερντίν κέρδισε κι εκείνη πέναλτι και ο Φέργκιουσον ήταν και πάλι εύστοχος για το 3-3.